Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-09-2013, 12:46   #21
Sebastekatowice
ford::average
 
Avatar Sebastekatowice
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 02-10-2012
Skąd: Katowice
Model: MONDEO TYTANIUM X
Silnik: 2.0 tdci PowerShift 163KM i 390Nm Skrzynia automatyczna AWF21
Rocznik: 2009
Postów: 88
Domyślnie Odp: Luz na przekładni kierowniczej

tak kolego daj temat do FORD GARAGE i opisz co i jak

__________________
Ford Mondeo Tytanium X PowerShift 2.0 tdci 163 KM i 390 Nm
Laguna 1999 FL 1.9 dti 98 KM
Laguna 2006 FL 1.9 dci 130 KM
Sebastekatowice jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-09-2013, 16:11   #22
jacekn8
ford::average
 
Avatar jacekn8
 
Zarejestrowany: 11-11-2009
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi 115KM Econetic
Rocznik: 2009
Postów: 190
Domyślnie Odp: Luz na przekładni kierowniczej

Napiszę w punktach co jak robić i na co uważać. Znajde też w necie jakieś fotki żeby zaznaczyć śruby. Wszystko jak znajde chwilke Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jacekn8 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-09-2013, 13:33   #23
Wojo666
ford::beginner
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 29-11-2012
Skąd: Mysłowice
Model: MK4 Kombi lift
Silnik: 2.0TDCi 163KM Titanium S
Rocznik: 2011
Postów: 17
Domyślnie Odp: Luz na przekładni kierowniczej

Dzis zawiozłem wymontowana przekłądnie (maglownice) do firmy zajmującej się regeneracja maglownic w Katowicach. Właśnie zadzwonił do mnie szef firmy i mówi: miał Pan duży luz na przekłądni (przeb. 130tyś km! i go likwidujemy ale ma Pan także luz na wałku do którego przyłączona jest kierowncia i tego luzu nie da sie zlikwidować, jest to częśc nie rozbieralna. Ponoć w fordzie znają temat i zawoża mu przekąłdnie ale ten luz na wałku olewają. Więc jednym słowem szaleństwo, jedynie pocieszające jest że, najprawdopodobniej zapłace bardzo mało za regeneracje, wiec to mnie jeszcze troszke pociesza.
Wojo666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-09-2013, 18:38   #24
jacekn8
ford::average
 
Avatar jacekn8
 
Zarejestrowany: 11-11-2009
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi 115KM Econetic
Rocznik: 2009
Postów: 190
Domyślnie Odp: Luz na przekładni kierowniczej

Hej,
Napisałem w miarę krok po kroku co robimy w celu regulacji luzu na maglownicy. Temat miałem umieścić w fotorelacjach, ale jako że nie zrobiłem fotek sanek od spodu samochodu, a w internecie nic konkretnego nie znalazłem (wszystkie sanki na zdjęciach są zdemontowane i do tego odwrócone). Jeżeli ktoś może przy okazji zrobić fotkę sanek od spodu z odkręconą osłoną plastikową (np. podczas wymiany oleju) to poproszę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Dzięki temu pozaznaczałbym śruby na zdjęciu, ponieważ niektóre rzeczy trudno jest wytłumaczyć.

Musimy dysponować przynajmniej kanałem, choć lepszy byłby podnośnik + jakieś podpory do podparcia sanek. Do tego robota dosyć ciężka.

