Temat: [Focus 2004-2008] Jaki akumulator do 1.6 TDCI
View Single Post
Stary 03-01-2010, 23:07   #9
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: Jaki akumulator do focusa II 1.6 TDCI

Wyprowadzę kolegę z błędu:
1. Prądem ładuje się prostownikiem - czy ja piszę nie wyraźnie?
2. Napięciem ładuje się w samochodzie.

Prostownik startuje prądem 1/10 i napięciem zależnym od rezystancji AKU w momencie rozładowania. Podczas ładowania (PROSTOWNIKIEM) prąd spada, a napięcie stopniowo rośnie. Na wejściu ma gdzieś 13V i potem rośnie w zależności jak wydajny masz prostownik. Większość nie automatów dochodzi do 16V i takie napięcie przez 2h zapewnie naładować się AKU w 90 paru procentach. Na forach można znaleść informacje (podobnie jak od kolegi), że max to 14,4V i wszystko powyżej zabija AKU - NIE PRAWDA! Proponuje sobie zadzwonić do firmy http://www.stef-pol.civ.pl/index.php?id=oferta i zapytać ich, do jakiego napięcia ładują ich prostowniki. Ponadto, ostatnio zgadałem się w sklepie z gościem z CENTRY i też powiedział, że każdy AKU powinno się naładować do 16V, choćby to miało tydzień zajać.

Kolego, ostatnio właśnie szukam fajnego prostownik i przyznam się, że temat ładowania AKU obczajałem na wszystkich forach internetowych, bo niektórym "fachowcom" wydaje się, że prostownik to się podłacza i patrzy jak wskazówka spada - tak to prawda, ale trzeba mieć odpowiedni prostownik :-)

Wracając do tematu, jak AKU taki niby bezobsługowy (tak naprawdę, to w 100% bez obsługowe to są żelowe i takie, to którym nie da się dobrać, zatem FUTURA napewno taka nie jest :-) ) naładujesz do 16V, to faktycznie nie spodoba mu się, bo będzie silne gazowanie wewnąrz, dlatego taki zamknięty AKU ładuje się do 14,4V.

A jeszcze jedno, ładowanie kończymy gdy:
1. Gęstość elektrolitu wynosi 1,28,
2. Napięcie jest 16V (jeżeli ktoś nie ma aerometru)

A tak BTW, to ostatnio tak naładowałem Centre Plus (do 16V) i trzyma pięknie: 2,7V po 36h - ksiązkowo:-) Inny naładowany do 15V (motorcraft zresztą) ma obecnie 2,5/2,6V, czyli jeszcze nie jest to wszystko co można niego wyciągnać :-D, ale jego tylko chciałem "doładować".

A jak już się rozpisałem. Takie "INTELIGENTNE" prostowniki, to robią tak. Najpierw faza I: czyli niskie napięcie i duży prąd (1/10 pojemności). Po osiągnięciu 16V lub 14,4V(zależy jaki prostownik lub pozycja przełącznika:-)) przechodzą na ładowanie jak !!!w samochodzie!!! czyli utrzymują zadane napięcie i ładują niskim prądem. Takie ładowanie jest najbardziej efektywne.
Ortografii nie sprawdzam, bo idę spać. Dobranoc.

Ostatnio edytowane przez maureliusz ; 03-01-2010 o 23:09
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem