Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fusion
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-02-2005, 20:07   #11
Piro
ford::average
 
Zarejestrowany: 31-01-2005
Skąd: Kraków
Postów: 122
Domyślnie

Właściwie Alek dobrze to opisał, ale pozwolę sobie przybliżyć dokładniej:

Informacje podstawowe o paliwach:
-----------------------------------------

- benzyna 95 OKT i 98 OKT oparte są na takiej samej bazie paliwowej. Podniesienie oktanów w paliwie 98 odbywa się poprzez dodanie węglowodorów aromatycznych (toluen, ksylen - mieszanina izomerów, n-ksylen). Generalnie paliwa te nie zawierają substancji zawierających tlen (np. eterów).

- benzyna 98 Ultimate jest to (UWAGA, PO PRZECZYTANIU ZAPOMNIEĆ, TAJEMNICA HANDLOWA FIRMY BP Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. benzyna 95 OKT do której dodano eter tert-metylo-butylowy (MTBE, RON=120) w ilości 14%. Rzeczywista liczba oktanowa tego paliwa (RON/2+MON/2) wynosi nieco ponad 99 OKT, ale ze względów handlowych nazwano to 98 Ultimate.

- benzyny V-power (ZAPOMNIEĆ J.W., POWAŻNA TAJEMNICA FIRMY SHELL Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ) produkowane są na dwa odmienne sposoby: 95 V-power jest to 95 OKT z dodatkami obniżającymi tarcie na poziomie molekularnym - dokładnie jest to 95 + Motorlife, vel MoS2, vel siarczek molibdenu. 99+ V-power jest to 95 V-power + TAME (inny eter, zbliżony do MTBE) + mieszanka węglowodorów aromatycznych j.w..

Kwestia wpływu oktanów na silnik i osiągi
-----------------------------------------------

Dokładnie tak, jak zauważył Alek, nie będzie istotnej różnicy pomiędzy 95 i 98 (ale już nie Ultimate, o czym za chwilę) w silniku wolnossącym. Dodatkowo warto wiedzieć, że substancje o dużej liczbie oktanowej palą się zwykle bardzo wolno i zazwyczaj przez to są mało skuteczne jako paliwo. Dokładny pomiar mocy łatwo wykaże, że silnik o stałym ustawieniu zapłonu (mam na myśli = bez reakcji czujnika spalania stukowego) na benzynie 98 OKT będzie słabszy, niż na 95, choć będzie pracował ciszej. Moje podrasowane wolnossące Fordzisko (ST220) ma 251 KM z 95 i 95 Vpower ale już tylko 243 z 98 (jednak 258 KM z 98 Ultimate).
Zawsze obowiązuje reguła - jak myślisz o mocy to używaj najmniejszej liczby oktanowej dostatecznej dla twojego silnika. Oktany nie dają mocy - one ją psują. Oczywiście są sytuacje, gdy większe możliwości modyfikacji silnika (doładowanie, kompresja) z nawiązką kompensują pogorszenie procesu spalania z powodu dużej liczby oktanowej.

Ale dlaczego 98 Ultimate jej nie spełnia?
Otóż dlatego, że co prawda wysoka liczba oktanowa dodanego MTBE szkodzi mocy, ale zawartość tlenu w tym eterze mocy pomaga. Na chłopski rozum można to porównać z "nitrem w płynie". Efekt "wzmocnienia" jest najwyższy przy zawartości 14,7% MTBE w mieszance z typową bazą 95 OKT - i tyle właśnie MTBE dodaje BP. Większa zawartość powoduje zdychanie silnika w wyniku zbyt dużej liczby oktanowej. Dodatkowo pomocne jest duże ciepło parowania i lotność eteru.

Podobny efekt występuje dla eteru TAME (ale jego zawartość optymalna to 11%, nie pytajcie ile leje Shell, zgadnijcie sami Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. )

Paliwa wysokooktanowe (98 i wyżej) nadają się do silników turbodoładowanych, wolnossących o wysokim ciśnieniu sprężania, gdzie efekt możliwości pracy przy szybszym zapłonie czy wyższym doładowaniu jest większy, niż konsekwencje używania wysokooktanowego paliwa. Paliwa 95, 95 Vpower i 98 Ultimate powinny być stosowane w silnikach wolnossących (choć 98 Ultimate z racji liczby oktanowej również jest świetna do turbo).

