Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-12-2014, 17:02   #1
Left-handed
ford::amateur
 
Imię: Lefty
Zarejestrowany: 26-11-2014
Skąd: Wrocław
Model: Ford Mondeo II Kombi
Silnik: 1.8 16v 115km
Rocznik: 1997
Postów: 5
Domyślnie Jakie wozić koło - zapasowe, czy dojazdowe?

Czołem Mondziarze!

Całkiem niedawno temu chwaliłem się moim nowym nabytkiem, który zachwyca mnie coraz bardziej. Pamiętacie? Przesiadka z terenowego do osobowego? Nawet i wczoraj na trasie używałem ogrzewania tylnej szyby - dla mnie luksus!

Ale dość pajacowania - przejdźmy do rzeczy.

Mechanicznie moja Mondka jest sprawna. Wymiana oleju z filtrami od razu po zakupie, niedawno temu wykosztowałem się na felgi z konkretnymi zimówkami, a kilka dni temu byłem u gazownika na wymianę filtrów w sekwencji. Jako że butlę mam w kole, a w planach mam nie tylko jazdę po naszym kraju, to poza rozrządem czekają mnie wydatki na pierdoły kosmetyczne i wyposażeniowe.

No więc właśnie... Brakuje mi 5-go koła!

Moje obecne to 14-tki, na sezon letni mam 15-tki alu. Trochę czytałem tu i ówdzie. Co niektórzy kombinują z tym 5-tym kołem, cudują by zajęło jak najmniej miejsca, albo kupują spraye, a dla mnie liczy się przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa.

W związku z tym chciałbym zrobić małą burzę mózgów w dwóch kwestiach:

1. Jakie koło wozić w aucie?
2. Jaki lewarek, klucz, zestaw do koła?

1. Odnośnie tej kwestii wychodzę z założenia, że lepiej jest wozić pełnowymiarowe koło zapasowe nie tylko dla poczucia pewności na drodze, ale w razie kolizji firma ubezpieczeniowa wypłaci bezproblemowo odszkodowanie (w teorii), a przypadku zwykłej dojazdówki może być z tym kłopot z powodu dwóch różnych kapci na jednej osi.

Dlatego w moim przypadku musiałbym sobie zmajstrować dwa koła - na zimę i lato. Na zimę nie będzie problemu, bo mam stalówki, ale idąc tropem mojej myśli - to na lato powinienem mieć taką samą alu, czy może być zwykła stalówka?

2. Jako że jestem nieszczęsnym estetą i pedantem, to grzebałem na allegro/olx za oryginalnym kompletem do MK2 w postaci koła i zestawu w wytłoczce z lewarkiem, kluczem i uchem. Oczywiście - znalazłem, ale tylko do zasranego MK3 (bez urazy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ). Pełno pojedynczych dojazdówek, zapasówek, kluczy, lewarków, ale nigdzie kompletów...

Z drugiej strony skoro mam w planach mieć 2 koła zapasowe, to przecież nie będę się pierdzielił z jakimiś wytłoczkami tylko dlatego, by oszczędzić miejsca w torbie z narzędziami.

Więc na chłopski rozum - wystarczy, że sprawię sobie byle jaki lewarek, pasujący klucz do śrub w kołach, ucho zgarnę na Allegro, i to wszystko?


Poza odpowiedziami na moje rozterki (niektóre mega-infantylne, ale żółtodzioby tak już mają), to byłoby miło wymienić się własnymi pomysłami i doświadczeniami. Jestem niezmiernie ciekaw patentów na 5-te koło u... W wozie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pozdrawiam!

P.S. No i wiadomo - "stylowy pokrowiec" też musi być! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Ostatnio edytowane przez Left-handed ; 02-01-2015 o 04:20 Powód: Edycja tematu
Left-handed jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-12-2014, 17:23   #2
westej
ford::average
 
Imię: Piotrek
Zarejestrowany: 14-11-2013
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo IV
Silnik: Duratec 2.0 16V + Landi Renzo Omegas
Rocznik: 2008
Postów: 91
Domyślnie Odp: Koło do MK2 - zapasowe, dojazdowe?

Jeśli nie robisz często tras po kilka tysięcy kilometrów, to zainwestowałbym w jedną dobrą oponę zimową lub wielosezonową z bieżnikiem asymetrycznym. Felga stalowa spokojnie wystarczy i zazwyczaj będzie lżejsza i tańsza od aluminiowego odpowiednika.

Jeśli chodzi o wożenie całego potrzebnego wyposażenia, to polecam kupienie tzw. styropianu do bagażnika. Nie wiem, jak wygląda sytuacja w przypadku Mk2, do Mk4 producent przewidział specjalnie ukształtowane styropianowe wypełnienia bagażnika, różne dla samochodów z dojazdówką i pełnym kołem. Takie wypełnienie jest odpowiednio ukształtowane i ma przegródki pozwalające na schowanie w nich narzędzi, butelki z olejem etc. Więcej w temacie: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
westej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2014, 14:40   #3
piter19731
ford::beginner
 
Imię: piotr
Zarejestrowany: 11-03-2009
Skąd: EKU
Model: mondeo
Silnik: 1,8td
Rocznik: 1998
Postów: 33
Domyślnie Odp: Koło do MK2 - zapasowe, dojazdowe?

