Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-05-2012, 19:17   #1
s1bart1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-05-2012
Model: Transit
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1999
Postów: 22
Domyślnie Stuki w skrzyni biegów

Witam serdecznie,
mam problem z Fordem Transitem 2,5 D z 99r.,a dokładniej z jego skrzynią biegów,po odpaleniu auta słychać równomierny stukot ze skrzyni,będąc pod samochodem najlepiej słyszalny jest z lewej strony(strona kierowcy) i górnej jej części.Po wciśnięciu sprzęgła stukot ustaje. Dodam że miałem ja wyjęta i jedyne co stwierdziłem, to odkręconą a właściwie popuszczoną "obudowę"simeringa wałka sprzęgłowego ,wszystko poskręcałem z powrotem ,włożyłem ją na swoje miejsce ale niestety stukot jest dalej ,mogę jeszcze dodać że stukanie lekko zanika jak silnik zagrzeje się do temp 90 stopni.
Wszystkie biegi wchodzą idealnie ,podczas jazdy nie słychać żadnych szumów

Bardzo proszę o jakieś sugestie,czy jest to jakaś usterka,czy ten typ porostu tak ma

s1bart1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-05-2012, 19:32   #2
kzaremba2
ford::average
 
Zarejestrowany: 23-07-2011
Skąd: Otwock
Model: był Transit Euroline sprzedany 14.07.2012
Silnik: 2,5D
Rocznik: 1993
Postów: 94
Domyślnie Odp: Stuki w skrzyni biegów

a jakie masz sprzęgło?? jak Valeo to masz sprawę jasną. Mamy w firmie 6 dostawczych iveco i w każdym jest to samo, wina sprzęgła
kzaremba2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-05-2012, 19:53   #3
s1bart1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-05-2012
Model: Transit
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1999
Postów: 22
Domyślnie Odp: Stuki w skrzyni biegów

Hmmm,nie jestem pewien ale chyba sachs , ten stukot bardziej słychać w środkowej części skrzyni a nie w obudowie sprzęgła,czyli sprzęgło bym wykluczył ,coś dzieje się w samej skrzyni tylko co ??? Mam jeszcze jedną sugestie ale nie znam budowy tej skrzynki ,pytanie do znawców tematu ,może w środku któreś z łożysk jest przykręcane do obudowy i po prostu śruba się popuściła i uderza o któreś z kół ??
s1bart1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-05-2012, 20:35   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Stuki w skrzyni biegów

Cytat:
Napisał s1bart1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
mogę jeszcze dodać że stukanie lekko zanika jak silnik zagrzeje się do temp 90 stopni.
To by bardziej wskazywało na to, co sugeruje kzaremba2 - temperaturę silnika sprzęgło chwyta prawie od razu, a skrzynia o wiele wolniej...

Ale radzę: dopóki podczas jazdy nic nie stuka, nie wali i nie wyje - dawaj ognia i nie przejmuj się za bardzo. Zachowaj jedynie... czujność.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 22-05-2012 o 20:38
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-05-2012, 20:42   #5
s1bart1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-05-2012
Model: Transit
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1999
Postów: 22
Domyślnie Odp: Stuki w skrzyni biegów

OK ,powiedzmy ze kolega kzaremba2 ma rację ,to co jest przyczyną takiego stukania ,tarcza ,docisk ??
s1bart1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-05-2012, 20:47   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Stuki w skrzyni biegów

Ja bym obstawił luz wałka sprzęgłowego albo w łożysku w kole zamachowym, albo na wielowpuście tarczy sprzęgłowej. Stukanie po wałku może przenosić się do skrzyni...
Ale lepiej na razie nie kombinować - sprawa będzie poważniejsza, jeżeli zjawisko wyraźnie się nasili i będzie słyszalne podczas jazdy.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-05-2012, 20:58   #7
s1bart1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-05-2012
Model: Transit
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1999
Postów: 22
Domyślnie Odp: Stuki w skrzyni biegów

Samo łożysko w kole zamachowym jest OK, co do tarczy a w zasadzie luzu na wieloklinie to nie sprawdziłem tego ,"obudowa" wałka sprzęgłowego jest OK ,luz wzdłużny wałka sprzęgłowego został skasowany przez dokręcenie owej "obudowy" ,tak więc z tego co piszecie pozostaje sprawdzenie tarczy oraz miejsca styku łożyska z koła zamachowego z końcówką wałka ,ale myślę ze tam będzie również OK
s1bart1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-05-2012, 21:01   #8
s1bart1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-05-2012
Model: Transit
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1999
Postów: 22
Domyślnie Odp: Stuki w skrzyni biegów

A jeszcze jedno ,stukot jest dobrze słyszalny na wolnych obrotach ,przy dodawaniu gazu nasila się jego częstotliwość wraz z wzrostem obrotów silnika,hałas stukotu pozostaje bez zmian
s1bart1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2012, 17:41   #9
s1bart1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-05-2012
Model: Transit
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1999
Postów: 22
Domyślnie Odp: Stuki w skrzyni biegów

Nie dawał mi spokoju ten stukot ,więc postanowiłem zdemontować skrzynkę.Po zdemontowaniu została rozpołowiona i po grubszych oględzinach stwierdziłem że wszystko jest OK.Skoro w skrzyni nic nie było widać postanowiłem uruchomić silnik bez skrzyni i zobaczyć co będzie ,długo nie myśląc przykręciłem dwoma śrubami obudowę skrzyni do silnika ,rozrusznik i odpaliłem osiołka ,okazało się że stukot jest dalej ,tyle że jakby ciut cichszy.Później przypomniałem sobie że pisaliście o sprzęgle ,wiec zdemontowałem docisk i tarcze (oba elementy Sachs),stuki były dalej.Po tych czynnościach postanowiłem sprawdzić porządnie luz osiowy wału i tym razem okazuje się jednak jest luz ,teraz moje pytanko ,czym może skutkować taki luz na wale???
s1bart1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2012, 18:06   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Stuki w skrzyni biegów

Pływanie osiowe wału wg instrukcji to 0,075 do 0,325 mm. Musisz mieć grubo więcej...
Aby usunąć ten stukot, musiałbyś wymienić podkładki korekcyjne wału (na czopach głównych). A to związane jest z wyjęciem wału z silnika - to grubsza robota...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 24-05-2012 o 18:17
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:30.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.