View Single Post
Stary 26-02-2010, 18:34   #8
Julek-FST
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-10-2009
Skąd: Warszawa
Model: Scorpio, Scorpio, Scorpio, Transit
Silnik: 2.3 16v, 2.9 24v, 2.0 8v, 2.4 TDDI
Rocznik: '98, '96, '95, '00
Postów: 16
Domyślnie Odp: Wymiana paska wielorowkowego w Fordzie Transicie 2,4 Tdci

Koledzy -podłącze się pod temat, bo mam problem z paskiem właśnie.
Popiskiwała rolka napinacza - zamówiłem nową, ale nie zdążyłem zamontować - pasek pękł, rolka zatarta.

Zamontowałem nową rolkę, założyłem nowy pasek. Pasek paskudnie piszczał, ale musiałem jakoś wrócić do domu. Rano zastanawiałem się skąd piski i zwróciłem uwagę na nieładnie bijącą nową rolkę na napinaczu. Auto zrobiło tak około 300 km. Zamówiłem więc cały nowy napinacz - myślałem że sam napinacz też dostał po tyłko wskutek jazdy ze zniszczoną rolką.

Zamontowałem nowy napinacz. Pisk nie ustał - piszczało identycznie jak przed zmianą. Okazało się też, że nowa rolka, którą założyłem na stary napinacz miała bicie, więc sam napinacz był OK - nieistotne na ten moment.

Popiskiwanie nieco się uspokoiło, ale w środku trasy (2.500 km) zaczęło się na nowo. Jedyne co pomagało doraźnie, to smarowanie rolki alternatora wd-40. Wówczas piskanie ustawało na dłuższy moment. Skutek tak wykonanej trasy - jeden z "rowków" paska zniszczony, wyraźny ślad na rolce alternatora, że pasek nie trafia w nią osiowo.

Nie mam pomysłu co dalej wymieniać i robić, jutro znowu trasa i rano mam mieć nowy pasek. Troszkę drogo wychodzi pasek na 2500 kilometrów.
Reasumując:
- wymienony jest napinacz wraz z rolką,
- przyczyną zerwania się poprzedniego paska była zatarta rolka napinacza,
- na ten moment wszystkie kółka kręcą się lekko, bez oporów,
- pojawiło się - nie wiadomo skąd, nie osiowe ustawienie alternatora względem koła pasowego wału i kółka pasowego pompy wspomagania. Wcześniej z jego strony nie było żadnych problemów. Nie mógł przecież samodzielnie się przestawić - nie widzę tam też żadnej możliwości regulacji jego położenia, jest na stałe przykręcony do bloku silnika. Czy ktoś ma jakieś pomysły?
Julek-FST jest offline   Odpowiedź z Cytatem