Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 10-09-2014, 04:30   #1
thral666
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-07-2014
Skąd: Będzin
Model: Transit mk6
Silnik: 2.0TDDI
Rocznik: 2004
Postów: 17
Domyślnie Sprzęgło?Skrzynia?Przeguby?Poduszki? - Diagnoza

Witam,

Szukałem trochę po tematach ale, że w większości znalazłem o dwu-masie której podobno nie mam to mam prośbę o pomoc w diagnozie niby oczywistych objawów ale nie do końca... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Transit 2.0 TDDI, 2004 r, 100 KM, 6 osobowy

Moje objawy:

1. Podczas wbijania biegu 1 i 2 czuć lekki opór, czasami bieg nie wskoczy i jest zgrzyt. Z trzy razy nie chciała mi wejść 1 na postoju, a czasami przy wbijaniu 1 wchodzi ale trzeba ją jeszcze trochę dopchnąć i tak jak by wtedy na dwa razy wchodziła.
2. Jak jadę sobie na jakimś biegu i wycisnę na chwilę sprzęgło i szybciej puszczę to jest takie walnięcie, czuć na całym aucie. Tak samo przy zmianie biegów i jak bym szybciej chciał ruszyć to też jest walnięcie. Jak tylko dodaję i odejmuję gaz to tego nie ma. Jak delikatnie jadę też tego nie ma.
3. Jak jest zimno na dworze najczęściej rano to podczas puszczania sprzęgła i ruszania zaczyna szarpać całym autem. (nie zawsze) Na ciepłym nie ma tego wcale.
4. I nie wiem czy to istotne ale jak podniosłem ostatnio auto i na biegu ruszyłem obojętnie którym przednim kołem to jest delikatny luz (jakiś 1cm) jak kręcę kołem na boki. Tak jak by w skrzyni jakiś luz był albo coś, chyba, że tak ma być?

Czy można na 99% stwierdzić, że to sprzęgło do wymiany czy może skrzynia się posypała?

Z góry dzięki za odpowiedź.


Ostatnio edytowane przez wojtekn ; 10-09-2014 o 09:13
thral666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-09-2014, 09:09   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Sprzęgło?Skrzynia?Przeguby?Poduszki? Pomoc w diagnozie

Cytat:
Napisał thral666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
1. Podczas wbijania biegu 1 i 2 czuć lekki opór, czasami bieg nie wskoczy i jest zgrzyt.
Miałem podobne objawy, dawałem sobie głowę uciąć, że to sprzęgło jest zwalone lub skrzynia (wybierak lub synchronizatory), ale w Auto-Waś upierali się, żeby zacząć od pompy sprzęgła (mimo, że według mnie była ok). I rzeczywiście wymiana pompy pomogła.
Cytat:
Napisał thral666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
2. Jak jadę sobie na jakimś biegu i wycisnę na chwilę sprzęgło i szybciej puszczę to jest takie walnięcie, czuć na całym aucie.
Gdzieś w układzie przeniesienia napędu jest duży luz, obstawiam dwumasę (chyba, że masz już zamienione koło dwumasowe na zwykłe). Tym bardziej, że piszesz:
Cytat:
Napisał thral666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
3. Jak jest zimno na dworze najczęściej rano to podczas puszczania sprzęgła i ruszania zaczyna szarpać całym autem.
Generalnie wymieniłbym całe sprzęgło z dwumasą i z pompą. Niestety - koszty spore...
Zlikwidujesz główny luz, ale zawsze jakiś zwiększony luz w układzie przeniesienia napędu pozostanie. Jest on sumą luzów wynikających z wypracowania wielu elementów - dwumasy, tarczy sprzęgła, wałka sprzęgłowego, skrzyni biegów, przekładni głównej (dyfra), wieloklinów półosi, przegubów głównych i pośredniego półosi, poduszek zawieszenia układu napędowego, silentbloków wahaczy, luzów w układzie kierowniczym (przy przednim napedzie) i jeszcze paru innych. Wszystkiego nie zrobisz, bo wydasz majątek, a samochód nadal nie będzie jak nowy.
Cytat:
Napisał thral666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
4. I nie wiem czy to istotne ale jak podniosłem ostatnio auto i na biegu ruszyłem obojętnie którym przednim kołem to jest delikatny luz (jakiś 1cm) jak kręcę kołem na boki.
Luz 1 cm uważasz za delikatny? Hm... Sprawdź końcówki drążków - chociaż przy takim luzie stukało by na wybojach jak nie wiem co. Więc może być sama maglownica już wypracowana... Może być luz na przegubach zwrotnicy (pomiędzy zwrotnicą i wahaczem).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 10-09-2014 o 09:22
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-09-2014, 14:50   #3
thral666
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-07-2014
Skąd: Będzin
Model: Transit mk6
Silnik: 2.0TDDI
Rocznik: 2004
Postów: 17
Domyślnie Odp: Sprzęgło?Skrzynia?Przeguby?Poduszki? Pomoc w diagnozie

