Temat: [Mondeo 1996-2000] Uszkodzony czujnik VSS czy zegary?
View Single Post
Stary 29-03-2009, 21:19   #8
MayuB
ford::average
 
Zarejestrowany: 02-02-2007
Skąd: Bolesławiec
Model: Mondeo MKII Ghia Kombi
Silnik: Zetec 16V 2.0L
Rocznik: 1998
Postów: 60
Domyślnie Odp: Uszkodzony czujnik VSS czy zegary?

Witam ponownie.

Rozebrałem ten licznik i widać było, że ewidentnie ktoś na siłę go cofał. Przekręciłem delikatnie rolkę z prawej strony, która obraca po kolei cyferki. Wtedy tak jakby wskoczyło wszystko na miejsce i cyferki zaczęły się dobrze układać. Kręcąc dalej sprawdziłem czy kolejne cyferki będą obracane przez poprzednie i tak najechałem sobie 100 kilometrów i wszystko działa. Założyłem licznik i jak na razie działa bardzo dobrze. Cyferki przekręcają się płynnie i wskazówka prędkościomierza też. Tutaj wydaje mi się, że za mocno ją docisnął do zegarów ten kto grzebał tam przede mną i przez to miała opór żeby wskazywać płynnie prędkość. Więc jak na razie jest dobrze, zobaczymy tylko jak długo.

Przy okazji. Próbując dostać się do licznika niepotrzebnie wykręciłem wszystkie żarówki (w tych plastikowych "wkrętach") - mój błąd. Ułożyłem wszystkie tak jak miały iść ale dziecko mi trochę przestawiło niechcący część z nich.

Mam dwa pytania:

1. Nie jestem pewien co do kwestii biegunowości tych żarówek - czy jest istotna?

Zauważyłem dziś, że kontrolka od kierunkowskazu nie mruga więc wkręciłem ją odwrotnie i już działała. W innych przypadkach inne kontrolki świeciły bez względu na biegunowść więc już nie wiem.

2. Na tych plastikach, w których są te żarówczki są jakieś oznaczenia typu 8E, 6E itd, czy one też muszą być w określonych miejscach czy jest to obojętne gdzie je wkręce ?

Tak jak mówiłem część z nich mi poprzestawiało dziecko i nie jestem pewien czy są teraz na swoich miejscach te żarówki.
Zrobiłem przed zabiegiem kilka fotek ale niestety nie da rady z nich odczytać tych oznaczeń. Teraz nie jestem pewien czy mi się w razie czego zapali jakaś istotna kontrolka, żeby mnie ostrzec.

PS. Przyuważyłem, że jedna żarówka od podświetlenia prawej strony zegarów (końcówka zakresu prędkości i wskażnik ilości paliwa) jest spalona. Na samej żarówce nie ma żadnego opisu. Jakiej mocy są te żarówki? Nie chciałbym przedobrzyć dając za dużą.


Czekam na Waszą pomoc.
Dzięki.

Ostatnio edytowane przez MayuB ; 29-03-2009 o 22:50
MayuB jest offline   Odpowiedź z Cytatem