Temat: [S-MAX 2006-2015] Jakie ET felgi aluminiowej
View Single Post
Stary 18-10-2023, 11:17   #66
Parch
ford::expert
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 11-01-2006
Skąd: Wrocław
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2010
Postów: 3,049
Domyślnie Odp: Jakie ET felgi aluminiowej

Przy takich oponach jakie planujesz wszystko powinno być ok. "Powinno" dotyczy jazdy z łańcuchami, bo bez łańcuchów będzie ok. na pewno.

Ford wskazuje felgi 16" 6.5J i opony 215/60/16 jako jedyny słuszny rozmiar pod ewentualne założenie łańcuchów. Przy planowanej przez Ciebie zmianie (felga 17" 7.0J, opona 215/50/17) koła będą mniejsze od zalecanych, ale jednocześnie nieco szersze. Może to mieć znaczenie przy zakładaniu łańcuchów. Żeby mieć pewność, czy łańcuch na pewno będzie "nieinwazyjny" dla auta, trzeba by układ przetestować.

Ja mam kupione łańcuchy (standardowa grubość ogniw) do felg aluminiowych R17 7J ET55 z oponami założonymi 225/55/17. Czyli dla kół większych i szerszych do tych, które zaplanowałeś Ty. Zakładałem te łańcuchy na koła żeby przymierzyć i przetrenować zakładanie. Łańcuchy mi się zmieściły we wnęce koła chociaż odstęp obręczy łańcucha (tył) od amortyzatora jest bardzo mały. Sprawdzałem oczywiście także przy maksymalnym skręcie kół prawo/lewo.
Tyle że to były tylko przymiarki na "stojącym" aucie (przejechałem raptem kilka metrów). W warunkach drogowych łańcuchów na ww. kołach na razie używać nie musiałem.
Parch jest offline   Odpowiedź z Cytatem