Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-10-2022, 19:21   #21
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Cytat:
Napisał EmixAnos Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ile mogą kosztować oryginalne "fordowskie" fotele? Te obecne zdecydowanie się nadają do wymiany.
Jeżeli nie zdobędziecie innych, to zachęcam do oddania ich do tapicera samochodowego. Wbrew pozorom - to nie są jakieś kosmicznie duże pieniądze.

__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 22-10-2022 o 19:38
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-10-2022, 21:50   #22
Lza
ford::advanced
 
Avatar Lza
 
Zarejestrowany: 27-07-2015
Skąd: okolice Krakowa
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5 TDCI + PowerShift
Rocznik: 2016
Postów: 432
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Pasek rozrządu zwyczajowo wymienia się razem z napinaczem i pompą wody. Nie wiem jak jest w tym modelu transita. We wszystkich moich autach tak mi zalecali mechanicy.
Lza jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-10-2022, 08:23   #23
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Cytat:
Pasek rozrządu zwyczajowo wymienia się razem z napinaczem i pompą wody. Nie wiem jak jest w tym modelu transita. We wszystkich moich autach tak mi zalecali mechanicy.
Ten zwyczaj - bo jest to zwyczaj - wypromieniował od posiadaczy VW, gdzie instrukcja mówi o obowiązkowej wymianie pompy wody razem z paskiem. W przypadku Transita 2,5D to nie jest obowiązkowe. Tym nie mniej jeżeli auto stało tyle lat nie ruszane, to dobrze byłoby pompę wymienić. Bo zalany płynem pasek to szybka droga do katastrofy. Warto podczas eksploatacji tego samochodu zaglądać od czasu do czasu pod przedni zderzak i sprawdzać, czy spod osłony paska rozrządu nie kapie płyn lub olej. Płyn może ściekać na pasek także spod obudowy termostatu, zamontowanej z przodu na głowicy - też trzeba tego pilnować.

W moich "osiołkach" pompa wytrzymywała trzy zmiany paska, czyli grubo powyżej 200 kkm, no ale to były czasy kiedy kupowało się oryginalne części w ASO, a rynku zamienników po prostu praktycznie nie było. To okres 25-30 lat temu...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-10-2022, 11:11   #24
EmixAnos
ford::average
 
Imię: Emilia
Zarejestrowany: 29-06-2020
Skąd: Opolskie
Model: Transit, Transit, Jumper, Sprinter, Sprinter
Silnik: 2.0 TD (100 KM), 2.5D (68 KM), 2.2 HDi (100 KM), 2.3D (79 KM), 2.2 CDI (82 KM)
Rocznik: 2005, 1988, 2007, 1999, 2005
Postów: 100
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Odnośnie płynu, oleju i paska rozrządu, wszystko będzie wymieniane i zalewane na bieżąco, aktualnie teraz z narzeczonym jestem na etapie wymontowywania prędkościomierza, który też się kwalifikuje do wymiany (ma pęknięta szybkę), przy okazji będzie też wymieniana podsufitka, która też się nadaje do wymiany (jest prawie cała mokra i trochę opada na dół).

Ostatnio edytowane przez EmixAnos ; 23-10-2022 o 11:13
EmixAnos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-11-2022, 09:51   #25
EmixAnos
ford::average
 
Imię: Emilia
Zarejestrowany: 29-06-2020
Skąd: Opolskie
Model: Transit, Transit, Jumper, Sprinter, Sprinter
Silnik: 2.0 TD (100 KM), 2.5D (68 KM), 2.2 HDi (100 KM), 2.3D (79 KM), 2.2 CDI (82 KM)
Rocznik: 2005, 1988, 2007, 1999, 2005
Postów: 100
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Minął prawie miesiąc, odkąd udzieliłam się w tym wątku, także czas przedstawić dalsze kroki, jakie dokonałam z narzeczonym w renowacji Transita z 1988 roku z silnikiem 2.5D:

- Wycięcie skorodowanej podłogi.
- Wycięcie fragmentu skorodowanej podłużnicy.
- Wymiana starej podsufitki, stara podsufitka była mokra od wilgoci.
- Rozebranie układu kierowniczego (drążek kierowniczy, końcówka prawej i lewej końcówki drążka kierowniczego, krzyżak kolumny kierowniczej, lewy i prawy łącznik stabilizatora i tylne i przednie sprężyny zawieszenia), te wszystkie elementy były w fatalnym stanie.
- Wymiana skrzyni biegów, stara skrzynia już w ogóle nie potrafiła wbić biegów.
- Wymiana kolektora ssącego, stary kolektor był w fatalnym stanie.
- Wymiana miski olejowej.

