Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-12-2008, 14:57   #1
mascom
ford::advanced
 
Avatar mascom
 
Zarejestrowany: 14-09-2008
Skąd: Jaworzno
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1999 Pb + Lpg
Rocznik: 2002
Postów: 490
Domyślnie [MK1][MK2] 1.6 16V ekonomiczna i poprawna jazda.

Witam.
Od jakiegoś czasu posiadam mondka mk1 1.6 16V.
Samochodzik zagazowałem, miałem trochę problemów z gazem - po regulacji wszystko śmiga aż miło.
Przed regulacją gazu autko paliło 13l gazu w trybie mieszanym, teraz nawet nie wiem dokładnie ile.

Mam takie oto pytanie do doświadczonych użytkowników tych mondeuszków z takim silnikiem - jakie są najbardziej ekonomiczne prędkości obrotowe
dla poszczególnych biegach? Ja np próbuję zmieścić się w przypadku biegów 1-4 w przedziale 1000-2500obr/min. Czy kręcenie silnika do trochę większych
obrotów - 3000-3500 będzie skutkowało znacznym zwiększeniem spalania?
Poza tym słyszałem że za niskie obroty również są złe dla silnika, może dojść do jego przedwczesnego zużycia.

Jestem dopiero świeżym kierowcą, to jest mój pierwszy samochód - na razie przejechałem nim jakieś 1800km i chodzi mi o to żeby wyćwiczyć sobie "dobry" odruch zmiany biegów przy odpowiednich prędkościach. Szkoda by mi było gdyby przez moją jazdę trochę szybciej zdemolował wieszaki silnika, uszkodził sobie coś w silniku lub skrzyni biegów.

Jeszcze jakbym mógł prosić osoby wypowiadające się w temacie o napisanie ile benzyny/gazu spala im autko przy takiej jeżdzie i w jakich warunkach - droga szybkiego ruchu, miasto, tryb mieszany?

Pozdrawiam wszystkich fordziarzy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

mascom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2008, 15:43   #2
white999
ford::advanced
 
Avatar white999
 
Zarejestrowany: 07-09-2008
Skąd: Zabrze
Model: Mondeo 1
Silnik: 1.8 16V benzynka + podtlenek :)
Rocznik: 1996
Postów: 222
Domyślnie Re: [MK1][MK2] 1.6 16V ekonomiczna i poprawna jazda.

hm ja tez jestem swiezym kierowca Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. mam 1.8 16V benz. i staram sie tak jezdzic zeby na rownej drodze bylo mniej wiecej 2100-2300 obrotow. Moze sie nie znam ale przy 3000obr autko bedzie palilo sporo wiecej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
white999 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2008, 17:07   #3
luka99
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 04-12-2008
Postów: 2
Domyślnie Re: [MK1][MK2] 1.6 16V ekonomiczna i poprawna jazda.

Hi. Ja staram sie nie przekraczac 2500 obr na trasie (powiedzmy autostara) choc musze przyznac ze mam wiekszy motor od kolegi. Przy 2,0 nie trzeba krecic wyzej .Mysle ze 2500 powinno zapewnic poprawna predkosc bez szkody dla silnika. Pozdrawiam
luka99 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2008, 17:14   #4
mascom
ford::advanced
 
Avatar mascom
 
Zarejestrowany: 14-09-2008
Skąd: Jaworzno
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1999 Pb + Lpg
Rocznik: 2002
Postów: 490
Domyślnie Re: [MK1][MK2] 1.6 16V ekonomiczna i poprawna jazda.

Cytat:
Moze sie nie znam ale przy 3000obr autko bedzie palilo sporo wiecej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

No własnie zastanawia mnie to trzymanie auta tak do 3000-3500 obr i dopiero wtedy zmiana biegu. Czytałem w innych tematach (niestety nie z mondeo o takim silniku) że własnie mniejsze obroty nie świadczą od razu o niższym spalaniu. Że przy pózniejszej zmianie biegów auto mniej spalało.

Cytat:
Przy 2,0 nie trzeba kręcic wyżej
Przy 2.0 komfort jazdy jest na pewno o niebo lepszy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Mnie ten silniczek 1.6 wystarcza, tylko przy takiej małej pojemności i dużej masie auta (kombi) odpowiednia zmiana biegów ma bardzo duże znaczenie.
mascom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2008, 17:14   #5
rectosei
 
Postów: n/a
Domyślnie Re: [MK1][MK2] 1.6 16V ekonomiczna i poprawna jazda.

Cytat:
Napisał mascom
Witam.
Od jakiegoś czasu posiadam mondka mk1 1.6 16V.
Samochodzik zagazowałem, miałem trochę problemów z gazem - po regulacji wszystko śmiga aż miło.
Przed regulacją gazu autko paliło 13l gazu w trybie mieszanym, teraz nawet nie wiem dokładnie ile.

Mam takie oto pytanie do doświadczonych użytkowników tych mondeuszków z takim silnikiem - jakie są najbardziej ekonomiczne prędkości obrotowe
dla poszczególnych biegach? Ja np próbuję zmieścić się w przypadku biegów 1-4 w przedziale 1000-2500obr/min. Czy kręcenie silnika do trochę większych
obrotów - 3000-3500 będzie skutkowało znacznym zwiększeniem spalania?
Poza tym słyszałem że za niskie obroty również są złe dla silnika, może dojść do jego przedwczesnego zużycia.

Jestem dopiero świeżym kierowcą, to jest mój pierwszy samochód - na razie przejechałem nim jakieś 1800km i chodzi mi o to żeby wyćwiczyć sobie "dobry" odruch zmiany biegów przy odpowiednich prędkościach. Szkoda by mi było gdyby przez moją jazdę trochę szybciej zdemolował wieszaki silnika, uszkodził sobie coś w silniku lub skrzyni biegów.

Jeszcze jakbym mógł prosić osoby wypowiadające się w temacie o napisanie ile benzyny/gazu spala im autko przy takiej jeżdzie i w jakich warunkach - droga szybkiego ruchu, miasto, tryb mieszany?

Pozdrawiam wszystkich fordziarzy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Najprościej zmieniać biegi w nastepujący sposób:

"jedynka" - to wiadomo kiedy :fcp1
"dwójka" - szybciutko po ruszeniu
"trójka" - przy 40 km/h
"czwórka" - przy 60 km/h
"piatka" - gdzieś około 80-90 km/h

Obrotomierz jest tylko pomocniczym zegarem. Sprawdź sobie w danych swojego autka, jaki jest maksymalny moment obrotowy dla Twojego silniczka i podczas jazdy obserwuj sobie, przy jakiej prędkości osiągasz ten własnie zakres obrotów. :fcp1 Ale i tak najprościej korzystać właśnie z reguły prędkość-zmiana biegów. No i oczywiście nie duś silnika na "piatce" turlając się 40 km/h, bo to ani oszczędne ani zdrowe dla silnika. :fcp26
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2008, 17:18   #6
pawelszakal
ford::average
 
Avatar pawelszakal
 
Zarejestrowany: 01-06-2008
Model: Mondeo
Silnik: 2.0TDCi 140KM @163 KM
Rocznik: 10.2010
Postów: 109
Domyślnie Re: [MK1][MK2] 1.6 16V ekonomiczna i poprawna jazda.

Wiesz najlepiej to jest samemu przetestowac. Zalac do pelna przejechac z 200km i jezdzic na obrotach tak do 2750 bo 2500 moim zdaniem za malo i pozniej powtorzyc tylko trzymac go do 3500obr. I po 400km bedziesz wiedzial jak sie sprawuje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
pawelszakal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2008, 17:38   #7
mascom
ford::advanced
 
Avatar mascom
 
Zarejestrowany: 14-09-2008
Skąd: Jaworzno
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1999 Pb + Lpg
Rocznik: 2002
Postów: 490
Domyślnie Re: [MK1][MK2] 1.6 16V ekonomiczna i poprawna jazda.

Cytat:
Najprościej zmieniać biegi w nastepujący sposób:

"jedynka" - to wiadomo kiedy :fcp1
"dwójka" - szybciutko po ruszeniu
"trójka" - przy 40 km/h
"czwórka" - przy 60 km/h
"piatka" - gdzieś około 80-90 km/h

Obrotomierz jest tylko pomocniczym zegarem. Sprawdź sobie w danych swojego autka, jaki jest maksymalny moment obrotowy dla Twojego silniczka i podczas jazdy obserwuj sobie, przy jakiej prędkości osiągasz ten własnie zakres obrotów. :fcp1 Ale i tak najprościej korzystać właśnie z reguły prędkość-zmiana biegów. No i oczywiście nie duś silnika na "piatce" turlając się 40 km/h, bo to ani oszczędne ani zdrowe dla silnika. :fcp26
No w przypadku mojego silnika to jest tak: max moment obr 138Nm przy 3500 obr, moc 90KM przy 5250obr.

Cytat:
Napisał pawelszakal
Wiesz najlepiej to jest samemu przetestowac. Zalac do pelna przejechac z 200km i jezdzic na obrotach tak do 2750 bo 2500 moim zdaniem za malo i pozniej powtorzyc tylko trzymac go do 3500obr. I po 400km bedziesz wiedzial jak sie sprawuje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
No i chyba tak zrobię tylko będę na początku trzymał te obroty cos koło 3000-3500 obr bez nagłego przyspieszania dając tyle gazu ile silnik jest w stanie przerobić.
mascom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2008, 17:50   #8
pawel33w
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 07-09-2008
Skąd: sosnowiec
Model: mondeo
Silnik: 1.8 benzyna
Rocznik: 1996
Postów: 22
Domyślnie Re: [MK1][MK2] 1.6 16V ekonomiczna i poprawna jazda.

Ja w swoim zmieniam bieg przy 2500 spalanie po miescie mam 9-10l na 100km
sprawdzałem zmieniac przy obrotach powyzej 3000 spalanie po miescie wyszło 12l na 100km
pawel33w jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2008, 17:55   #9
mascom
ford::advanced
 
Avatar mascom
 
Zarejestrowany: 14-09-2008
Skąd: Jaworzno
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1999 Pb + Lpg
Rocznik: 2002
Postów: 490
Domyślnie Re: [MK1][MK2] 1.6 16V ekonomiczna i poprawna jazda.

Cytat:
Napisał pawel33w
Ja w swoim zmieniam bieg przy 2500 spalanie po miescie mam 9-10l na 100km
sprawdzałem zmieniac przy obrotach powyzej 3000 spalanie po miescie wyszło 12l na 100km
To spalanie jest dla benzyny czy dla gazu?
mascom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2008, 17:57   #10
pawel33w
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 07-09-2008
Skąd: sosnowiec
Model: mondeo
Silnik: 1.8 benzyna
Rocznik: 1996
Postów: 22
Domyślnie Re: [MK1][MK2] 1.6 16V ekonomiczna i poprawna jazda.

dla benzyny nie mam gazu
pawel33w jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:53.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.