Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fiesta
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-12-2006, 23:12   #1
Ficek
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 06-12-2006
Postów: 10
Domyślnie problem z oporem kierownicy [krzyżak?]

Jako świeżo upieczony forumowicz (i laik za razem) witam wszystkich bardzo serdecznie!

2 dni temu pojawił się w mojej fieście (mk3 classic, rocznik 96, 1.1, przebieg 100k) mały problem. Podczas jazdy, przy skręcaniu kierownicą, zaczęła ona stawiać znacznie większy opór niż wcześniej (przedtem chodziła bardzo przyjemnie). Aha - fiesta jest bez wspomagania.
Teraz np. z odkręceniem kierownicy po skręcie trzeba się trochę namocować - przedtem sama się odkręcała. Zrobiłem tą fiestą 15k km i póki co wszystko było ok. Poza tym fiesta była serwisowana 1,5 miesiąca temu - zostały wymienione przednie wahacze, opony, ustawiona zbieżność kół, ich wyważenie itd.

Usterka pojawiła się bardzo niespodziewanie. Na początku myślałem, że w oponach jest za mało powietrza. Dopompowałem "na oko" i co dziwne przez jakiś czas było ok - kierownica chodziła płynnie. Potem znów zaczęło się to samo. Sprawdziłem powietrze - jest ok.
Dziś wieczorem sytuacja jakby nieznacznie się poprawiła, ale opór czuć dalej tylko że mniejszy.

Kręciłem kierownicą na postoju nasłuc***ąc ze środka i z zewnątrz i nie ma żadnych niepożądanych stuków, puków itd.

Czy ktoś z forumowiczów ma pomysł co to może być? Czy da się naprawić samemu, albo chociaż samemu rozeznać co to jest?

Przeglądałem wszystkie wątki na forum na temat układu kierowniczego, ale nie znalazłem tam jasnej odpowiedzi co to może być.

Z góry dziękuję za pomoc! :fcp1

Ficek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-12-2006, 05:31   #2
JoeMix
ford::professional
 
Avatar JoeMix
 
Zarejestrowany: 07-09-2005
Skąd: Łódź
Model: Fiesta Mk3 Futura
Silnik: 1118ccm 50KM
Rocznik: 1994
Postów: 1,309
Domyślnie

W ukłądzie kierowniczym jest kilka łożysk, od tych na samej kolumnie kierowniczej, po te na których śłizgaja sie amortyzatory w kolumnach mcpershona... no i jest ten nieszczesny krzyzak...
__________________
podpis usuniety, naruszenie regulaminu paragraf 23 i 24
JoeMix jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-12-2006, 10:08   #3
miloww
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-02-2006
Model: Ford Focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 2007
Postów: 74
Domyślnie

u mnie podobne objawy byly spowodowane tym, ze zapieklo sie jedno z lozysk krzyzaka ukl. kierowniczego.
Mozna go bez problemu wymontowac i sprawdzic jak sie kreci.
W razie gdyby to bylo to, to nie kupuj od razu nowego. Wyjmij stary i sprobuj go przesmarowac i rozruszac. I sprawdz jeszcze potem czy sie mu luzy nie zrobily.
Ja od razu kupilem nowy (koszt 115zl) a okazalo sie, ze po przesmarowaniu i rozruszaniu stary zaczal chodzic duzo lepiej niz nowy.
Ale to juz musisz sam ocenic.
miloww jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-12-2006, 11:19   #4
Ficek
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 06-12-2006
Postów: 10
Domyślnie

Spróbuję się dostać do krzyżaka. Mam dwie instrukcje do fiesty więc może podołam :fcp1

Czym powinienem go przesmarować? WD40?

Czy NIE naprawienie/przesmarowanie tego od razu jest bardzo szkodliwe dla samochodu/układu kierowniczego?

Pozdrawiam
Ficek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-12-2006, 16:28   #5
stasiek49
ford::expert
 
Avatar stasiek49
 
Zarejestrowany: 14-03-2006
Skąd: ZAWIERCIE
Model: MK 3.5 MK5
Silnik: 1,1i 1.8TDDI
Rocznik: 1995 2002
Postów: 3,278
Domyślnie

WD40 smaróje chwilowo a potem wysych ,dobry jest olel przekładniowy lub smar do przegubów,sprawdż łożyska MC persona i zbierzność
__________________
stasiek49 nie udzielam porad na PW
stasiek49 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-12-2006, 22:56   #6
P_Floyd
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-11-2006
Skąd: Gliwice
Postów: 13
Domyślnie

Rzeczywiście wygląda to na krzyżak. Miałem ten sam problem i te same objawy. Mój był już wyrobiony więc musiałem kupić nowy. Dobrym pomysłem jest chyba (ja tak zrobiłem) wciśnięcie smaru pod gumę osłaniającą ten krzyżak. Wtedy jest bardzo dobre smarowanie i osłona przed wilgocią. Powinno wytrzymać lata. Przy wkładaniu krzyżaka zwróć uwagę na położenie kierownicy, żeby była dobrze skręcona do ustawienia kół. Zawsze potem można to lekko skorygować odkręcając i ustawiając kierownicę, ale nie da się idealnie.Powodzenia!
P_Floyd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-12-2006, 22:48   #7
Ficek
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 06-12-2006
Postów: 10
Domyślnie

Dziękuję wszystkim za pomoc!

To rzeczywiście był krzyżak. Przeczyściłem i chodzi jak marzenie!
Ficek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-12-2006, 22:53   #8
Basia
ford::professional
 
Avatar Basia
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 22-04-2006
Skąd: Kielce Kobenhavn Albertslund
Model: Ford Mondeo kombi Gold X
Silnik: 2.O TDCi Duratorq
Rocznik: 2008/2009
Postów: 1,911
Domyślnie

a posmarowałeś smarem.?
__________________
Pozdrawiam Grzegorz.
Basia jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2006, 13:52   #9
Ficek
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 06-12-2006
Postów: 10
Domyślnie

obwicie popryskałem go WD40 - to akurat miałem pod ręką
Ficek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2006, 15:54   #10
P_Floyd
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-11-2006
Skąd: Gliwice
Postów: 13
Domyślnie

Nie wiem czy to pomoże na długi czas. W moim przypadku pomogło na około 1 miesiąc. Potem problem powrócił. Dopiero zastosowanie smaru całkowicie pomogło, ale może w Twoim przypadku będzie inaczej.
P_Floyd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:24.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.