View Single Post
Stary 22-08-2010, 18:25   #29
Golm
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 15-08-2010
Skąd: Świnoujście
Model: Focus C-Max
Silnik: 2.0L Duratorq-TDCi (136PS) - DW10
Rocznik: 2004
Postów: 22
Domyślnie Odp: Olej napędowy diesel najlepszy - jaki i skąd?

Podzielam zdanie niektórych osób, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tym temacie bez dokładnych i wszechstronnych testów.
Moim zdaniem nawet na najlepszej stacji (jakiejś tam marki) można zatankować byle co i odwrotnie, na no name'ach bardzo dobre paliwo.
Niestety nie mam nikogo ze znajomych pracujących na stacjach i nie wiem, jak to jest z obrotem paliwami.
Wcześniej jeździłem passatem B4 (1.9 tdi) i ten silnik akceptował każde paliwo, więc tankowałem najtańsze (nigdy nie zauważyłem różnic w spalaniu i mocy silnika). Teraz trochę się boję i leję tylko na markowych (choć to pewnie tylko oszukiwanie siebie, że paliwo jest tam lepsze).
Kiedyś na stacji Neste w Szczecinie zapytałem całkiem przypadkową osobę, która tankowała ON do swojego passata b5 (też z delikatnymi ponoć silnikami na złe paliwo) na temat tego paliwa na tej stacji. Facet powiedział, że od 5 lat tankuje tylko tutaj i nigdy nic się nie działo z jego samochodem... to jest chyba w miarę rzetelna informacja na temat danej stacji...
Jestem coraz bardziej przekonany, że na stacjach bez pracowników (w tym Neste i hipermarketowe) paliwa po prostu nie ma kto "chrzcić", a tym samym jest pewniejsze.
Zastanawiam się też jak to jest na prawdę z paliwami o rzekomo podwyższonych walorach (mniejsze spalanie, więcej mocy itp). Nigdy ich nie tankowałem, ale mam wrażenie, jak to ktoś już tutaj napisał, że te paliwa, to tak naprawdę tylko lepsze samopoczucie kupujących, że bardziej dbają o swoje silniki.
Podziwiam, też tych, którzy po jednorazowym zatankowaniu paliwa na jakiejś stacji są w stanie od razu jednoznacznie powiedzieć coś złego lub dobrego na temat paliwa, spalania itp. Przecież to tylko wasze subiektywne oceny. Aby tak kategorycznie ocenić paliwo trzeba by było wiele kilometrów tym samym samochodem w tych samych warunkach, co tak na prawdę jest niewykonalne. Nawet ta sama droga jest za każdym razem inna (inne warunki pogodowe, nasilenie ruchu, nasza obsługa samochodu, itp.) i nasz samochód po przejechaniu kolejnych kilometrów też już jest "innym" samochodem.
Poza tym, nawet jeżeli taki test by powstał, to będzie tylko wiarygodny dla jakiejś konkretnej partii paliw. Nigdy nie wiadomo, co zrobi właściciel/ajent na swojej stacji paliw z paliwem dostarczonym przez danego dystrybutora, a to tak na prawdę decyduje o jakości tankowanego przez nas paliwa.


Tak, czy inaczej życzę wszystkim tylko dobrego paliwa!!!
__________________
Przekładnia: 6-bieg. przekł. ręczn. - MMT6; Norma emisji spalin: 2000 EEC (EEC 7); Klimatyzacja: Klim. dwustref. z aut. kontr. temp. Obszar: (+)"F"; Lakier: Magnum Grey Metalik; Materiał we wnętrzu: Linea/Kent
Golm jest offline   Odpowiedź z Cytatem