Temat: [Mondeo 2014- ] Ładowanie akumulatora prostownikiem
View Single Post
Stary 25-11-2023, 09:04   #67
PAFFCIO
ford::professional
 
Avatar PAFFCIO
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 18-09-2007
Skąd: Już bardziej Wawa jak Sz-n
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 1,526
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Cytat:
Napisał darmodziej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A nie pomyślałeś...[...]
W sumie to off topic ale po pierwsze, przykład którym się posługujesz jest zupełnie nie przystający to przedmiotu tej dyskusji. Jakiekolwiek porównania aku samochodowego, o którym tu rozmawiamy, z baterią w laptopie czy telefonie, to jak porównywanie krzesła do krzesła elektrycznegoGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dlatego, że to zupełnie różne technologie, zarówno w laptopie jak i w telefonie mam włączone funkcje ładowania baterii do 85% i przechodzenia w tryb super oszczędny przy obniżeniu do 10%. Jednak w samochodzie mam przeciwne stanowisko i wolałbym aby aku było regularnie doładowywane do poziomu 95% i regulator ma pilnować tego parametru, a nie utrzymywać aku w stanie permanentnego niedoładowania, co obecnie robi.

Jestem przekonany, że działanie modułu ma wyraźny, i w mojej ocenie negatywny wpływ na akumulator. Mam nawyk każdorazowego wyłączania układu Start-Stop, a to właśnie pod jego kątem ten moduł został opracowany, podobnie jak akumulator.

Można więc mi zarzucić, że sam jestem sobie winny. Tu jednak zwracam uwagę, że IMHO:
1. Przyjęty przez inżynierów model działania modułu, NIE MA NA CELU przedłużenie, czy optymalizację żywotności aku, a jedynie jego szybkie doładowywanie - bo cykl miejski, to częste użycie Start-Stop,
2. Informacje płynące z monitorowania parametrów dzięki pudełku Damiana, dają jasną informację, że ten moduł "nie potrafi" rozpoznać innych sytuacji i mimo, że mógłby mniej agresywnie i bardziej optymalizująco regulować sposób ładowania aku, to ja takiego działania nie widzę. Wręcz przeciwnie.

No i na koniec, dawno pogrzebałem jakąkolwiek wiarę w to, że koncerny motoryzacyjne, zrobią cokolwiek, co ma pozytywny wpływ na wydłużenie żywotności, czegokolwiek, co się może zużyć, a więc być wymienione i przynieść dodatkowy zarobek. Pokładanie więc oczekiwań, że inżynier projektujący układ zna się na robocie, nie ma nic wspólnego z tym jak zaimplementowana jest ta wiedza w aucie i przykładów na potwierdzenie tej tezy można przytoczyć na pęczki.

Reasumując, w takim kształcie, dla mnie, przy moim podejściu do systemu start-stop, ten moduł to zło i jeżeli można go wyłączyć, to chciałbym wiedzieć jak i to zrobić.
Bardzo pouczający i "w temacie" wątek sprzed paru lat...https://forum.fordclubpolska.org/sho...na+akumulatora
__________________

Ostatnio edytowane przez PAFFCIO ; 25-11-2023 o 09:26
PAFFCIO jest offline   Odpowiedź z Cytatem