Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-01-2009, 10:46   #21
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Tak jak Ziemek napisał - powinieneś mieć możliwość używania tylko świateł fabrycznych. Bez dodatkowego pstryczka, na długich włączać się będzie elektrownia dużej mocy ( 65W x 2 + 55W x 2 = 240W, dochodzą pozycyjne ok 55W, razem ok. 300W). W ciężkich warunkach drogowych (np silny deszcz), kiedy musisz włączyć wycieraczki (50W), dmuchawę na full (ponad 100W), nie daj Panie Boże ogrzewanie tylnych szyb (do 300W), zaczyna brakować na wolniejszych obrotach mocy alternatora i brakujący prąd leci z akumulatora. Można go rozładować. :553:
Mając dodatkowy pstryczek, wyłączasz extra halogeny (i tak jedziesz wtedy wolno, bo złe warunki drogowe) i odciążasz alternator oraz akumulator.
Tak przy okazji - są dwa typy alternatora do 2,5D, różnią się mocą. Słabszy ma prąd max 55 A (ok.770 W), mocniejszy 70 A (ok.980W). Byłoby super, jak byś miał ten mocniejszy.
Te moce są osiągane przy obrotach silnika 4000 obr/min, przy mniejszych gwałtownie spadają, a na wolnych obrotach - mimo, że lampka się nie pali - w ogóle nie ładują. :608: W moim tdci na wolnych obrotach nadal ładuje - oczywiście gdy odbiorniki prądu są wyłączone. Jak jadę 2,5D, to mam już odruch, że na czerwonym świetle trzymam go na nieco wyższych obrotach, żeby ładował. Ten odruch miałem już w 1974 r jeżdżąc Maluchem z prądnicą o mocy 240W. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ERRATA: w moim opisie końcówka przekaźnika jest oznaczona liczbą 88, ma być 86 (stwierdziłem to pod lupą, uczulony oznaczeniem na schemacie Adama). :fcp19

__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-01-2009, 11:32   #22
Adasko_Transit
ford::advanced
 
Avatar Adasko_Transit
 
Zarejestrowany: 20-11-2008
Skąd: Bytom [PL]
Model: Boxer
Silnik: 2.8 HDI
Rocznik: 2003
Postów: 351
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Wojtek raczej nie miałem takiej sytuacji, żeby aż tyle sprzętów na raz było włączonych. Dzięki za wyjaśnienie tematu włącznika, teraz rzeczywiście widzę zastosowanie. Ziemek też co nieco sprostował. Halogeny są już na swoim miejscu, tak jak pisałeś kwestię mechaniczną mam już z głowy. Teraz STEP BY STEP wezmę się za elektrykę według Twojego opisu.
__________________
Regulamin $23
Adasko_Transit jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2009, 12:01   #23
Adasko_Transit
ford::advanced
 
Avatar Adasko_Transit
 
Zarejestrowany: 20-11-2008
Skąd: Bytom [PL]
Model: Boxer
Silnik: 2.8 HDI
Rocznik: 2003
Postów: 351
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Zakupiłem już odpowiedni przewód (10m tak na wszelki wypadek :fcp2 ), przekaźnik świateł z 126p i z niecierpliwością oczekuję na schemat Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Myślę, że dam radę.
__________________
Regulamin $23
Adasko_Transit jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2009, 17:11   #24
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

[attachment=0:2fjdcnxj]woj 002.jpg[/attachment:2fjdcnxj]
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg woj 002.jpg (112.9 KB, 326 wyświetleń)
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2009, 22:22   #25
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Zdjęcie schematu może niezbyt udane Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. , ale mam nadzieję, że odczytasz wszystko. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Schemat pokazany jest z podziałem na kabinę i komorę silnika, obrazuje to niebieska linia.
Kable prowadzone parami dobrze jest owinąć czarną taśmą - ze dwie rolki wyjdą na to.
Kable masowe jakbyś dał brązowe - to byłoby w pełni profesjonalnie (ford wszystkie kable masowe ma brązowe), ale jak nie masz, to mówi się trudno.
Jeżeli nie masz oprawki przelotowej dla bezpiecznika, to wsuń wsuwki bezpośrednio na bezpiecznik (20 A) i owiń go taśmą.
Jak już znajdziesz przewód biało-czerwony idący od bezpiecznika F14 do lampy, to wetnij się do niego taką specjalną dwukanałową plastikową nakładką z wciskaną zworką - to wszędzie można kupić.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2009, 22:56   #26
Adasko_Transit
ford::advanced
 
Avatar Adasko_Transit
 
Zarejestrowany: 20-11-2008
Skąd: Bytom [PL]
Model: Boxer
Silnik: 2.8 HDI
Rocznik: 2003
Postów: 351
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Wojtek na podstawie tego schematu JESTEM W STANIE SIĘ TEGO PODJĄĆ :fcp2 . Czytelny jest, wszystko dokładnie rozrysowane. Pomimo niedzieli jutro się za to biorę. Może w przyszłości i ja komuś rozrysuje schemat i wrzucę na forum... :fcp4
__________________
Regulamin $23
Adasko_Transit jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2009, 23:34   #27
janusz19
ford::beginner
 
Avatar janusz19
 
Zarejestrowany: 11-08-2008
Skąd: śląsk
Model: tranzit
Silnik: 2,5 td
Rocznik: 1994
Postów: 27
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Kolego wojtekjanus nieobraz sie ale ja bym to troche inaczej podłączył w praktyce wiadomo czym krudszy odcinek między baterią a odbiornikiem tym lepiej i nie trzeba ciągnąć tyle kabli i można podłączyc pod włącznik świateł że jak włączy sie swiatła to halogeny mogą swiecić zaruwno na krutkich jak i na długich lub pod bezpieczniki do wyboru niebojąc sie o przepalenie lub przetopienie kabli mały Amp tylko do uruchomienia przekaznika. A kable jakie powinny byc użyte to 1,5 kwadrat minimum od akumulatora do halogenów a na sterowanie przekaznikiem 0,75 kwadrat wystarczająco A to kolega Adasko_Transit wybierze z którym będzie mu wygodniej
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg scha 2.jpg (192.7 KB, 306 wyświetleń)
janusz19 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2009, 10:49   #28
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Janusz19, przekaźnik MUSI być w kabinie ze względu na to, że w komorze silnika bardzo szybko jego styki ulegną elektrokorozji. Zauważ, że na jego stykach prądowych jest CAŁY CZAS (bez względu na położenie stacyjki) napięcie w stosunku do masy, przy słonej wilgoci to kwestia kilku miesięcy i gotowe kłopoty.
Gdyby łączyć w samochodach wszystkie urządzenia, tak jak ty chcesz - najkrótszymi przewodami - to przekaźniki porozrzucane by były po całym samochodzie. Tymczasem grupowane są w jednym, czystym i bezpiecznym miejscu - u mnie w tdci są - owszem - w komorze silnika, ale w HERMETYCZNIE zamkniętej puszce, w 2,5D w kabinie pod deską .
W Transicie 2,5D mam fanfary ze sprężarką, początkowo przekaźnik był w komorze silnika tuż przy kompresorze (tam też napięcie na stykach przekaźnika jest cały czas), wytrzymywało to jedną zimę (sól). Nigdy nie byłem pewny, czy sygnał zadziała, czy nie. Dobrym przykładem, co się może stać z elektryką w komorze Transita 2,5D są padające moduły świecy płomieniowej, gdzie podłączony jest na stałe przewód prądowy bezpośrednio do akumulatora (identyczna sytuacja jak w naszym przypadku).Moduł usytuowany jest w komorze silnika na prawym nadkolu.
Jak najmniejsze spadki napięcia na lampach - masz rację - są bardzo ważne. Tu małe spadki uzyskujemy stosując GRUBE przewody obwodu prądowego podłączone BEZPOŚREDNIO do akumulatora, bez wcinania się w istniejąca instalację. Przewód dla dwóch lamp 1,5 mm kw.. to za mało, najlepiej 2,5mm kw.
Mając przekaźnik już w kabinie tuż przy puszce z bezpiecznikami i przekaźnikami, to kwestia parunastu minut i można go wrzucić na wolne miejsce do innych przekaźników.
W końcu powinniśmy kierować się także czymś takim, co nazywa się elegancją lub poprawnością techniczną.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2009, 12:01   #29
janusz19
ford::beginner
 
Avatar janusz19
 
Zarejestrowany: 11-08-2008
Skąd: śląsk
Model: tranzit
Silnik: 2,5 td
Rocznik: 1994
Postów: 27
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Wojtekjanus faktycznie masz racię bardzo dobry przykład z tymi przekaznikami od płomieniówki też miałem z tym problem . Ja sie zasugerowałem tym ze mam tak podłączone w osobówce od 2 lat i bez problemu działają jak należy ale komora silnika jest osłonięta od spodu a w fordzie tego niema ZWRACAM HONOR ale poto jest forum zeby jeden drugiemu doradził wytumaczył
janusz19 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2009, 20:06   #30
Adasko_Transit
ford::advanced
 
Avatar Adasko_Transit
 
Zarejestrowany: 20-11-2008
Skąd: Bytom [PL]
Model: Boxer
Silnik: 2.8 HDI
Rocznik: 2003
Postów: 351
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Wojtek przeczytałem kilka razy Twój opis patrząc jednocześnie na schemat i jest ok, ale nie potrafię rozszyfrować co napisałeś po lewej i prawej stronie bezpiecznika F14. Resztę będę potrafił zrobić.
__________________
Regulamin $23
Adasko_Transit jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:30.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.