View Single Post
Stary 23-09-2009, 12:43   #42
mkaminski100
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-09-2007
Skąd: Basingrad UK
Model: rozne
Silnik: kilka
Rocznik: za stare
Postów: 2,991
Domyślnie Odp: wtryskiwacze - skuteczna naprawa w garażu

Super, ze temat znow wrocil na tory. Nie proznowalem i mam kilka pytan oraz konkluzji.

Jezeli piszemy o "programowaniu wtryskow" to prosilbym o napisanie czy chodzi o:
1. Nadanie nowych numerow kalibracji wtryskowi lub przynajmniej ich modyfikacja tak, zeby komputer sie zaadoptowal do nowych warunkow.
2. Zakodowanie w/w numeru kalibracji z ECU silnika.
Na marginesie czytalem ostatnio ostrzezenie serwisowe Boscha, ze mieli kilka uszkodzen silnika po tych modyfikacjach - zaklad zaprogramowal wieksza dawke przez co denko tloka zostalo w druzszym czasie podtopione. Wiem, napisal producent wiec na pewno bzdura, ale postaram sie wkleic tekst jak znajde jeszcze biuletyn.
A teraz o programowaniu. Czytam wiele opinii o tym, ze jezeli komputer silnika ma nieprawidlowy lub brak kodu kalibracji to silnik nie pracuje poprawnie lub nie pracuje w ogole. Wg mnie wiec kalibracja jest potrzebna, bo bez niej silnik glupieje, a sama autoadaptacja to dostrojenie wtrysku do aktualnych parametrow w zakresie np +/- 10%. Pewnie jest tak, ze ECU samo nie znajdzie kalibracji i bedzie lalo lub dawalo za malo paliwa.

Zastanawia mnie jednak jeszcze jedna kwestia. Na podstawie czego komputer dokonuje autoadaptacji oraz na podstawie jakich parametrow odczytuje blad wtryskow i wyswietla "sprezynke"? Spaliny nie sa tu analizowane jak w przypadku benzyniakow, jedynymi czujnikami jakie moga wchodzic w gre sa:
- knock sensor, ale ten odczytuje raczej za niska dawke choc w dieslu to malo pomaga
- czujnik walu - podobno w nowszysch silnikach potrafi odczytac przyspieszenie walu po poszczegolnych zaplonach, ale nie bardzo wiem jak jesli one prawie pracuja w parach.
- czujnik cisnienia w ukladzie CR - jakos nie wierze, ze bylaby to wartosc stala dla danych warunkow, bo wszystko zalezy od wydajnosci ukladu i jego starrzenia sie.

Uszkodzenie elektroniczne to prosta sprawa i zostanie wyswietlona, ale jak do diabla komputer wie, ze jest problem z wtryskami? Jedyne sensowne rozwianie to takie, ze w przypadku zablokowanego/cieknacego wtrysku wartosc cisnienia w ukladzie rosnie lub spada poza wyznaczone granice co powoduje wyrzucenie bledu. Myslalem jednak ze w przypadku spadku ponizej pewnej wartosci komputer wylaczy silnik.

Pisze to nie dlatego, ze nie wierze w naprawy, a dlatego, ze sam borykam sie z problemem nieodpalajacego auta i jak 99% osob wiem, ze oddajac auto do "specjalisty" zmarnuje jedynie czas i pieniadze. Zanim sam zaczne eksperymentowac chce dowiedziec sie jak najwiecej.
Ja niestety nie moge zrobic testu przelewowego w czasie bo silnik gasnie przy puszczeniu gazu. Robie wiec go jedynie przy 1100 obrotow i tylko na samych rurkach. Jak na razie wyszlo mi, ze 2 wtryski sa na identycznym poziomie, 1 jest minimalnie wyzej i 1 jest na polowie tego co pozostale. Kupic nowy i programowac czy wstawic zawor i probowac? Jak na razie planuje podmienic zaworki przelewowe w 2 wtryskach i zobaczyc czy ilosc wracajacego paliwa zamieni sie miedzy wtrtyskami.

Pozostaje problem kodowania, bo niestety nie ma mozliwosci sprawdzenia czy w ECU sa prawidlowe kody i czy kody w ogole sa zapisane (auto stalo rozladowane przez ponad 6 miesiacu).
mkaminski100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem