Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 03-11-2013, 10:35   #41
rfx
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 01-10-2008
Skąd: Gdańsk
Model: FF
Silnik: francuski
Rocznik: nn
Postów: 44
Domyślnie Odp: Podsumowanie jazda na biegu czy na luzie

Na szczęście są wyjątkiGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Znam kierowcę, który uczył się jeździć jeszcze na żuku, jeździ od bardzo dawna i jednak był w stanie przestać jeździć na luzie i hamować silnikiem. Po prostu gdy zmieniał poloneza na nowszego diesla posłuchał rad kolegów i nabrał nowych nawyków.

rfx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2013, 12:09   #42
Szeryf455
ford::professional
 
Zarejestrowany: 14-03-2010
Skąd: Chrzanów
Model: transit
Silnik: 2,5 D
Rocznik: 1996 max
Postów: 1,035
Domyślnie Odp: Podsumowanie jazda na biegu czy na luzie

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Z ust mi wyjąłeś
Świntuchy... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Faktycznie, dalsza dyskusja jest bezprzedmiotowa...ja o czym innym, wy o czym innym...
Jak do tej pory, jedynie wisnia zrozumiał treść mojej wypowiedzi (mam nadzieję)
Szeryf455 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2013, 12:32   #43
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: Podsumowanie jazda na biegu czy na luzie

Ostatni raz, ostatni...
Napisałeś:
Cytat:
Napisał Szeryf455 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
1. Co się dzieje ze sprzęgłem w czasie hamowania silnikiem?
Wiśnia odpowiedział:
Cytat:
Napisał wisnia8001 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
bardzo mocno dostaję w d..ę.
W rzeczywistości... nic sie nie dzieje - nie pracuje.
Napisałeś:
Cytat:
Napisał Szeryf455 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
2. Co się dzieje z paskiem rozrządu?
Wiśnia napisał:
Cytat:
Napisał wisnia8001 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
j.w. tylko jeszcze bardziej.
W rzeczywistości paskowi jest obojętne czy obroty maleją, czy rosną - po prostu pracuje tak jak ma pracować.
Napisałeś:
Cytat:
Napisał Szeryf455 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
3. Kiedy silnik bardziej się zużywa, kiedy pracuje luźno na biegu jałowym, czy podczas hamowania, kiedy napędzany jest przez koła (nienaturalnie) kręcąc się z prędkością 3000 i więcej?
Wiśnia napisał:
Cytat:
Napisał wisnia8001 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
to oczywiste, że napędzanie silnika kołami jest zabójcze. to silnik ma napędzać koła a nie odwrotnie.
W rzeczywistości jeśli już tak dzielimy włos na czworo - co szkodzi silnikowi - to najbardziej szkodliwa jest... praca na luzie. Wtedy jest właśnie najmniej korzystny stosunek powietrza do paliwa w cylindrze, następuje największe zużycie układu tłok-pierścienie-cylinder i największa emisja szkodliwych składników spalin; stąd właśnie wyniknęła konieczność stosowania zaworów EGR - zawór otwiera się na wolnych obrotach. Ale najbardziej... zabójcze jest wymyślanie takich argumentów, które nijak się mają do meritum sprawy - czyli jak bezpiecznie, dynamicznie i elastycznie jeździć.

Czyli jak być... DOBRYM KIEROWCĄ.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 03-11-2013 o 20:27
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2013, 13:33   #44
Szeryf455
ford::professional
 
Zarejestrowany: 14-03-2010
Skąd: Chrzanów
Model: transit
Silnik: 2,5 D
Rocznik: 1996 max
Postów: 1,035
Domyślnie Odp: Podsumowanie jazda na biegu czy na luzie

Cytat:
Napisał wisnia8001 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A podsumowując wątek - z jazdą na luzie jest jest z jazdą na gazie - jedni lubią i ślepo nie widzą minusów, a drudzy są realistami.
Chodziło mi o tą część wypowiedzi.
Powinno to działać w obie strony. Jeżeli śledzisz temat od początku, to powinieneś zauważyć, że nikogo nie namawiam do zmiany stylu jazdy. Nigdzie nie napisałem, że mój styl jazdy jest jedynym słusznym (jak niektórych). Pisząc: "kiedy to możliwe, wrzucam na luz", miałem na myśli: porę roku, pogodę, stan nawierzchni, przyczepność, teren, opony, rodzaj napędu, pojazd, jakim się poruszam, wyposażenie pojazdu (nie chodzi mi o gaśnicę i trójkąt, a o systemy antypoślizgowe) prędkość, i może coś jeszcze, o czym zapomniałem. Nie zawsze jeżdżę na luzie, nie zawsze na biegu, nie jestem też fanatykiem. A dobry kierowca, to kierowca który "czuje pojazd", i żeby znowu nie zostać źle zrozumianym, nie mam na myśli walorów zapachowych.