Ja dysponowałem kanałem, więc robiłem tak:
1. Podnosimy przód na wysokość aż przednie koła się uniosą, tylko podnosimy za progi lub najlepiej gdzieś za wózek, byle nie za wahacze, bo po zdjęciu kół i opuszczeniu auto będzie za nisko. A więc podnosimy, zdejmujemy koła i opuszczamy na klocki, które podstawiamy pod progi. Oczywiście można to robić osobno z każdej strony.
2. Odkręcamy 6 śrub dziesiątek i zdejmujemy plastikową osłonę silnika.
3. Należy również odkręcić drugą plastikową osłonę tuż przy przednim zderzaku. Można ją zdjąć całkiem, jednak ja nie traciłem czasu i odkręciłem 10 śrub ósemek (po 5 przy po każdej stronie), które łączą zderzak, osłonę i plastikowe nadkola. Do tego odkręcamy 3 śruby dziesiątki w centralnej części i już możemy ją odchylić uzyskując dostęp przednich śrub sanek.
4. Odkręcamy osiem śrub 13-stek mocujących wzmocnienia do tylnej części sanek, jedną śrubę 15-stke (chyba) mocującą skrzynię biegów do sanek oraz dwie 10-tki mocujące wydech.
5. Teraz musimy zrobić podporę z podnośnikiem. Stawiamy solidną deskę lub coś podobnego w poprzek na kanale i stawiamy na tym podnośnik (można użyć też podnośników do opuszczania skrzyń biegów). Najlepiej użyć zwykłego podnośnika śrubowego, ponieważ będziemy mogli precyzyjnie i powoli opuszczać sanki.
6. Odkręcamy dwie śruby 18-stki mocujące przekładnię kierowniczą (dostęp od spodu).
7. Kręcimy podnośnikiem dostawiając do sanek najlepiej tuż pod przekładnią kierowniczą i dosyć mocno napieramy na sanki.
8. W tym momencie odkręcamy cztery śruby 21 mocujące sanki z karoserią. Najlepiej odkręcać równo i obserwować czy sanki zatrzymują się na podnośniku (nigdzie nie uciekną na prawo czy lewo bo trzymają się na wahaczach, ale trzeba uważać żeby nie spadły, dlatego należy dobrze zbudować sobie podporę).
9. Jak odkręcimy wszystkie cztery śruby to przednią część sanek (przód samochodu) podpieramy. Możemy podeprzeć w sumie obojętnie czym, ponieważ chodzi o to że jak będziemy opuszczać sanki to żeby w dół poszła tylko tylna część sanek, dzięki czemu całe sanki się skręcą i będzie lepszy dostęp do przekładni.
10. Możemy powoli opuszczać. Opuszczamy mniej więcej na 10-15 cm. Nie trzeba odłączać kolumny wewnątrz samochodu, ponieważ dzięki regulacji kierownicy i krzyżakom, na 10-15 cm wszystko wystarczy. Przy opuszczaniu przekładnia może się lekko unosić, ponieważ węże od wspomagania mogą ciągnąć w górę, dlatego nie opuszczamy zbyt nisko cały czas kontrolując co się dzieje.
11. Po opuszczeniu podnosimy przekładnię do góry od przedniej strony sanek, najlepiej jakąś łyżką lub choćby krótkim odcinkiem rurki lub innego metalu. Podnosimy ją lekko ponad stabilizator.
12. Przechodzimy na tył i widzimy zieloną śrubę z czerwoną podziałką. Zapamiętujemy lub zaznaczamy ustawienie i przystępujemy do regulacji. Naturalnie dokręcamy w prawo niwelując luzy. Używany krótkiej grzechotki z nasadką 17-stką, bez żadnych przegubów lub przedłużek. W moim przypadku luzy były wyczuwalne na kole kierownicy i na lewym drążku, więc musiałem po każdym przykręceniu windować sanki do góry, przykręcić magiel i przynajmniej w tylnej części sanki i dopiero trząść drążkami. Proces żmudny i czasochłonny, ale dla chcącego nic trudnego. Dodam, że ja musiałem zrobić około dwóch obrotów w celu usunięcia luzów, ale czasami wystarczy nawet 1/6 obrotu, jak za mocno dokręcimy to kierownica nie będzie sama odbijać i prostować !!!
13. Po wyregulowaniu lub też w celu oceny podnosimy lekko sanki do góry i dopiero wtedy przykręcamy przekładnię do sanek. Na całkowicie opuszczonych sankach nie przykręcamy przekładni, bo możemy pourywać węże od wspomagania, natomiast na całkowicie uniesionych sankach, przekładnię będzie nam skręcać gąbka wygłuszająca przylegająca do ściany grodziowej w okolicach kolumny. Więc najlepiej unieść z 7 cm sanki, przykręcić maglownice i dopiero wtedy do końca sanki.
14. Przykręcamy sanki i wszystko inne w odwrotnej kolejności

Uwaga:
1. Nie odpalamy silnika na opuszczonych sankach ponieważ mamy odkręcone mocowanie skrzyni biegów.
2. Do regulacji luzu używamy dobrej nasadki z niezbyt długą grzechotką. Dodatkowo cały czas kontrolujemy czy klucz siedzi dobrze na śrubie ponieważ jest stosunkowo miękka i łatwo się obrabia !!!

Można też wyjąć całkowicie maglownicę z samochodu i wyregulować na imadle. Jednak wtedy musimy dodatkowo rozłączyć węże wspomagania, kolumne kierownicy (śruba 10-tka) oraz końcówki drążków, albo same drążki od końcówek. Dodatkowo przy przykręcaniu sanek warto postarać się przykręcić sanki dopasowując odbicia od tulei na karoserii tak aby trafić sankami idealnie w to samo miejsce. Mi się to udało i dzięki temu nie muszę ustawiać zbieżności (choć powinienem, ale niestety 90% przypadków robienia geometrii w moich samochodach nie wypada zbyt dobrze, a jako że czuje że samochód jedzie prosto i nie ściąga to myślę że zbieżność mogą mi bardziej zepsuć jak naprawić Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.).

Prawie tydzień już jeżdżę i jest super Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..

Jeszcze napiszę że jak będą jakieś konkretne fotki sanek najlepiej na samochodzie, to wtedy z tematu zrobi się fotorelację.
Pozdrawiam
jacekn8 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-09-2013, 19:59   #25
Markoo
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 26-08-2012
Model: Vectra B/Mondeo MK4
Silnik: X18XE/2.0PB LPG
Rocznik: 1997/2012
Postów: 473
Domyślnie Odp: Luz na przekładni kierowniczej

Dzięki za opis, szkoda że nie ma dostępu bez rozbierania, do tej śruby, nawet potrójnie łamanym kluczem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kurde coś szybko łapią luzy te maglownice .... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Markoo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-09-2013, 21:15   #26
jacekn8
ford::average
 
Avatar jacekn8
 
Zarejestrowany: 11-11-2009
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi 115KM Econetic
Rocznik: 2009
Postów: 190
Domyślnie Odp: Luz na przekładni kierowniczej

Niestety nie ma, a wiele samochodów ma dostęp bez ruszania. Dziwie się tylko dlaczego jest otwór w sankach a nawet w osłonie plastikowej z przodu gdzie jest zaślepka plastikowa i jak ktoś pisał że ten element jest nierozbieralny, a z tyłu co jest regulacja nie ma nic...
Auto dalej w fazie testów, ale chyba już dostaje bzika na tym punkcie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jacekn8 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2013, 19:07   #27
miras500
ford::average
 
Avatar miras500
 
Zarejestrowany: 21-05-2008
Skąd: JAWORZNO
Model: Ford Mondeo MK4
Silnik: 2.0 PB
Rocznik: 2007
Postów: 177
Domyślnie Odp: Luz na przekładni kierowniczej

Witam panowie ja jednak zdecydowałem się na wymianę przekladni koszt 890zł
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Rozmawiałem z kierownikiem serwisu mówił że sporo Fordów wymieniało u nich przekładnie.
miras500 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-10-2013, 00:47   #28
lupek83
ford::amateur
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 12-10-2013
Skąd: Słupsk
Model: Mondeo MK1
Silnik: 1,8
Rocznik: 1993
Postów: 1
Domyślnie Odp: Luz na przekładni kierowniczej

Witam

Dołącze sie do tematu.

Mam Mondeo mk1 . Zrobione zawieszenie przednie . Na dołach trzesie kierownica jak cholera. Strasznie lata. Wie ktos o co chodzi. Czy maglownica jest do wymiany.
lupek83 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-10-2013, 06:42   #29
jacekn8
ford::average
 
Avatar jacekn8
 
Zarejestrowany: 11-11-2009
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi 115KM Econetic
Rocznik: 2009
Postów: 190
Domyślnie Odp: Luz na przekładni kierowniczej

Cytat:
Napisał lupek83 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam

Dołącze sie do tematu.

Mam Mondeo mk1 . Zrobione zawieszenie przednie . Na dołach trzesie kierownica jak cholera. Strasznie lata. Wie ktos o co chodzi. Czy maglownica jest do wymiany.
najlepiej na kanał z drugą osobą, kręcic fajerą i badać gdzie jest luz... niekoniecznie to magiel
jacekn8 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-04-2014, 21:54   #30
korkociąg
ford::amateur
 
Imię: Jurek
Zarejestrowany: 29-01-2012
Skąd: Toruń
Model: mondeo
Silnik: 2,0 16v
Rocznik: 2008
Postów: 5
Domyślnie Odp: Luz na przekładni kierowniczej

Witam
W moim mk4 też miałem stukanie podczas energicznego ruszania kółkiem w lewo i prawo.Mechanik z kanału podkręcił śrubę regulacyjną zwykłym kluczem płaskim i oczkowym. Pomogło i stuków już nie ma.Nie powiem trochę się namęczył ale się udało. Nie wiem czy w dieslach jest taki sam układ ale w benzynie dało radę.Dodam jeszcze że trzeba dokręcać z umiarem bo przy zbyt mocnym dokręceniu będzie ciężko kręcić kółkiem.
korkociąg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:55.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.