Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-02-2014, 20:27   #1
shockmp
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 19-05-2012
Skąd: Wrocław
Model: Focus
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 16
Domyślnie Klimatronik / brak nawiewu na twarz

Witam,

Przeczytałem już mnóstwo tematów nt problemów z klimatronikiem i nawiewem, ale nie znalazłem wskazówki jak rozwiązać mój problem.

Otóż mam odczucie, a właściwie brak odczucia nawiewu na twarz. Ustawienie nawiewu na szybę - działa, na nogi - działa, ale po ustawieniu na twarz leci dalej na nogi. Testowane w różnych kombinacjach siły nawiewu i klimatyzacji, z nowym filtrem kabinowym i bez filtra. W ELMConfig brak błędów DTC

Nie znam konstrukcji tego całego nawiewu, ale przypuszczam, że sprawdzenie czegokolwiek fizycznie może być nie lada wyzwaniem.

Podmieniłem panel klimatyzacji na drugi i nie przyniosło to poprawy. Czytam, szukam i podejrzewam silniczek, bądź jakiś mechanizm sterujący kierunkiem nawiewu. Pytanie tylko w którym miejscu tego szukać i jak się do tego dobrać?

Istnieją jakieś rysunki złożeniowe obrazujące rozmieszczenie tych elementów?

------------------------------------------

Temat rozwojowy, mam nadzieje.

Po zdemontowaniu schowka udało mi się dotrzeć do 2 silniczków sterujących kierunkiem nawiewu na schematach oznaczonych jako DEFROST DOOR ACTUATOR, oraz RECIRC DOOR ACTUATOR LHD.

po sprawdzeniu ciągłości wiązki od silniczków do wtyczki w panelu klimatronik, oraz różnych próbach skierowania strumienia powietrza zaobserowałem:
1. RECIRC DOOR ACTUATOR LHD - wydaje się działać poprawnie
2. DEFROST DOOR ACTUATOR - po załączeniu kierunku nawiewu np. na szybę wykonuje obrót powiedzmy o 90 stopni, natomiast po wyłączeniu nawiewu na szybę obraca się w przeciwnym kierunku ale powiedzmy 70 stopni - czyli nie wraca do poprzedniej pozycji. Gniazdo tego silniczka ewidentnie zostało wyrobione przez to, że silniczek wraz z kolejnymi przełączeniami próbuje wykonać ruch dalej niż pozwala na to mechanizm i przeskakuje na umieszczonych w gnieździe ząbkach. Zamiana silniczków nie pomaga - wygląda jakby sterowanie szwankowało.
Próbowałem szukać zwarć w wiązce, ale na ile się dało przedzwonić wszelkie kombinacje nie znalazłem żadnych błędów.
4. Być może tak ma być i po pewnym czasie od wyjęcia kluczyka ze stacyjki kilkukrotnie zostaje przesterowany silniczki, w tym DEFROST DOOR ACTUATOR (w jedną potem w drugą stronę) i na koniec dochodzi jeszcze RECIRC DOOR ACTUATOR LHD, który też się otworzy i potem zamknie.

------------------------------------------

Problem rozwiązany - pewien mechanizm sterujący klapami kierującymi powietrze (w tym nogi/twarz) uległ rozłączeniu. Wszystkich tych, których spotkał ten sam problem nie ucieszy lokalizacja tego elementu. Żeby się do niego dostać musiałem wymontować deskę rozdzielczą. Nieszczęsny element zabudowany jest na tym całym zestawie nawiewu pod deską rozdzielczą po stronie kierowcy, w okolicach prawego kolana kierowcy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Wymontowanie deski rozdzielczej nie gwarantuje pełnego dostępu do elementu, ale po kilku niecenzuralnych wiązankach i pokaleczonych dłoniach da się to zrobić.

Mechanizm ten jest zbudowany z dwóch elementów. Do głównego, białego elementu, który się obraca, zaczepiony jest czarne ramię od przysłony kierującej powietrze na nogi/twarz. to czarne cięgno powinno być połączone z tym białym elementem w 2 miejscach, oba od spodniej strony. Na końcu czarnego ramienia jest otwór, który wchodzi na zaczep w białym elemencie. W dalszej części czarnego ramienia jest bolec, który chodzi w wyżłobieniach białego elementu sprawiając, że ramię wychyla się w odpowiedni sposób.

U mnie doszło do rozłączenia tych elementów, a po ponownym połączeniu wszystko działa prawidłowo. Przypuszczam, że przyczyna problemu mogło być odgrzybianie klimatyzacji środkiem, który za sprawą długiego wężyka wprowadza się do nawiewów. Wprowadzając ten wężyk przez wloty powietrza na nogi, pamiętać należy, że klimatronik po pewnym czasie zamyka wspomniane klapy i jeżeli wężyk tam się dostanie może zablokować klapkę prowadząc do naprężenia i rozłączenia omawianych elementów. Oczywiście przyczyną mogło być coś innego, choćby wytarcie tych plastików, dlatego przy okazji warto je nasmarować.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 57547165.jpg (20.6 KB, 234 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMAG0661.jpg (97.0 KB, 262 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez shockmp ; 07-04-2014 o 18:31
shockmp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-12-2014, 10:53   #2
matickx
ford::amateur
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 13-11-2014
Model: focus
Silnik: 1.6 115 KM
Rocznik: 2008
Postów: 1
Domyślnie Odp: Klimatronik / brak nawiewu na twarz

Mam ten sam Problem w mojej foczce ktora posiadam od niedawna... Nie bardzo mam czas na demontaz calej deski rozdzielczej. Myslicie ze Jak zdejme dolna oslone kolumny kierowniczej to dostane sie do tego ustrojstwa? Mam chude dlugie rece... Prosze o podpowiedzi. Pozdrawiam
__________________
Kupiłem se auto, prześlicznego forda
Gdy o nim pomyśle cieszy mi się morda
matickx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:10.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.