Za "wykład" od strony technicznej dziękuję. Po to zadałem w/w pytania, aby się czegoś dowiedzieć.
Szeryf455 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2013, 16:53   #45
celtic777
ford::average
 
Avatar celtic777
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 21-07-2013
Skąd: Busko Zdrój
Model: Mondeo
Silnik: 1.6
Rocznik: 1993
Postów: 68
Domyślnie Odp: Podsumowanie jazda na biegu czy na luzie

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W rzeczywistości jeśli już tak dzielimy włos na czworo - co szkodzi silnikowi - to najbardziej szkodliwa jest... praca na luzie. Wtedy jest właśnie najmniej korzystny stosunek powietrza do paliwa w cylindrze (dużo za dużo paliwa), następuje największe zużycie układu tłok-pierścienie-cylinder i największa emisja szkodliwych składników spalin; stąd właśnie wynikneła konieczność stosowania zaworów EGR - zawór otwiera się na wolnych obrotach. Ale najbardziej... zabójcze jest wymyślanie takich argumentów, które nijak się mają do meritum sprawy - czyli jak bezpiecznie, dynamicznie i elastycznie jeździć.

Czyli jak być... DOBRYM KIEROWCĄ.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
CA SET: kenwood KDC-W9027,HelixDark blue c62,Alpine 5725s,Crunch mxb280,Rockford Fosgate R1
celtic777 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2013, 18:11   #46
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: Podsumowanie jazda na biegu czy na luzie

Cytat:
Napisał Szeryf455 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Za "wykład" od strony technicznej dziękuję. Po to zadałem w/w pytania, aby się czegoś dowiedzieć.
Jako miłośnikowi Transita jeszcze coś ci dopiszę, może będzie to pomocne w zrozumieniu problemu - choć to tylko niewielki przyczynek do całego problemu. I może to będzie przydługi wykład, ale dobrze ilustruje zagadnienie...

Miałem w sumie trzy Transity 2,5D, przez jakiś czas miałem własną firmę transportową, w sumie przejeździłem Transitami 2,5D grubo ponad milion km. I we wszystkich występował ten sam problem: tylne hamulce bębnowe prawie wcale nie hamują. Z początku, kiedy jeździłem pierwszym Rechotem, bardzo się cieszyłem, że - choć przednie klocki zmieniam co ok. 30 - 40 tys. km - to tylne szczęki wytrzymują ponad... 150.000 km. Dopiero stałe narzekanie diagnostów na przeglądach dało mi do myślenia, a w końcu okazało, że trzeba samemu podciągać samoregulatory tylnych szczęk - ich automatyczne działanie jest za słabe. Stąd takie duże przebiegi na szczękach.
Kiedy już wiedziałem jak ustawiać prawidłowy luz tylnych szczęk - okazało się, że te auto ma rewelacyjne hamulce. Ale: na śliskim (śnieg, lód, błoto) bardzo łatwo można - jadąc na luzie - zablokować tył.
I tu dochodzimy do meritum sprawy: Transit jest autem ekstremalnie nadsterownym. Każde auto z napędem na tył ma predyspozycje do nadsterowności, ale dostawczy van ze względu na swoje cechy konstrukcyjne, ma tę nadsterowność wyjątkowo mocną. Na pusto na śniegu, lodzie, błocie, mokrej trawie itp - po prostu... nie idzie, a tył lata na boki i próbuje... wyprzedzić przód.
Najgorsze jednak jest to, że taka mocna nadsterowność przy zablokowaniu tylnych (napędzanych) kół na śliskim podłożu powoduje natychmiastowy uślizg tyłu i w zależności od reakcji kierowcy nawet dalszą pełną cyrkulację. I to tak gwałtowną, jakby jakiś olbrzym dał mu kopa w bok.
Jeżeli jeździsz nie mając świadomości, że tył nie hamuje i nie usuwasz tej wady - to w pewnym stopniu zmniejszasz potencjalny efekt nadsterowności.
Ale gdybyś miał całkowicie sprawne hamulce w tym aucie i chciałbyś jeździć nim jak jeździsz - to szybko byś zmienił na styl stałego utrzymywania połączenia silnika z kołami. W tak nadsterownym aucie, bez ABS-u, w ciężkich warunkach - to jest ABC przeżycia na drodze...


========================

P.S. Kilka razy opisywałem na Forum jak ustawiać prawidłowo tylne hamulce w Transicie 2,5. Szczęki wytrzymują dwie wymiany klocków, ale... auto naprawdę hamuje.
Z resztą ten problem (regulacji hamulców bębnowych) występuje także w Transitach po 2000 roku, w tym przednio napędowych, które z kolei są ekstremalnie... podsterowne. Tu - faktycznie - dużo do powiedzenia w warunkach śliskiej jezdni ma nie tylko kierowca, ale także ABS.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 03-11-2013 o 18:27
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2013, 18:48   #47
Markoo
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 26-08-2012
Model: Vectra B/Mondeo MK4
Silnik: X18XE/2.0PB LPG
Rocznik: 1997/2012
Postów: 473
Domyślnie Odp: Podsumowanie jazda na biegu czy na luzie

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W rzeczywistości jeśli już tak dzielimy włos na czworo - co szkodzi silnikowi - to najbardziej szkodliwa jest... praca na luzie. Wtedy jest właśnie najmniej korzystny stosunek powietrza do paliwa w cylindrze (dużo za dużo paliwa), następuje największe zużycie układu tłok-pierścienie-cylinder i największa emisja szkodliwych składników spalin; stąd właśnie wyniknęła konieczność stosowania zaworów EGR - zawór otwiera się na wolnych obrotach.
... kontynuując ...I dzięki niemu, nadal mamy prawidłody stosunek paliwa do tlenu, następuje nawrót spalin do komór spalania, spaliny możemy w tym przypadku traktować trochę jak gaz obojętny, więc zmniejsza się pozornie objętość silnika, czyli mniej tlenu i mniej paliwa. Przy okazji jednak trochę jeszcze te spaliny się dopalą.
Nie żebym był zwolennikiem jazdy na luzie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Markoo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2013, 21:10   #48
Szeryf455
ford::professional
 
Zarejestrowany: 14-03-2010
Skąd: Chrzanów
Model: transit
Silnik: 2,5 D
Rocznik: 1996 max
Postów: 1,035
Domyślnie Odp: Podsumowanie jazda na biegu czy na luzie

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Transit jest autem ekstremalnie nadsterownym
Ależ tego nie musisz mi tłumaczyć. Miałem ich 5 sztuk. Kilometrów przejechanych nimi nie chciało mi się liczyć, ale zapewniam Cię, że było ich sporo. Miałem jednego maxa w starszej wersji, tam rozstaw osi był sporo krótszy, i chyba dzięki temu dużo lepiej się zachowywał na śliskim. W moich klocki wytrzymywały drugie tyle, co w Twoich, ale ja jeździłem głównie w trasy, i pewnie stąd ta różnica.
Jak już nieraz pisałem, jestem zwolennikiem napędu RWD, i zdaję sobie sprawę, że 80% populacji jest odmiennego zdania. Jednak tylnonapędówki mam dobrze opanowane, i pomimo wieku, lubię jeszcze polatać bokami Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Piszesz, że pasek nie cierpi podczas redukcji. Może i nie, ale w takim razie ja musiałem mieć wyjątkowego pecha: dwukrotnie zerwałem pasek, a za trzecim razem w wynalazku pt. polonez, pasek wprawdzie wytrzymał, ale szarpnął aparatem zapłonowym tak mocno, że ten się przestawił na tyle dużo, iż auto zgasło i już nie odpaliło. Stało się to przy siarczystym mrozie, i skończyło lawetą, bo nie chciało mi się grzebać na 20 stopniowym mrozie. A uprzedzając krytyków; umiem zredukować bieg delikatnie i bez szarpania.
Szeryf455 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-11-2013, 04:54   #49
Magik123
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 01-10-2007
Model: Volvo
Silnik: spalinowy
Rocznik: nie młody
Postów: 5,297
Domyślnie Odp: Podsumowanie jazda na biegu czy na luzie

Dobrze opanowane RWD to mają dobrzy drifterzy i to mała garstka, bo połowa to auta ma ale jeździć oni nie umieją. A jak słyszę że ktoś tam pojeździł trochę polonezem czy jakąś stara e30 i mówi że ma dobrze opanowane RWD to mnie śmiech ogarnia.


Po co zaśmiecacie i tak ten śmietnik tematami o Transitach, klockach, spalaniach stosunkach powietrza do paliwa chyba w jakimś starym trepie, bo w ukłądach z eec stosunek to my możemy sobie na ustalać ale chyba do czarnych.

Krótko i na temat, jazda na biegu przy autach sterowanych komputerem ma uzasadnienie, nie ma przeciwwskazań, ani nic sie pod tym względem nie niszczy, rozrząd, dwumas, skrzynia chyba że przy przebiegach po 500000 tkm wiec dajcie już spokój.
Magik123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-11-2013, 08:05   #50
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: Podsumowanie jazda na biegu czy na luzie

Cytat:
Napisał Magik123 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Po co zaśmiecacie i tak ten śmietnik tematami o Transitach
Uderz w stół, a nożyce się odezwą - więc żeby było bardziej miło, powiem tak: nie wydaje mi się, aby Transit był większym śmieciem od Volvo V40...
Cytat:
Napisał Magik123 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
wiec dajcie już spokój.
Dyskutujemy sobie sympatycznie - chyba po to jest Forum?

Cytat:
Napisał Magik123 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dobrze opanowane RWD to mają dobrzy drifterzy
Co do połączenia Transita z driftem: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 04-11-2013 o 09:40
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:03.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.