Temat: [Grand C-MAX 2015- ] Bagażnik rowerowy jaki podejdzie ?
View Single Post
Stary 01-08-2018, 09:00   #7
mojo
ford::beginner
 
Imię: marcin
Zarejestrowany: 27-12-2012
Skąd: wawa
Model: C-max
Silnik: 2.0 Diesel
Rocznik: 2014
Postów: 11
Domyślnie Odp: Bagażnik rowerowy jaki podejdzie ?

Witam!
Ostatnio przerabiam temat bagażnika do C-maxa 2014 i powiem że na tylnym bagażniku poległem.
- okazuje się że dopiero od 2017 roku sprawa jest uregulowana w przepisach tak że da się jeździć legalnie ale niestety ustawodawca w swej nadgorliwości potraktował rowerzystów gorzej niż kampingowców...
- bagażnik rowerowy mocowany na klapę czy hak (nie ważne czy zasłania tablicę/światła czy nie) musi mieć obligatoryjnie:
-drugi komplet oświetlenia wraz ze światłem cofania (taki wymóg mają dopiero przyczepki pow. 750kg!) Co za tym idzie nie podłączysz takiego oświetlenia do złącza 7PIN!- koniecznie musi być złącze 13PIN. Jeśli ktoś ma złącze 7PIN- nie pomoże adapter z Allegro, on magicznie nie doda brakującego przewodu (można ew. zakombinować "ręcznie" dodając światło cofania)

-miejsce na dodatkową tablicę rejestracyjną -tablica musi być podświetlana

-wspomniana trzecia tablica musi być oryginalna z homologacją (można takie wyrabiać od 2017 roku z tym że nie przejdzie też drugi komplet tablic tzw. zgubione), nie przejdzie proste przełożenie tablicy z auta (dostaniesz wtedy mandat za brak tablicy na aucie)
-nie przejdzie też tablica ręcznie robiona czy "aluminiowa/odblaskowa z kompletem znaków z Allegro" (tu dla odmiany jest mandat za brak oraz sprawa karna za fałszerstwo!)

Ja poległem dopiero na tym, to jest dopiero kuriozum bo o ile w teorii idziesz do urzędu wykładasz 50pln i masz, to dla posiadacza auta w leasingu jest to zamknięta droga, może ktoś ma inaczej ale mi leasingodawca zabrania przerabiania auta- a bagażnik na hak stanowi rozbudowę auta (właśnie o tą homologację chodzi).
Dodajmy że prawo to jako jedyne działa wstecz (w pokrętny sposób) ponieważ delegalizuje wszystkie bagażniki tylne zamontowane przed 2017rokiem- tak właśnie byliście przestępcami mając takie bagażniki wcześniej! Leganie można je montować wg. powyższych wytycznych dopiero teraz.

Zwracajcie uwagę podczas zakupów 3/4 Allegro i okazje to nie spełniające przepisów wersje.

A na osłodę dodam że Policja dostała wytyczne sprawdzania tych 3 elementów na bagażnikach:
-światło cofania
-podświetlenie tablicy
-homologacja ma 3 tablicę

Tak że chwilowo sobie odpuściłem i szukam bagażnika na dach...
mojo jest offline   Odpowiedź z Cytatem