Przedstawiam kosztorys wszystkich części, które już opisałam:
- Podłużnica ramy - 170 zł
- Nowa podsufitka - 250 zł
- Nowa skrzynia biegów - 2000 zł
- Nowy kolektor ssący - 80 zł
- Nowa miska olejowa - Na szczęście nie musiałam za nią płacić, nowa miska pochodzi z dawcy, którego kupiłam ponad miesiąc temu.

Za to wszystko zapłaciłam 2500 zł, reszta części dopiero będzie zamawiana, dalszych informacji udzielę w dyskusji.
EmixAnos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-11-2022, 10:59   #26
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Cytat:
Napisał EmixAnos Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
- Nowa skrzynia biegów - 2000 zł
A jaka to była skrzynia? Cztery czy pięć biegów?
Wczesne Transity Mk3 miały skrzynie czwórki, typ G lub N, typ G czasami z overdrivem (nadbiegiem). Ja miałem w Mk3 typ G (bez overdrive). Rzadko już teraz są spotykane, w dobrym stanie może tyle kosztować. Ale skrzynia piątka MT75 za dwa tysiące to sporo...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 20-11-2022 o 11:14
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-11-2022, 11:28   #27
EmixAnos
ford::average
 
Imię: Emilia
Zarejestrowany: 29-06-2020
Skąd: Opolskie
Model: Transit, Transit, Jumper, Sprinter, Sprinter
Silnik: 2.0 TD (100 KM), 2.5D (68 KM), 2.2 HDi (100 KM), 2.3D (79 KM), 2.2 CDI (82 KM)
Rocznik: 2005, 1988, 2007, 1999, 2005
Postów: 100
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Zapomniałam napisać, chodziło mi o skrzynię pięciobiegową o oznaczeniu MT75, skrzynia biegów została sprowadzona z Anglii.
EmixAnos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-11-2022, 15:32   #28
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

No to zaszaleliście, w Polsce skrzynie MT75 są oferowane w niższych cenach.
MT75 kupiliście, ale czy też taka była w oryginale? To jest o tyle ważne, że do skrzyni "czwórki" i do MT75 jest inna podłoga w kabinie, z innym otworem na lewarek (w ogóle w innym miejscu). Ma też inne wyjście na wał, z innym przegubem wału.

Druga ważna rzecz: skrzynie MT75 występują w trzech wersjach o różnym zestopniowaniu biegów, przeznaczone albo raczej do ciężkich wersji o dużej ładowności, albo do lekkich blaszaków lub wersji osobowych. Pocieszeniem jest to, że czwarty bieg - czyli bezpośredni - oraz piąty, są identyczne we wszystkich wersjach MT75. Czyli w trasie, podczas jazdy szosowej nie ma to znaczenia.

Jest tu jeszcze inny haczyk - jeżeli mieliście skrzynię "czwórkę". Bo czwarty bieg jest w niej biegiem bezpośrednim, a jednocześnie "szosowym". Zastosowanie skrzyni MT75 mającej piąty bieg o przełożeniu jeszcze szybszym 0,82:1 sprawia w takim przypadku, że pracować ona będzie na "piątce" jak "overdrive" (z nadbiegiem), czyli będzie pozwalała w jeździe szosowej niezaładowanym maksymalnie autem na szybką, ale jednocześnie ekonomiczną jazdę.
Ford natomiast, stosując różne skrzynie o innych przełożeniach najwyższego biegu, omijał ten problem, dopasowując odpowiednio przełożenie przekładni głównej (tylnego mostu).

I jeszcze jeden haczyk - dopasowanie przełożenia przekładni linki szybkościomierza, tak aby licznik prawidłowo działał.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 20-11-2022 o 15:37
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-11-2022, 15:40   #29
EmixAnos
ford::average
 
Imię: Emilia
Zarejestrowany: 29-06-2020
Skąd: Opolskie
Model: Transit, Transit, Jumper, Sprinter, Sprinter
Silnik: 2.0 TD (100 KM), 2.5D (68 KM), 2.2 HDi (100 KM), 2.3D (79 KM), 2.2 CDI (82 KM)
Rocznik: 2005, 1988, 2007, 1999, 2005
Postów: 100
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Co do oryginału, w oryginale też była 5-cio biegowa skrzynia, remontowany egzemplarz z 1988 roku jest przeznaczony do przewozu 9 osób.
EmixAnos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-11-2022, 14:30   #30
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Cytat:
Napisał EmixAnos Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Co do oryginału, w oryginale też była 5-cio biegowa skrzynia, remontowany egzemplarz z 1988 roku jest przeznaczony do przewozu 9 osób.
No to pozostaje tylko sprawdzić, jakie przełożenie ma trybik linki licznika, powinien mieć taki sam kolor jak ten ze starej skrzyni.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
diesel , transit



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:08.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.