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Gdzieś w układzie przeniesienia napędu jest duży luz, obstawiam dwumasę (chyba, że masz już zamienione koło dwumasowe na zwykłe). Tym bardziej, że piszesz:
Według danych technicznych na tym forum i sprawdzania po numerze VIN nie ma w nim dwumasy.

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Luz 1 cm uważasz za delikatny? Hm... Sprawdź końcówki drążków - chociaż przy takim luzie stukało by na wybojach jak nie wiem co. Więc może być sama maglownica już wypracowana... Może być luz na przegubach zwrotnicy (pomiędzy zwrotnicą i wahaczem).
Nie chodzi mi że ruszam na boki jak przy sprawdzaniu końcówek drążków tylko tak jak byś nim chciał zakręcić, to można (na biegu) o 1cm przekręcić w lewo albo w prawo.
Coś właśnie jak by luz w przekładni był.

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Miałem podobne objawy, dawałem sobie głowę uciąć, że to sprzęgło jest zwalone lub skrzynia (wybierak lub synchronizatory), ale w Auto-Waś upierali się, żeby zacząć od pompy sprzęgła (mimo, że według mnie była ok). I rzeczywiście wymiana pompy pomogła.
Generalnie wymieniłbym całe sprzęgło z dwumasą i z pompą. Niestety - koszty spore...
Właśnie dlatego ppytam, bo dwumasy nie ma, więc to zgrzytanie faktycznie może być przez pompę, nieraz 3 razy wcisnę sprzęgło i bieg wchodzi. Ostatnio jak mi nie wskakiwał to miałem wrażenie, że pedał trochę niżej jest i nie ma takiego skoku.
thral666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-09-2014, 16:04   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Sprzęgło?Skrzynia?Przeguby?Poduszki? Pomoc w diagnozie

Cytat:
Napisał thral666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Według danych technicznych na tym forum i sprawdzania po numerze VIN nie ma w nim dwumasy.
Faktycznie - pomyliłem się, odczytałem silnik 2,4... Sorki.
Cytat:
Napisał thral666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
tylko tak jak byś nim chciał zakręcić, to można (na biegu) o 1cm przekręcić w lewo albo w prawo.
w takim razie nie ma tragedii, to powoli się powiększa, wszystkie luzy się sumują i taki efekt... Ja też ten luz mam, trzeba się z tym pogodzić lub włożyć w auto kilka tysięcy zł. Przy wymianie dwumasy wyraźnie się u mnie zmniejsza, no - ale ty nie masz dwumasy. Trochę pomoże wymiana tarczy sprzęgła, zmniejszy się luz na słabych sprężynach i na wielowpuście wałka sprzęgłowego. Ale największy jest na dyfrze i półosiach. Lepiej tego nie ruszać, jeżeli jeszcze napęd jest...
Ale szarpanie przy ruszaniu to sprzęgło i możliwe, że przypalone temperaturowo koło. Docisk też może być już słabiutki oraz sprężyny w tarczy wypracowane.
Mając sprawną dwumasę nigdy byś żadnego szarpanie nie miał - to jej zaleta.
Przy wymianie sprzęgła wymień też już pompę.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 10-09-2014 o 16:59
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-09-2014, 17:14   #5
thral666
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-07-2014
Skąd: Będzin
Model: Transit mk6
Silnik: 2.0TDDI
Rocznik: 2004
Postów: 17
Domyślnie Odp: Sprzęgło?Skrzynia?Przeguby?Poduszki? Pomoc w diagnozie

Faktycznie byłem podnieść koło i lekki luz na przegubie jest, lekki też na wyjściu z przekładni. Dzięki za podpowiedź, zacznę w takim razie od pompy bo to najszybciej można zrobić, a czy sprzęgło to jest prosta sprawa czy trzeba mieś jakieś specjalne narzędzia?? Bo nie wiem czy to robić samemu czy dać komuś zaufanemu??

I jeszcze jedno pytanko przy okazji. Wymieniałem ostatnio łożysko prawego koła, posypało się po miesiącu (zamiennik) Zaczęło piszczeć i koniec. Czy zakładając takie łożysko dokręca się je jakoś szczególnie? Mocno czy może lekko jak typowe zwykłe łożysko?? Bo nie wiem czy źle zamontowałem czy może łożysko marnej jakości. Dodam, że auto nie wozi ciężkich rzeczy. Padło na pusto przy długiej trasie.
thral666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-09-2014, 21:18   #6
Basra
ford::professional
 
Imię: Stan
Zarejestrowany: 29-12-2013
Skąd: Johannesburg/RPA
Model: Ford E-150 Conversion
Silnik: 4.6
Rocznik: 2006
Postów: 1,756
Domyślnie Odp: Sprzęgło?Skrzynia?Przeguby?Poduszki? Pomoc w diagnozie

Witam

Dokręcanie nakrętki półosi przedniej.Użyj nowej nakrętki.Dokręcamy w 5 etapach.1-obróc koło 5 razy,2-dokręć nakrętkę momentem 250Nm,3 obróć koło 5 razy,4 dokręć nakrętkę momentem 420 Nm,5 obróć koło 5 razy.To tyle.Taki znalazłem opis.

pozdrawiam
Basra jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-09-2014, 21:37   #7
1985matti
ford::average
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 23-11-2012
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: Transit 2003
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2003
Postów: 72
Domyślnie Odp: Sprzęgło?Skrzynia?Przeguby?Poduszki? - Diagnoza

Witam
Miałem dokładnie takie same objawy jak Pan.
Przy ostrym ruszaniu czasami waliło budą że myślałem że się rozleci.

Sprawa jest prosta do opanowania potrzeba jedynie dwóch osób do stwierdzenia usterki.

Zaciągamy mocno ręczny w samochodzie. Jedna osoba włącza silnik i cyklicznie raptownie puszcza sprzęgło tak jakby miało auto ruszać ale żeby silnik nie zgasł. Najlepiej tak co sekundę popuszczać sprzęgło żeby silnik zaczął się bujać pod maską.
Druga osoba ogląda całe wnętrze pod maską i stwierdza gdzie występują luzy na poduszkach silnika.
Silnik powinien trochę się poruszać ale nie zbyt mocno. Najprawdopodobniej będzie u Pana latał na przód tył.

U mnie był luz na poduszcze pod silnikiem która trzyma cały silnik przed skręcaniem przód tył (silnik cały latał kilka centymetrów przód tył).

Koszt tego "****a" (kawałek wygiętej blachy z gumą) to "tylko" około 350zł netto i brak zamienników.
Ja poradziłem sobie w banalny sposób tzn jak zobaczy Pan od spodu to jest tam wybita guma i występuje wolne miejsce ok 1cm. wcisnąłem tam kawałek gumy o wymiarach ok 5x5x1 cm zrobiony z taśmy przenośnika.

