View Single Post
Stary 06-08-2007, 21:18   #8
moons
ford::expert
 
Avatar moons
 
Zarejestrowany: 17-09-2006
Skąd: Hajnówka
Model: C-MAX
Silnik: 1.8 DURATEC-HE
Rocznik: 2007
Postów: 2,010
Domyślnie Re: Oswietlenie kabiny

Cytat:
Napisał KleXon
drugie pytanie to czy przy montowaniu swiatel w drzwiach (takie co swieca w dolnej zewnetrzbej czesci drzwi jak sie je otworzy) i jak poprowadzic zasilanie i to zeby zapalaly sie tylko przy otwarciu?
Z tym jest problem. Sam przerabiam ten temat od dość dawna. Podejrzewam że w 99% samochodów jest to dosyć łatwo zrobić ale akurat nie w fokusie. Wiadomo że przy zamku są czujniki otwarcia drzwi. Do każdego takiego czujnika idą dwa kabelki jednym leci sobie masa czyli "zero" drugim leci sobie +0,6V. Kiedy zamykamy drzwi to moduł GEM wykrywa zwarcie i wyłącza kontrolkę otwartych drzwi i oświetlenie wewnętrzne a kiedy otwieramy prąd sobie płynie i GEM wiadomo załącza oświetlenie w środku samochodu. Niestety 0,6V jest stanowczo za małym prądem żeby uruchomić jakiś przekaźnik samochodowy i ten dalej by włączał lampkę w drzwiach. Na razie do jedynego jakieś rozsądnego rozwiązanie jakiego doszedłem to to że podłączyć zwykłą jakąś mocną diodę świecącą przez rezystor do stałego plusa a minus w diodzie podłączyć do tego nieszczęsnego +0,6V. Po otwarciu drzwi dioda ładnie świeci i by wszystko grało, diody zapalały by się niezależnie dla czterech drzwi. ale na razie jakoś mnie nie satysfakcjonuje takie rozwiązanie. Jakiej diody nie znalazłem to świeci niestety dość słabo no i wolałbym żeby to jednak było cieple żarówkowe światło. Pewnie widzieliście takie cudo w Scorpio właśnie o takich lampkach myślałem. Może ktoś jeszcze coś wymyśli innego.
Pozdrawiam
__________________

moons jest offline   Odpowiedź z Cytatem