Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-11-2011, 22:51   #11
Matych
ford::expert
 
Avatar Matych
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK5 Titanium
Silnik: 2.0TDCI PS 209 by HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 3,755
Domyślnie Odp: Czy po wymianie tuleji wahaczy przednich zrobić geometrię??

Ja zrobię na pewno ale powtarzam raz jeszcze to nie wachacz decyduje (o ile jego długosć i kształt jest w tolerancji założonej przez producenta) o zbieżności ale dłu. drążeka kierowniczego jeśli zbieżność jest prawidłowa to będzie po wymianie wachacza i z oponami nic się nie stanie.


Ostatnio edytowane przez Matych ; 21-11-2011 o 22:56
Matych jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-11-2011, 23:25   #12
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: Czy po wymianie tuleji wahaczy przednich zrobić geometrię??

Jak grochem o ścianę...buuuu!!!
Przecież ja wymieniłem tuleję, nie ustawiałem zbieżności i jest OK. Nic mi nie ścieło, a zrobiłem już ok. 20000km

Jak napisał Matych, jeżeli wahacz jest jak fabryczny, a nie jakaś podróba chińska to musi być OK. Zresztą, jeżeli będzie przekoszony, to nic nie pomoże ustawienie zbieżności, bo to tylko zbieżność. Z przodu w foce geometrii NIE USTAWICIE! W oplach owszem jest np. McPherson ale amortyzator ma mocowanie typu objema, a nie Pinch Bolt jak w foce. Dodatkowo w Oplach jeden otwór w obejmie jest owalny i tam możecie regulować pochylenie koła, chociaż tylko w mocno ograniczonym zakresie kątowym, ale zawsze coś.

Może inaczej, ścieło Wam oponki po wymianie wahaczy z przodu bez zbieżności? Jeżeli nie, to szkoda dalej dyskutować.
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-11-2011, 17:39   #13
walek77
ford::average
 
Avatar walek77
 
Zarejestrowany: 13-08-2011
Skąd: Kielce
Model: Focus TDDI
Silnik: 1.8 TDDI
Rocznik: 2003
Postów: 60
Domyślnie Odp: Czy po wymianie tuleji wahaczy przednich zrobić geometrię??

To miałeś wyjątkowe szczęście że ci opon nie ścięło. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Jeszcze raz powtarzam że po wymianie wahaczy lub tulei wahaczy należy ustawić zbieżność.

I nie jest prawdą to co pisze Matych:
Cytat:
Napisał Matych Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dokładnie tak, panowie mylicie pojęcia z przodu ustawiamy zbierzność która jeśli jestdobra to się nie zmieni a nie geometrię choć niektórzy nazywają ją tak.
Ustawiamy zarówno zbieżność jak i geometrię i są one ze sobą ściśle powiązane. Tylko poprawne ustawienie zbieżności pozwala na zachowanie geometrii układu jezdnego (tzw.trapezu Ackermana). Po pierwsze nie ma sensu ustawianie zbieżności jeżeli są jakiekolwiek luzy na wahaczach i pozostałych elementach układu jezdnego. Wtedy układ pracuje w miejscach w których nie powinien pracować, a poszczególne elementy zmieniają swoje położenie - koło także.

Dla przykładu - niedawny przypadek Mondeo, gdzie po wymianie samych wahaczy przednich (kompletnych nowych zamienników dobrej jakości) nie została ustawiona zbieżność. Po niecałych dwóch miesiącach jazdy (przejechane ok. 2500 km) opony ścięło tak że druty było widać.
walek77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-11-2011, 19:14   #14
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: Czy po wymianie tuleji wahaczy przednich zrobić geometrię??

Nie chcę w koło wałkować tematu, ale czy możesz napisać jak się reguluje pochylenie koła w Foce MK2? Naprawdę jestem ciekaw.
Według mnie można regulować tylko zbieżność na końcówkach drążków.

I teraz tak. Jeżeli ktoś jeździł i zjechał tak tuleje, że żal i jeszcze ustawił na czymś takim geometrię, zbieżność zwał jak zwał, to normalne, że jak wstawi nowe tuleje to będzie kicha.

W przeciwnym razie jestem w czepku urodzonym, albo mam wyjątkowy egzemplach z zawieszeniem samo-adaptacyjnym:-) Jednak żeby nie było, nie namawiam to nie robienia geometrii. Każdy robi jak chce. Powinno się to robić na polskich drogach profilaktycznie co roku.
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2012, 09:09   #15
USS_Missouri
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 07-01-2008
Skąd: Prawie Radom
Model: Ford C max 2007 - 2010
Silnik: 1,6ccm
Rocznik: 2007
Postów: 47
Domyślnie Odp: Czy po wymianie tuleji wahaczy przednich zrobić geometrię??

Delikatnie podczepię się pod temat. W połowie ubiegłego roku wymieniałem przedni wahacz od strony pasażera. Teraz, kilka dni temu będąc na przeglądzie technicznym i tzw. szarpaczach okazało się, że w tym wahaczu pęknięta jest tuleja (diagnosta niestety nie powiedział mi która to tuleja) a z kolei od strony kierowcy tuleja jest wybita. W sklepie za komplet na oba koła za tuleje powiedziano mi 100 zł. Naprawa ok. 60 zł i jeszcze później ustawienie zbieżności - 50 zł. Bylem u dwóch mechaników i jeden stwierdził, że zbieżność nie jest wymagana a inny, że jest to konieczne. Dla pewności i bezpieczeństwa a także dla lepszego samopoczucia po wymianie tulei dokonam kontroli zbieżności.


Do tej pory z autkiem nie miałem żadnych problemów niestety teraz "Fordzik" zaczyna szwankować, pojawiają się drobne ale denerwujące komplikacje techniczne; np. teraz nie odbija mi klamka drzwi tylny od strony kierowcy; wiem, że to nie ten post pod względem tematycznym ale czy konieczne jest zdejmowanie plastików i całego poszycia drzwi, aby ten defekt naprawić?


Przepraszam, nie zauważyłem, że jest to dział Forda Focusa

Ostatnio edytowane przez USS_Missouri ; 08-02-2012 o 09:11 Powód: Dział forda Focusa a nie Mondeo
USS_Missouri jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2012, 18:01   #16
Kamil33
ford::advanced
 
Avatar Kamil33
 
Zarejestrowany: 09-05-2009
Skąd: Ciechanów
Model: Focus I Hatchback
Silnik: 1.8 TDDI 90 KM teraz Peugot 607 2,2 HDI 136 km.
Rocznik: 2000 r.2004r.
Postów: 227
Domyślnie Odp: Czy po wymianie tuleji wahaczy przednich zrobić geometrię??

Różne są opinie ale zrobiłem kontrolnie.
Kamil33 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2012, 21:01   #17
piotro1111
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 24-10-2011
Skąd: Głosków
Model: focus
Silnik: 1,6 16v 100km
Rocznik: 2006
Postów: 10
Domyślnie Odp: Czy po wymianie tuleji wahaczy przednich zrobić geometrię??

Każdy naciągacz po wymianie nie regulowanych elementów zaleca geometrie.
Na geometrie składają się kąty wyprzedzenia, pochylenia sworznia zwrotnicy,kąt pochylenia koła, i zbieżność . Najpierw ustawić trzeba tył bo jak jest źle to cała geometria przodu du..a.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
piotro1111 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.