Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-03-2010, 19:20   #1
_wasyl_
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 27-05-2009
Skąd: gdansk
Model: Galaxy
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 8
Unhappy Nie działa wycieraczka pasażera???

Witam. Mam problem z wycieraczką pasażera-nie działa, nie wiem co z nią jest, silniczek sprawdzony bo podpięty do wtyczki od drugiego i działa. W kostce prąd jest, 12V spr. (co prawda w kostce silniczka od kierowcy napięcie wskazuje 9V..?)
Gdzie szukać usterki?

_wasyl_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-03-2010, 22:05   #2
Majkel_
ford::average
 
Avatar Majkel_
 
Zarejestrowany: 07-03-2010
Skąd: Poznań
Model: s-max
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 47
Domyślnie Odp: Nie działa wycieraczka pasażera???

podpinam się pod temat mam to samo. Nie wiem o co chodzi. Po prostu nagle przestała działać. Silniczek ok.
Majkel_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-03-2010, 06:36   #3
_wasyl_
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 27-05-2009
Skąd: gdansk
Model: Galaxy
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 8
Domyślnie Odp: Nie działa wycieraczka pasażera???

Byłem w serwisie z tą usterką i powiedzieli mi że nie są w stanie stwierdzić co jest nie tak. No chyba że kupię nowy silniczek(780zł) to podłączą i sprawdzą czy aby to nie silniczek, ale no i właśnie.... Może być elektryka i koleś mi powiedział że istnieje ryzyko że spali ten silniczek.. więc nie chciałem się bawić w kotka i myszkę.... Podłączyłem silniczek pod rugą stronę(kierowcy) no i działa. I co dalej??? Może to jakiś przekaźnik czy czujnik??? Bezpieczniki ok. Coś wspominali o Body Komputerze ale nie wiem o co chodzi.
_wasyl_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-03-2010, 08:09   #4
m-cin
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-12-2007
Model: Mondeo MkIII
Silnik: 2,0TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 310
Domyślnie Odp: Nie działa wycieraczka pasażera???

Może trochę pomoże ci opis działania wycieraczek - to jest kolejny niezły wynalazek... Dwa niezależne silniki z elektroniką, jakby cięgło mechaniczne nie zdawało egzaminu:

The drive for the windshield wipers is provided via two separate wiper drives with integrated electronics. Here, the left-hand unit (master) performs the control function via the right-hand unit (slave), whereby there is no difference between LHD vehicles and RHD vehicles. The left-hand wiper drive is connected via the control module subnetwork (LIN) bus with the generic electronic module (GEM) and therefore has one more electrical connection than the right-hand one. The GEM in turn provides the control functions for the left-hand wiper drive.
The motors are each connected via a designated linkage to one of the wiper arms. They form a unit with the linkage which can only be replaced as a complete unit, as otherwise the park position of the wiper uinits cannot be correctly matched. When replacing a wiper unit, make sure that only replacement parts are installed which have the same part number end digit as the wiper unit fitted to the vehicle. If no replacement part with the same end digit is available then both units should be replaced together.
When installing the wiper drives, note that they perform an automatic adjustment when they are switched on for the first time. It is important that the wiper arms are not mounted until after this automatic adjustment has been performed. The wiper system can be set to a service position in order to install the wiper blades. The wipers are moved to this position by pressing the single wipe function within 3 seconds of switching the ignition off (pull the wiper lever down to do this). Then the wipers run to their upper
reversing point, allowing the wiper blades to be replaced. Markings are provided on the windshield to help position the wiper arms during installation.
The wiper blade lengths are different on vehicles with a rain sensor compared to a vehicle without a rain sensor.
- left hand side: always 750 mm
- right hand side: 700 mm without rain sensor
- right hand side: 650 mm with rain sensor
On vehicles built up to 07/2006, the wiper system returns from the service position back to the park position after the ignition is switched on.
On vehicles built from 07/2006, in order to protect the wiper blades the wiper system does not automatically return to the park position after the ignition is switched on. The wiper system does not return to the park position until the wiper lever is moved to an arbitrary position.

EDIT:
Jeszcze kilka uwag: ponieważ elektronika silników wycieraczek jest połączona osobnym łączem komunikacyjnym, sprawdź, czy jest przejście na kablu łączącym pin 3 we wtyczce lewego silnika z pinem 2 silnika prawego. Generalnie silnik lewy to:
1 - +12V
2 - masa
3 - COM do silnika prawego
4 - sieć LIN (połączenie z modułem GEM, który mówi jak machać wycieraczkami)

Silnik prawy to:
2 - COM z silnika lewego
3 - masa
4 - +12V

Pzdr.
m-cin

Ostatnio edytowane przez m-cin ; 08-03-2010 o 08:16
m-cin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-03-2010, 09:57   #5
Majkel_
ford::average
 
Avatar Majkel_
 
Zarejestrowany: 07-03-2010
Skąd: Poznań
Model: s-max
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 47
Domyślnie Odp: Nie działa wycieraczka pasażera???

Nieźle. Zwykłe wycieraczki i widze, że problem 'nie z tej ziemi' Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jutro będę w ASO i podpowiem im może gdzie mają szukać.

Dodam tylko że wycieraczka przestała działać po wizycie w myjni, więc może coś ze stykami spowodowane wodą, zobaczymy...
dzieki
M

Ostatnio edytowane przez Majkel_ ; 08-03-2010 o 10:34
Majkel_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-03-2010, 16:20   #6
galax
ford::average
 
Avatar galax
 
Zarejestrowany: 27-08-2006
Model: Ford Galaxy mk4
Silnik: 2,0 TDCI 240 km
Rocznik: 2019 poprzednio GALAXY 1,8 2007 , GALAXY 2,3 1999
Postów: 69
Domyślnie Odp: Nie działa wycieraczka pasażera???

Z tego, co mi wiadomo to nie są zwykłe silniki, lecz silniki krokowe.
Steruje nimi dosyć skomplikowana elektronika.
Przypuszczam że został zalany u kolegów moduł sterowania tymi silnikami.
Odnośnie napięcia zasilającego te silniki to trzeba by było podłączyć oscyloskop
aby sprawdzić to napięcie podawane na silnik Najprawdopodobniej jest to napięcie zmienne o przebiegu prostokątnym
Przestrzegam przed podawaniem napięcia 12V z akumulatora można uszkodzić silnik.
Tego typu rozwiązania stosowane są we wszystkich nowoczesnych samochodach i są produkowane przez firmę Bosch.
Pozdrawiam
Marek .
galax jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-03-2010, 08:07   #7
m-cin
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-12-2007
Model: Mondeo MkIII
Silnik: 2,0TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 310
Domyślnie Odp: Nie działa wycieraczka pasażera???

Cytat:
Napisał galax Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Przestrzegam przed podawaniem napięcia 12V z akumulatora można uszkodzić silnik.
Kolego, schematy mówią coś innego... Przez bezpiecznik F22 napięcie +12V DC jest podawane bezpośrednio na moduły silników wycieraczek.

Pozdrawiam
m-cin
m-cin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-03-2010, 14:57   #8
galax
ford::average
 
Avatar galax
 
Zarejestrowany: 27-08-2006
Model: Ford Galaxy mk4
Silnik: 2,0 TDCI 240 km
Rocznik: 2019 poprzednio GALAXY 1,8 2007 , GALAXY 2,3 1999
Postów: 69
Domyślnie Odp: Nie działa wycieraczka pasażera???

Pisałem o silniku a nie o module sterowania.
Zanim się coś napisze należy dokładnie przeczytać i zrozumieć.
Pozdrawiam
Marek
galax jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-03-2010, 18:22   #9
Majkel_
ford::average
 
Avatar Majkel_
 
Zarejestrowany: 07-03-2010
Skąd: Poznań
Model: s-max
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 47
Domyślnie Odp: Nie działa wycieraczka pasażera???

Zrobione. Przetarta wiązka sterująca idąca od wycieraczki kierowcy do pasażera. Koszt 234 pln, nie ma tragedii, ale zawsze.

M.
Majkel_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-03-2010, 10:18   #10
m-cin
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-12-2007
Model: Mondeo MkIII
Silnik: 2,0TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 310
Domyślnie Odp: Nie działa wycieraczka pasażera???

Cytat:
Napisał galax Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pisałem o silniku a nie o module sterowania.
Zanim się coś napisze należy dokładnie przeczytać i zrozumieć.
OK, miałem mylne wrażenie, że dla ciebie moduł = silnik.

Natomiast nie da się bez użycia narzędzi (np. przez odpięcie kabla) oddzielić modułu od silnika, a na silniku nie ma żadnych wtyczek, pod które dałoby się podpiąć Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pozdrawiam
m-cin
m-cin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:01.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.