__________________
Alkohol nie rozwiąże Twoich problemów. Ale z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże
Vtech & Magazyn KMH & tdi.pl - portal o dieslach
Piro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2005, 08:31   #12
PATRYK
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-01-2005
Postów: 18
Domyślnie

Czy z Twojego wykładu mogę wnioskować , że stosowanie Ultimate 98 do Fusiona 1,4 może okazać się korzystne ?
Pozdrawiam .
PATRYK jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2005, 09:53   #13
Piro
ford::average
 
Zarejestrowany: 31-01-2005
Skąd: Kraków
Postów: 122
Domyślnie

Tak, moc wzrośnie, aczkolwiek moment obrotowy dla niskich obrotów nie zmieni się. Dla wyższych poprawa wyniesie do 5% momentu.
__________________
Alkohol nie rozwiąże Twoich problemów. Ale z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże
Vtech & Magazyn KMH & tdi.pl - portal o dieslach
Piro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2005, 18:10   #14
Slawko
 
Postów: n/a
Domyślnie

A co zrobić, aby podnieść moment w dolnym zakresie ostatecznie w całym. Odpadają przeróbki typu turbina, planowanie głowicy, tytanowe zawory itp. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-02-2005, 09:34   #15
Kotek
ford::average
 
Zarejestrowany: 02-04-2004
Skąd: Pruszków
Model: Wrangler
Silnik: 2.0T
Rocznik: 2021
Postów: 60
Domyślnie

Piro - niezły wykład, czyżbyś był po chemi?

W dwóch zdaniach - większe znaczenie mają dodatki w paliwie niż liczba oktanowa. Ciekawe, muszę to sprawdzić na sobie ;-)
__________________
Kotek
Fusion 1.4 16v FX Silver, '04
Kotek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-02-2005, 19:01   #16
Piro
ford::average
 
Zarejestrowany: 31-01-2005
Skąd: Kraków
Postów: 122
Domyślnie

Nie jestem po chemii (aczkolwiek moja żona np. jest nawet doktorem chemii - i patrzcie - nie otruła mnie jeszcze. Widać sprawdzam się Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Na serio - od lat produkujemy paliwa do sportu (customowe) jako firma. Powiedzmy że skoro żyję (częściowo) z tego to muszę cośtam się na tym znać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Alkohol nie rozwiąże Twoich problemów. Ale z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże
Vtech & Magazyn KMH & tdi.pl - portal o dieslach
Piro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-02-2005, 16:46   #17
jokrzycho
ford::advanced
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 21-09-2004
Skąd: Karczew
Model: SEAT Toledo III
Silnik: 1.9 TDi
Rocznik: 2008
Postów: 222
Domyślnie

Do Piro,
a czy na temat Diesla Ultimate możesz zrobić podobny wykładzik Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
jokrzycho, FFu"100" 1.4 TDCi
jokrzycho jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2005, 15:31   #18
AT
ford::professional
 
Zarejestrowany: 26-06-2004
Skąd: okolice W-wy
Postów: 1,175
Domyślnie

No to i może "za jednym zamachem" jeszcze na temat Supremy 95 ze Statoilu - ostatnio nią poję mojego Mondka Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Adam
__________________
Cytat z przed ok. 2800 lat:

"Dojechał aż do nich, ale nie wraca, sposób zaś jazdy jest taki jak u Jehu, syna Nimsziego, gdyż jedzie jak szalony."

II Królewska 9;20 (Stary Testament)
AT jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2005, 21:37   #19
Piro
ford::average
 
Zarejestrowany: 31-01-2005
Skąd: Kraków
Postów: 122
Domyślnie

Niestety nie znam składu paliw firmy Statoil (uczciwie powiem że nie robiłem frakcjonowania tego paliwa a nie chcę zgadywać).

Jeżeli chodzi o Ultimate Diesel, to również nie frakcjonowałem tego paliwa ale powiedzmy że dość łatwo jestem w stanie przewidzieć, co zrobiono (co dodano) aby zmieścić się w niewielkich kosztach a uzyskać przyrost. Wiedząc, że liczba cetanowa w Ultimate została podniesiona o 4 i że spadło dymienie (sprawdziłem dymomierzem i jest to jak najbardziej prawda)- to właściwie tylko jedna substancja może to dać i być tania Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Niestety sami używamy tego do przygotowywania mieszanek sportowych do diesli więc wybaczcie ale nie mogę napisać jak to jest robione. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Badałem osiągi dwóch aut na paliwie standardowym (Diesel BP) i Ultimate Diesel - na zlecenie TVP i jednej z motoryzacyjnych gazet - co zapewne już przeczytaliście (bo gazeta jest w kiosku) - Alfa Romeo 2.4 MJet i Toyota 2.0 D4D. Wyniki są uczciwe.
W obydwu przypadkach poprawa była znaczna, jak na paliwo (rząd 5%) ale tylko powyżej 2200 - 2500 rpm. Generalnie góra obrotów brawurowa, dół bez zmian.

Wykresy i artykuł będzie na portalu o dieslach - [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - za jakiś tydzień - zapraszam.
__________________
Alkohol nie rozwiąże Twoich problemów. Ale z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże
Vtech & Magazyn KMH & tdi.pl - portal o dieslach
Piro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2005, 21:54   #20
+RAFAŁ+
ford::advanced
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 21-03-2004
Skąd: Rzeszów
Model: szukam
Silnik: benzyna
Rocznik: 2013
Postów: 225
Domyślnie

To w polsce robi sie paliwa do sportu? Konkurencja dla Elfa i Wladoilu? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Focus 1.6
Fusion 1.4 ST80 FX gold deep navy '04
Fusion 1.4 '07
300C V6 3.0 CRD
+RAFAŁ+ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:11.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.