Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 04-06-2009, 11:38   #1
zeusdg
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 18-12-2008
Postów: 9
Domyślnie Pukanie w prawym kole.

Witam

Mam dosyć nietypowy problem. W samochodzie (Mondeo MK3 TDCi 126 tys. przebiegu) słychać pukanie (tyk tyk tyk) w czasie jazdy z niską prędkością. Później przy wyższych nie jest słyszalne. To pukanie nasila się przy skręcie w lewo. Wydaje się, że dochodzi z prawego przedniego koła. Dodatkowo przy prędkości 70 km/h słychać wyraźny hałas (również prawa przednia strona). Nie jest to odgłos metaliczny ale tak jakby koło jechało po nierównej nawierzchni (może odgłos podobny do mielenia). Przy prędkości poniżej 60 lub powyżej 80 zupełna cisza i nic się nie dzieje. Byłem już w dwóch stacjach diagnostycznych i nic nie wykryli. Koło nie ma luzów, zawieszenie w bardzo dobrym stanie. Bylem też w dwóch warsztatach i w jednym nic, a w drugim mechanik zasugerował łożysko koła ale dziwił się, że hałas jest słyszalny tylko przy 70. Później od 80, 100, 130 cisza, a powinno być tylko głośniej. Niedawno założyłem 4 nowe opony i w niedługim czasie po tym fakcie pojawił się ten problem (z tego co kojarzę). Koło było już sprawdzane, a nawet zamienione z tylnym i nadal to samo.
Z góry dziękuję za odpowiedź i sugestie co może być nie tak.

zeusdg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 11:42   #2
zeusdg
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 18-12-2008
Postów: 9
Domyślnie Odp: Pukanie w prawym kole.

Zapomniałem jeszcze wspomnieć, że pukanie nie jest raczej słyszalne w czasie skrętu w prawo. Jest natomiast słyszalne również w czasie hamowania (nasilenie podobne jak przy skręcie w lewo).
zeusdg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 11:53   #3
uro2
ford::professional
 
Avatar uro2
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: bydgoszcz
Model: mondeo sedan [mk1]
Silnik: 1,8 td
Rocznik: 1996
Postów: 1,730
Domyślnie Odp: Pukanie w prawym kole.

Wszystko wskazuje na uszkodzony przegub.Przy skręcie w lewo prawe koło dostaje obciążenia i wtedy pukanie jest najlepiej słyszalne.
__________________
"Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford
uro2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 12:09   #4
zeusdg
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 18-12-2008
Postów: 9
Domyślnie Odp: Pukanie w prawym kole.

Na stacji diagnostycznej nie wykryto by zużytego przegubu? Tym bardziej, że dla pewności pojechałem później do drugiej i też nic. Do tego ten hałas przy 70 km/h - przegub dawałby takie objawy? Niby objawy podobne jak łożysko ale dlaczego jest cicho przy większych prędkościach i nie ma luzów na kole (wszędzie gdzie byłem zaczynali od szarpania koła)...
zeusdg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 12:51   #5
adam.ponio9
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-06-2009
Model: Mondeo
Silnik: 2.0
Rocznik: 2003
Postów: 11
Domyślnie Odp: Pukanie w prawym kole.

zeusdg: może przegub wewnętrzny? zazwyczaj objawami są stuki przy zmianie biegów. hamowaniu, skręcaniu niekoniecznie, przy niższej prędkości luz jest większy i przegub se skacze, jak jedziesz szybciej wszystko jest ok siła prędkość wiatr dociska przegub do tyłu
adam.ponio9 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 13:18   #6
zeusdg
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 18-12-2008
Postów: 9
Domyślnie Odp: Pukanie w prawym kole.

No dobrze koledzy, oboje wskazujecie na przegub tylko czy objawy są poprawne i czy nie zostało by to zauważone w czasie sprawdzania samochodu na szarpakach. Nawet w jednej ze stacji bujałem samochodem na boki i gość nic nie stwierdził. Brak luzów w zawieszeniu. Stąd problem z diagnozą. Nic nie strzela, nie puka w czasie kręcenia kierownicą. Szczególnie dokuczliwe jest to huczenie przy 70 km/h.
zeusdg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 13:24   #7
krzyST200
ford::advanced
 
Avatar krzyST200
 
Zarejestrowany: 18-02-2009
Skąd: Tarnowskie Góry
Model: VW Passat B6
Silnik: 2,0 TDI 173km/403Nm powerd by Heko
Rocznik: 2007
Postów: 283
Domyślnie Odp: Pukanie w prawym kole.

hmmm... no typowe objawy przegubu.może być wewn. a łożysko przy okazji mogło też się posypać z tąd owe mielenie (miałem to samo i mechanik powiedział ze lozysko było już tak wyjechane ze kulki na siebie wchodziły)
__________________
“Jeżeli wszystko jest pod kontrolą, jedziesz zbyt wolno” Sir Stirling Moss
pozdrawiam, Krzyś
brzmienie mojej V-ki:http://www.youtube.com/watch?v=lQkKe6OcUlU
ST w akcji: http://www.youtube.com/watch?v=P9MhkvvDYik
Brzęczyszczykiewicz: http://www.youtube.com/watch?v=ix5dB...eature=channel
krzyST200 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 13:47   #8
zeusdg
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 18-12-2008
Postów: 9
Domyślnie Odp: Pukanie w prawym kole.

A jakie miałeś objawy krzyST200? Jak Ci się łożysko wyjechało to mielenie miałeś cały czas czy tylko przy jakiejś konkretnej prędkości? A sam przegub może powodować taki hałas w czasie jazdy? W sumie idąc w drugą stronę - pukanie chyba też jest możliwe z łożyska szczególnie jak jest dociążone jak się skręca czy hamuje.
zeusdg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 13:57   #9
uro2
ford::professional
 
Avatar uro2
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: bydgoszcz
Model: mondeo sedan [mk1]
Silnik: 1,8 td
Rocznik: 1996
Postów: 1,730
Domyślnie Odp: Pukanie w prawym kole.

Szarpaki luzu na przegubie raczej nie wyłapią (tylko tuleje,sworznie,końcówki,ew.łożyska).Przegub żeby sprawdzić wystarczy wejść pod auto, złapać za półośkę i szarpnąć parę razy.Luz (mały)będzie wyczuwalny,(duży) będzie słychać.
p.s.Jakby łożysko już pukało to byłby taki luz że na pewno auto by ściągało.
__________________
"Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford
uro2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 14:09   #10
zeusdg
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 18-12-2008
Postów: 9
Domyślnie Odp: Pukanie w prawym kole.

Prawdę mówiąc dzisiaj miałem jakieś takie wrażenie, że mi samochód ściąga właśnie na prawo ale może to autosugestia, że coś z tym kołem jest nie tak. Luzów nie ma, już kilka osób szarpało wszystko co możliwe w zawieszeniu i brak rezultatów. Lekki luz mają jedynie łączniki ale wszyscy twierdzą, że są na tyle niewielkie, że jak na ten moment nie ma co myśleć o wymianie i nie mają wpływu na tą przypadłość. Koło luzów nie ma. Wspomnę jedynie, że akurat ta opona lekko ząbkuje (wspomniał o tym wulkanizator jak byłem na sprawdzeniu - pierwszy przystanek moich podróży do warsztatach i stacjach diagnostycznych).
zeusdg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:56.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.