[QUOTE=Left-handed;2320008]Czołem Mondziarze!

No więc właśnie... Brakuje mi 5-go koła!

Latem jako zapas woź koło zimowe , zimą odwrotnie.


2. Jaki lewarek, klucz, zestaw do koła?

W mk2 kombi w bagażniku nie ma wytłoczki . we wnęce jest przykręcony lewarek , jest miejsce na wkręcenie haka holowniczego i umocowanie klucza do koł . wszystko przykryte jest kołem zapasowym i dokręcone śrubą z motylkiem. Jeśli we wnęce masz zbiornik LPG to skompletuj dobry lewarek , klucz do kół 19 i upakuj w lewym schowku w bagażniku. Koło zapas w pokrowiec i luzem w bagażniku.
piter19731 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2014, 19:03   #4
wojtekn
Moderator
 
Avatar wojtekn
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 08-07-2010
Skąd: Poznań
Model: Galaxy MK2
Silnik: 2,3 Benzyna z LPG
Rocznik: 2000
Postów: 804
Domyślnie Odp: Koło do MK2 - zapasowe, dojazdowe?

Cytat:
Napisał Left-handed Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czołem Mondziarze!

Całkiem niedawno temu chwaliłem się moim nowym nabytkiem, który zachwyca mnie coraz bardziej. Pamiętacie? Przesiadka z terenowego do osobowego? Nawet i wczoraj na trasie używałem ogrzewania tylnej szyby - dla mnie luksus!

Ale dość pajacowania - przejdźmy do rzeczy.

Mechanicznie moja Mondka jest sprawna. Wymiana oleju z filtrami od razu po zakupie, niedawno temu wykosztowałem się na felgi z konkretnymi zimówkami, a kilka dni temu byłem u gazownika na wymianę filtrów w sekwencji. Jako że butlę mam w kole, a w planach mam nie tylko jazdę po naszym kraju, to poza rozrządem czekają mnie wydatki na pierdoły kosmetyczne i wyposażeniowe.

No więc właśnie... Brakuje mi 5-go koła!

Moje obecne to 14-tki, na sezon letni mam 15-tki alu. Trochę czytałem tu i ówdzie. Co niektórzy kombinują z tym 5-tym kołem, cudują by zajęło jak najmniej miejsca, albo kupują spraye, a dla mnie liczy się przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa.

W związku z tym chciałbym zrobić małą burzę mózgów w dwóch kwestiach:

1. Jakie koło wozić w aucie?
2. Jaki lewarek, klucz, zestaw do koła?

1. Odnośnie tej kwestii wychodzę z założenia, że lepiej jest wozić pełnowymiarowe koło zapasowe nie tylko dla poczucia pewności na drodze, ale w razie kolizji firma ubezpieczeniowa wypłaci bezproblemowo odszkodowanie (w teorii), a przypadku zwykłej dojazdówki może być z tym kłopot z powodu dwóch różnych kapci na jednej osi.

Dlatego w moim przypadku musiałbym sobie zmajstrować dwa koła - na zimę i lato. Na zimę nie będzie problemu, bo mam stalówki, ale idąc tropem mojej myśli - to na lato powinienem mieć taką samą alu, czy może być zwykła stalówka?

2. Jako że jestem nieszczęsnym estetą i pedantem, to grzebałem na allegro/olx za oryginalnym kompletem do MK2 w postaci koła i zestawu w wytłoczce z lewarkiem, kluczem i uchem. Oczywiście - znalazłem, ale tylko do zasranego MK3 (bez urazy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ). Pełno pojedynczych dojazdówek, zapasówek, kluczy, lewarków, ale nigdzie kompletów...

Z drugiej strony skoro mam w planach mieć 2 koła zapasowe, to przecież nie będę się pierdzielił z jakimiś wytłoczkami tylko dlatego, by oszczędzić miejsca w torbie z narzędziami.

Więc na chłopski rozum - wystarczy, że sprawię sobie byle jaki lewarek, pasujący klucz do śrub w kołach, ucho zgarnę na Allegro, i to wszystko?


Poza odpowiedziami na moje rozterki (niektóre mega-infantylne, ale żółtodzioby tak już mają), to byłoby miło wymienić się własnymi pomysłami i doświadczeniami. Jestem niezmiernie ciekaw patentów na 5-te koło u... W wozie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pozdrawiam!

P.S. No i wiadomo - "stylowy pokrowiec" też musi być! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Proszę poprawić tytuł tematu.

Poradnik, czyli jak pisać zgodnie z zasadami panującymi na tym forum

http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=145988
wojtekn jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:26.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.