Temat: [Mondeo 2000-2007] wymiana zawieszenia w kombi
View Single Post
Stary 22-05-2012, 08:39   #5
mch12
ford::advanced
 
Avatar mch12
 
Zarejestrowany: 09-02-2009
Skąd: W-wa,Pr.Płn
Model: mondeo kombi
Silnik: 2,0 tdci (FL),webasto
Rocznik: 2003,XII,2004
Postów: 371
Domyślnie Odp: wymiana zawieszenia w kombi

ja wymieniłem sam 2 tyg. temu wszystkie tuleje 14 szt z tyłu,
powiem tak, robota nie jest trudna ( wszystkie śruby i nakrętki są bardzo dobrze dostępne - potrzebny tylko kanał), trzeba sie zaopatrzyć w dobre klucze nasadowe 18 i 15 + 19 + wytrzyamła grzchotka - jedną ukręciłem i musiałem sobie kupić (78,00) i ew. płaskie rozm. 18 i 15 + 19 do mimośrodu . ( niektóre odkręcałem na 1m dźwigni )
u mnie nie było to odkręcane od nowości, ciąłem tylko mimośrodowe - niestety zapiekły sie na tulejkach, reszta poszła z oporem ale sie odkręciły.
Naturalnie 2 dni wcześniej popsikałem płynem hamulcowym wszystkie śruby ( bardzo dobrze penetruje).
Całe wahacze powyciągałem ( z podłużnego nie odkręcałem piasty i tarczy, należy tylko opiąć ręczny i ABS) i wybiłem na prasie , problemem może być wyciśnięcie i wciśnięcie tulejek z wahacza podłużnego - bardzo dziwna budowa i trzeba bardzo sie nagimnastykować aby podłożyć go pod prasę i go nie powyginać bo jest miękki jak aluminium przy prasie 20t, ale jest to możliwe . Po złożeniu trzeba ustawić geometrię najlepiej pełną ( ja robiłem na stacji kontroli pojazdów 186,00 zł)
komplet tulejek oryginalnych zapłaciłem 400,00 + 2 x śruba mimośrodowa 41,00/ szt. + wszystkie nowe nakrętki samohamowne też oryginalne ( 46,00) + 6 x 0,5 browar + 2 dni na spokojnie bo sie odprężałem przy robocie w majowy dł. weekend.
co najważniejsze wszystkie śruby dokręcać jak samochód będzie stal na kolach , żeby tulejki nie były wstępnie naprężone co spowoduje dłuższy żywot tych tulejek
warto sie zaopatrzyć/ pożyczyć w klucz dynamometryczny
i ew. palnik - ja go nie miałem i sie siłowałem ze śrubami

ogólnie jak ktoś ma troche smykałki do mechaniki i kanał to sobie poradzi
__________________
Zalałem silnik Motulem - jest ciszej,

Ostatnio edytowane przez mch12 ; 22-05-2012 o 08:41
mch12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem