Temat: [Focus 1998-2004] Przekładka silnika - jak ustawić GMP?
View Single Post
Stary 07-07-2019, 08:17   #1
vielkijanusz
ford::beginner
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 11-06-2012
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo Mk2
Silnik: 1,8 TD
Rocznik: 1998
Postów: 45
Domyślnie Przekładka silnika - jak ustawić GMP?

Witam,
jestem w trakcie zmiany silnika (1,8 TDCI), silnik który kupiłem to tzw. prawie goły słupek który był rozkręcony tak jak się zatrzymał i na pewno po zdjęciu rozrządu był ruszany wał, bo przy próbie ruszenia czuję że tłoki opierają się o zawory.

Do założenia pompy wtryskowej muszę ustawić go w GMP.

Pytanie: jak?

Tak analizuję i wychodzi mi że chyba muszę wyjąć wałek rozrządu, wtedy wszystkie zawory będą zamknięte i będę mógł kręcić wałem korbowym swobodnie, znaleźć w przybliżony sposób GMP pierwszego tłoka,*cofnąć trochę, założyć blokadę wału i oprzeć o blokadę. Wtedy założyć pompę, wałek rozrządu na blokadę, nowy uszczelniacz wałka rozrządu i później pasek rozrządu.
Pytanie kolejne: ponieważ tłok na cykl pracy jest dwa razy w GMP jak znaleźć ten właściwy*(sprężania)? chociaż wydaje mi się że to nie będzie różnicy jak będę później zakładał wałek rozrządu. I jeszcze jedno: jak ma się do tego czujnik położenia wału korbowego?
Dodam że nie ruszałem pompy olejowej i łańcucha, w silniku który chce założyć tez nie wyglada to na ruszane, a stary silnik rozkręciłem na blokadach i mam na wzór jak ew. ułożyć wałek rozrządu.

Czy ruszenie wałka rozrządu to dobry pomysł? Czy ktoś zna inny sposób? Myślałem żeby jednocześnie kręcić wałem korbowym i wałkiem rozrządu, ale dla mnie to wróżenie z fusów.

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
vielkijanusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem