Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-04-2009, 22:59   #1
MaCIEJ K.
ford::beginner
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 29-11-2007
Skąd: Zielona Góra
Model: Ford Galaxy[ mk2 ]
Silnik: 1,9 130KM
Rocznik: 2003
Postów: 26
Smile wymiana płynu chłodniczego-dodatkowe wyjasnienie

Witam Wszystkich, jestem nowy. Mam prośbe o dodatkowe wyjasnienie jak wymienic płyn chłodniczy. Co dokładnie należy zrobić, krok po kroku.czytałem już opisy, ale są pobieżne(przepraszam jeśli kogoś uraziłem)np; czy mam spuscić płyn kiedy sam. jest rozgrzany czy na zimnym silniku, lub jeśli zaleje płyn do chłodnicy i odpale sam. to mam zakręcic korek zbiornka wyruwnawczego czy go zostawić otwartego na pracujacym silniku? i poczekać ewentualnie dolewać i kiedy będzie juz dosyć to zakręcić.I jeszcze jedno czy podczas tej wymiany płynu powinienem przekrecic pokrętło )zimne-gorące powietrze) na gorące.Proszę o potrzebne instrukcje.

MaCIEJ K. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-04-2009, 23:11   #2
matrog19
ford::expert
 
Avatar matrog19
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 05-03-2008
Skąd: Konin
Model: Ford Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDDI 115 KM
Rocznik: 2002
Postów: 2,211
Domyślnie Odp: [mk1] wymiana płynu chłodniczego-dodatkowe wyjasnienie

Wylewasz na zimnym silniku. Potem zalewasz do max i odpalasz silnik. Korek zakrecasz a pokrętło jest bez znaczenia. Po jeździe kontrolujesz stan i dolewasz do maxa tylko pamietaj, żeby to robić gdy płyn już wystygnie w zbiorniczku. Tak się robi gdy masz automatyczne odpowietrzanie. Nie jestem pewnien czy w mk1 już było takie. Pozdrawiam
__________________
Moje Mondeo mk3 TDDI: http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=113404
W stajni jeszcze Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi 92 km 2007 rok.
matrog19 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-04-2009, 07:56   #3
Wayne
ford::advanced
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 02-11-2008
Skąd: Bydgoszcz
Model: FORD FOCUS kombi / FORD FOCUS FL kombi
Silnik: 1,6 16V (100KM) / 1,6 16V (115KM)
Rocznik: 2005 / 2008
Postów: 368
Domyślnie Odp: [mk1] wymiana płynu chłodniczego-dodatkowe wyjasnienie

Troche bym uscislil - jesli moznaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Kolega jest "zielony" (mam nadzieje, ze jak na razie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ) i postaram sie najdokladniej jak umie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Po pierwsze samochod powinien byc rozgrzany, do normalnej temperatury (wskazowka temperatury pionowo), aby sie otworzyl termostat i mogl zleciec tez plyn z bloku silnika.
Po drugie ogrzewanie otwarte na max, aby wylecial tez plyn z ukladu ogrzewania samochodu.

Po tych zabiegach na wylaczonym silniku wchodzisz do kanalu lub na lezaco (mniej wygodnie) i w rogu chlodnicy na dole masz plastikowy korek z krzyzowym nacieciem. W ksiazce napisali, ze mozna odkrecic go moneta, ale u mnie poczatek szedl ciezko i poradzilem sobie dlugim plaskim srobokretem. Zapomnialem, ze jesli masz od spodu przykrecona oslone silnika, to musisz ja odkrecic.
Uwazaj, zeby sie nie poparzyc jak zacznie leciec. Korek jest tak zrobiony, ze jak go calego odkrecisz, to sam nie powinien wyleciec z dziury. Najlepiej odkrecic troche i niech pomalu zlatuje, bo tak plyn poleci Ci na wszystkie strony po elementach samochodu.
Nastepnie idziesz na gore samochodu i odkrecasz ostroznie korek zbiorniczka wyrownawczego plyny chlodzacego i czekasz, az wszystko zleci.
Zalewanie.
Oczywiscie nie zapomniej zakrecic korka w chlodniy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Wlewasz do poziomu max w zbiorniczku wyrownawczym, nie zakrecasz i odpalasz samochod. Obserwujac poziom plynu czekasz, az silnik osiagnie normalna temperature pracy (pionowa wskazowka) i ewentualnie dolewasz. Najlepiej troche "pogazowac" az sie wlaczy wiatrak, zebys mial pewnosc, ze otworzyl sie termostat i wszedzie wszedl plyn. Dopiero teraz mozesz wylaczyc ogrzewanie (pokretlo) i cieszyc sie swiezym plynem w ukladzie chlodzenia Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jak juz troche przejdzesz to mozesz sprawdzic poziom plynu, ale raczej nie powinno ubyc.
Powodzenia Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

edit: W ksiazce jest napisane, ze wchodzi 6,6l. lub jesli masz automat to 7,1l., ale mi tyle nie weszlo, pewnie zawsze cos zostaje

Ostatnio edytowane przez Wayne ; 08-04-2009 o 08:04
Wayne jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-04-2009, 08:01   #4
witek1313
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-04-2009
Model: mondeo sedan [mk1]
Silnik: 1,8 16V PB
Rocznik: 1994
Postów: 64
Domyślnie Odp: [mk1] wymiana płynu chłodniczego-dodatkowe wyjasnienie

Zanim przystąpisz do wymiany płynu poczekaj aż ostygnie abyś się nie poparzył. Pokrętło ogrzewanie przekręć na "grzanie". Następnie odkręć korek ze zbiornika wyrównawczego. Korek spustowy chłodnicy znajdziesz na samym dole po stronie pasażera (od strony kabiny trudny dostęp ale da się go odkręcić no i koniecznie z kanału i pamietaj aby podstawić szerokie naczynie najlepiej miskę ). Potem wlej nowy płyn powoli do zbiornika wyrównawczego do poziomu max i zakręć go. Uruchom silnik i obserwuj czy płynu nie ubywa. Musisz zagrzać silnik aby termostat otworzył duży obieg chłodzenia w silniku. Po przejechaniu kilku kilometrów sprawdź poziom płynu (ale zimnego ) i dolej. Myślę że ten opis tobie wystarczy pozdr.
witek1313 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-04-2009, 09:58   #5
MaCIEJ K.
ford::beginner
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 29-11-2007
Skąd: Zielona Góra
Model: Ford Galaxy[ mk2 ]
Silnik: 1,9 130KM
Rocznik: 2003
Postów: 26
Domyślnie Odp: [mk1] wymiana płynu chłodniczego-dodatkowe wyjasnienie

dziękuje Wam chłopaki!
Teraz widzę, że nie było to takie proste jak mi sie wydawało. Jest to troche skąplikowane, ale chyba sobie poradzę.Jeszzce raz dzięki. POZDROWIENIA
MaCIEJ K. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-12-2012, 23:09   #6
Thornilav
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 13-09-2011
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Model: Mondeo Mk1
Silnik: 1.6
Rocznik: 1994
Postów: 10
Domyślnie Odp: [mk1] wymiana płynu chłodniczego-dodatkowe wyjasnienie

Wiem, że to archeologia, ale potrzebuję pomocy. Chcę wymienić płyn chłodzący, ale nie mogę znaleźć zaworu do spuszczania płynu w chłodnicy. Niby miał być po lewej stronie patrząc od frontu pojazdu. No ale albo ślepy jestem, albo go tam po prostu nie ma. Jeśli można to prosiłbym o jakieś dokładne wskazówki, zdjęcia, schematy. Jeśli trzeba to sam zrobię zdjęcia od podwozia.

Bardzo prawdopodobne, że chłodnica była kiedyś wymieniana. Jedyne oznaczenia jakie znalazłem, to te na osłonie wentylatora. Numer: 93BB8C607.

Jeśli są jakieś inne sposoby, np.: odpięcie węży, to proszę o dokładny opis tej metody, żebym nie skrewił czegoś.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Thornilav jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-12-2012, 06:11   #7
Marek
ford::expert
 
Avatar Marek
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 29-11-2009
Skąd: WOŁÓW\WROCŁAW
Model: Hyundai i30 N Line focus mk3 fl, Astra F, 126p
Silnik: 1,5 TGDI, 1,5 TDCI , 1.4 Pb, prawie 0,7 :)
Rocznik: 2022 2015 1995
Postów: 3,203
Domyślnie Odp: [mk1] wymiana płynu chłodniczego-dodatkowe wyjasnienie

Na alledrogo popatrz sobie na chłodnice to zobaczysz korek spustowy. Od strony silnika jest to prawy dolny róg.

Poza tym jeżeli korka znaleźć nie możesz to odepnij najniżej położony wąż od chłodnicy.
__________________
Czego prócz śmierci boimy się najbardziej?
Uszczelki pod głowicą
Marek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-12-2012, 13:22   #8
Tomcio242
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-08-2011
Skąd: Okolice CK
Model: Mondeo
Silnik: 1,8 Zetec + LPG
Rocznik: 1998
Postów: 162
Domyślnie Odp: wymiana płynu chłodniczego-dodatkowe wyjasnienie

2792180941.jpg
Tomcio242 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-12-2012, 21:53   #9
Dłubek
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 13-12-2006
Model: MONDEO MK1 Kombi
Silnik: 1.8 16V ZETEC + LPG
Rocznik: 1996
Postów: 281
Domyślnie Odp: wymiana płynu chłodniczego-dodatkowe wyjasnienie

Dodam, że w MK1 nie ma znaczenia w jakim jest położeniu pokrętło grzania. To pokrętło steruje tylko klapką powietrza ciepło-zimno. Przy nagrzewnicy nie ma żadnego zaworu i jest przez nią ciągły przepływ płynu.
Dłubek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2012, 15:43   #10
Thornilav
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 13-09-2011
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Model: Mondeo Mk1
Silnik: 1.6
Rocznik: 1994
Postów: 10
Domyślnie Odp: wymiana płynu chłodniczego-dodatkowe wyjasnienie

Dzięki za pomoc panowie!
Thornilav jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:43.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.