Wszelkie stuki i inne dziwne rzeczy ustały od strzała, auto prawie jak z salonu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Możliwe że u Pana jest wybita inna poduszka ale ta jest najbardziej podejrzana.

UWAGA!!
Przy puszczaniu sprzęgła hamulec musi mocno trzymać, można też wcisnąć nożny żeby czasem nie przejechać tego co przed maską stoi i obserwuje (czasami w miejsce kierowcy nie sadzać kobiety bo po was) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
1985matti jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-09-2014, 21:51   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Sprzęgło?Skrzynia?Przeguby?Poduszki? Pomoc w diagnozie

Cytat:
Napisał thral666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy zakładając takie łożysko dokręca się je jakoś szczególnie?
Jeżeli chodzi o mocowanie łożyska (z piastą) do zwrotnicy - to te pięć śrub przykręca się momentem 53 Nm.
Natomiast czop półosi z wielowpustem trzeba posmarować smarem miedziowym i dokręcić tak jak opisał to kolega Basra wyżej. Ponieważ jest to potężny moment, warto wpierw złożyć do kupy hamulce, tak by druga osoba naciskając hamulec zablokowała piastę z czopem. Ewentualnie coś pasującego (np duży śrubokręt) można włożyć w szczelinę tarczy.
Cytat:
Napisał thral666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
czy sprzęgło to jest prosta sprawa czy trzeba mieś jakieś specjalne narzędzia??
Trzeba jednak mieć albo kanał, albo podnośnik, włożenie samemu skrzyni jest prawie niemożliwe. Trzeba wyjąć półosie ze skrzyni, więc poleci olej, trzeba dolać. To jest naprawdę grubsza robota.

Ale mieliśmy kolegę na Forum, który w trasie za granicą w Danii, zimą, na ulicy, wyjął skrzynię w przednionapędowym Mk6, załatał dziurę w obudowie, i wrzucił ją z powrotem do auta.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-09-2014, 07:59   #9
thral666
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-07-2014
Skąd: Będzin
Model: Transit mk6
Silnik: 2.0TDDI
Rocznik: 2004
Postów: 17
Domyślnie Odp: Sprzęgło?Skrzynia?Przeguby?Poduszki? - Diagnoza

No wyjąć włożyć to mam gdzie, ale chodzi o samo sprzęgło?? Czytałem o jakiś samonastawnych i o jakiś przyrządach do tego??

Co do łożyska koła to pewnie za słabo dokręciłem i dlatego padło ;/

Bump:
Cytat:
Napisał 1985matti Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Silnik powinien trochę się poruszać ale nie zbyt mocno. Najprawdopodobniej będzie u Pana latał na przód tył.
Faktycznie lata. I to dość Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Chyba najpierw zrobię te pierdoły co są tanie, bo może wcale nie trzeba aż tyle pakować kasy.

Ostatnio edytowane przez thral666 ; 11-09-2014 o 08:12
thral666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-09-2014, 09:08   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Sprzęgło?Skrzynia?Przeguby?Poduszki? - Diagnoza

Cytat:
Napisał thral666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Co do łożyska koła to pewnie za słabo dokręciłem i dlatego padło
Wątpię, po prostu było ze stali... ołowiowej. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Cytat:
Napisał thral666 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Faktycznie lata. I to dość
Ten silnik dosyć mocno się kołysze w komorze silnika - kiedy odpaliłem go po regeneracji wtryskiwaczy, to w ramach ich samoadaptacji tak skakał w komorze, że myślałem że dosłownie zaraz wypadnie...
Poduszki oczywiście powoli także się wypracowują, ale całkiem padnięta to mocne stuki o budę. Wibrację powoduje sprzęgło.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 11-09-2014 o 09:42
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:57.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.