Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-01-2016, 20:44   #31
lukas2306
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 01-07-2010
Skąd: Niepołomice
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 150 -180 KM
Rocznik: 2015
Postów: 13
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Witam.
Ja również posiadam fokę z 2006 1.6 109 KM z DPF przejechane 210.000. Filtr wyciąłem przy 150.000 5 lat temu. Ostatnio również zauważyłem włączający się za często wentylator. Na zew. -10 a on pracuje. Silnik ma ok 70 stopni. Nie wiem w czym jest problem, bo w lecie na to nie zwracałem uwagi, myślałem że tak ma być, ale niestety nie. Dodam, że raczej również z tego powodu autko ciężko się nagrzewa. Myślałem, że to wina zaworu od układu chłodzenia (mały obieg-duży obieg) ale chłodnica jest zimna przy 70 stopniach więc zawór trzyma. Nie mam pojęcia co może być.

lukas2306 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-01-2016, 22:15   #32
marcociarz
ford::average
 
Avatar marcociarz
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-11-2007
Skąd: Wrocław
Model: Ford Focus MK2 FL Kombi
Silnik: 1.6 tdci 109KM
Rocznik: 2008
Postów: 51
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

lukas2306 - Mimo wszystko trzeba się przyjrzeć termostatowi a najlepiej wymienić i wyeliminować przynajmniej jego za przyczynę
niedomagań na początek. Najprawdopodobniej zacina się po otwarciu lub otwarcie i zamknięcie trwa zbyt długo i dlatego autko zbyt długo się rozgrzewa.
Należałoby też przepłukać i przedmuchać przewody gumowe bo może coś w nich zalega zawężając światło przekroju. Ale praca wentylatora ... narazie zrób termostat.

Ostatnio edytowane przez marcociarz ; 06-01-2016 o 22:19
marcociarz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-01-2016, 16:11   #33
lukas2306
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 01-07-2010
Skąd: Niepołomice
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 150 -180 KM
Rocznik: 2015
Postów: 13
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Witam.
Z tym termostatem na razie się wstrzymam, tak jak pisałem post wcześniej, przy temperaturze ok 70 stopni wyjście na chłodnice jest cały czas zimne, więc raczej termostat trzyma. Problemem może być wieszający się czujnik temp. ale na zegarach (wskazówka) też by mi coś szwankowało. Może to coś z programem, który karze wypalać nie istniejący DPF i wtedy wentylator zaczyna pracę, ale myślę, że program jest OK. Spalanie mam małe ok 5L to raczej nie to. Coś się musi czasem zawieszać, bo nie jest to zawsze. Zauważyłem, że czasami przy ok 70 stopniach silnik dziwnie pracuję, ma "drgawki". Miałem to już w zeszłych latach, ale tylko jak jest zimno. Zwaliłem to na jakość paliwa, choć tankuję tylko na Shelu.
Piszę, bo może ktoś przy tym silniku ma lub miał takie objawy i coś z tym wskórał.
lukas2306 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-02-2016, 11:10   #34
elbi33
ford::beginner
 
Avatar elbi33
 
Imię: Elbi
Zarejestrowany: 20-01-2016
Skąd: PL
Model: Focus
Silnik: 1,6
Rocznik: 2007
Postów: 23
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Czytam właśnie ten post bo sam mam takie zachowanie w moim 1,6 z 2007r. - auto od kilku dni?! Przy zakupie dostałem info, iż mechanik "wyciął" mi softwoarowo filtr i wgrał nowy soft, który podobno zwiększa moc silnika - czy ktoś słyszła z Was o takim wycięciu filtra bo o zwiększeniu mocy to czytałem gdzieś tu na forum?
Pozdrawiam
elbi33 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-02-2016, 11:33   #35
krzys1968
ford::expert
 
Avatar krzys1968
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 13-10-2010
Skąd: Gliwice-Berlin
Model: fokus Mk2 FL byl i milo wspominam ; focus Mk3
Silnik: 1.6tdci 109Ps ; 1.6 tdci 115Ps
Rocznik: 2008 ; 2014
Postów: 2,977
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Sprawdz wtyczke wentolatora moze czasem zwarcie robi
krzys1968 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-02-2017, 21:16   #36
krzysHO
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-11-2014
Model: focus mk2 fl
Silnik: 1.6 tdci 90hp
Rocznik: 2010
Postów: 115
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Cytat:
Napisał ford_user Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam

Jestem od niedawna użytkownikiem forda focusa 1,6 tdci z 2009 roku (czyli silnik HDI koncernu PSA "zaadaptowany" przez forda) i zastanawia mnie czy przypadkiem układ chłodzenia lub sam silnik nie ma jakiejś wady. Samochodem jak na razie przejechałem kilka tysięcy kilometrów i zauważyłem, że wentylator chłodnicy potrafi załączyć się w czasie jazdy nawet w bardzo chłodne dni. Ostatnio włącza się też nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz i mimo, że silnik nie osiąga swojej normalnej temperatury (bynajmniej według wskazań termometru na desce rozdzielczej). Dodam, ze dzieje się to przy wyłączonej klimatyzacji, z nawiewem ustawionym na nogi i szybę, więc nie chodzi tu chyba o chłodzenie wymiennika ciepła od klimy.
Czasami wentylator włącza się po przejechaniu paru kilometrów, a czasami już po kilometrze, ale np. po jeżdzie w korkach. Jednak temperatura silnika jest wówczas nadal dużo poniżej normy, wskazania w okolicach 1/4 skali. Normalnie temperatura silnika osiaga prawie połowę skali termometru. Są jednak dni, że wentylator nie włącza się wcale niezaleznie od wskazań temperatury silnika.
Dość często po zgaszeniu silnika słyszę, że wentylator chłodnicy pracuje jeszcze chwilę, a oczywiscie temperatura powietrza na zewnatrz jest w okolicach zera stopni i silnik też był raczej chłodny przed wyłączeniem. Aż sie zastanawiam co będzie w upalne letnie dni i czy wentylator się "wyrobi" o ile jest cos co ma faktycznie chłodzić. Jeździłem wczesniej fordami z dieslem i nigdy wentylator chłodnicy nie włączał mi się w zimę, poza przypadkiem pracujacej klimy. Dodam, ze w samochodzie jest fabrycznie zamontowany elektryczny podgrzewacz przepływowy przyspieszajacy nagrzewanie się kabiny w chłodne dni, ale nie wiem czy ma to jakiś z tym związek. Jest to jeszcze o tyle denerwujące, ze po załączeniu wentylatora chłodnicy wzrasta chwilowe zużycie paliwa wskazywane przez komputer (na postoju ponad 2l/h względem 0,3l/h normalnie) i auto wyraźnie też traci na mocy.
Pytałem ASO, ale oni twierdzą, że to normalne i jest to efekt pracującej automatycznie klimy, która załącza się bez mojej wiedzy gdy mam nawiew ustawiony na nogi i szybę. Coś mi się nie chce wierzyć, bo klima owszem włącza sie automatycznie, ale z nawiewem tylko na szyby i wyraźnie sygnalizuje to też kontrolka od klimy. Nie wiem, może jednak w ASO mają rację, co tłumaczyłoby wzrost zużycia paliwa i chwilowy spadek mocy. Tylko dlaczego wentylator nie pracuje wówczas cały czas i od razu od momentu włączenia nawiewu na nogi i szybę? Jak stwierdzić, że w zimę włączyła się klima jeśli nie sygnalizuje tego żadna kontrolka a szyby i tak są suche od srodka? Temperatura nawiewu tez nie ulega zmianie.
Czy ktoś potwierdza też u siebie częste włączanie sie wentylatora w tym konkretnie modelu i czym to można tłumaczyć?
Mam podobny przypadek co u Ciebie, z tymże w moim autko wentylator wyłącza się od razu po wyłączeniu silnika i pracuje na 1 biegu więc ciężko go wyłapać .Mam włączony nawiew na szybę i nogi.Jaku Ciebie sprawa wygląda obecnie ? Generalnie to wyczulony jestem na uruchomienie procedury wypalania wtedy autko ma zmieniony odgłos, podwyższone obroty silnika na postoju i pracujący wentylator chłodnicy na 2 biegu.
krzysHO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2017, 06:15   #37
krzysHO
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-11-2014
Model: focus mk2 fl
Silnik: 1.6 tdci 90hp
Rocznik: 2010
Postów: 115
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Czy zawsze jest, ze podczas wypalania dpf zalacza sie wentylator na drugim biegu i pracuje jeszcze po zgaszeniu silnika?
krzysHO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2019, 22:50   #38
whatthehell
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 11-09-2017
Model: RS TURBO S2
Silnik: 2.0 CVH Turbo
Rocznik: 1989
Postów: 1
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Przepraszam za odkopywanie kotletów, ale mam bardzo podobny przypadek i ten temat jest najbliżej problemom jakie mają miejsce.

Otóż pacjent to 1.6tdci z 2009 roku. Auto odpala wentylator chłodnicy zaraz po odpeleniu silnika i gdy się go zgasi (nawet po 1 sekundzie) wentylator dmucha jak wściekły dość dluga chwilę. Da się go wyłaczyć wyciągając pierwszy duży przekaźnik z brzegu, w przeciwnym razie bardzo długo będzie kręcił.
Do tego po podłaczeniu do komputera na zimnym temperatura silnika jest obecnie na poziomie 16-17 stopni, co przy obecnej pogodzie u mnie jest w porzadku, leczy gdy zaczne dodawać gazu i przytrzymam go powiedzmy na 2-2.5k rpm temperatura w błyskawicznym czasie (okolo 10-15 sekund) osiąga wg komputera ponad 100 stopni, wg innego testera (małpki na obd + torque pro) temperatura potrafi dojść do 220 stopni.
Ma ktoś jakieś sugestie na taki temat?

Pozdrawiam
Krzysiek
whatthehell jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2019, 06:26   #39
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,544
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodniczego?
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2019, 20:10   #40
stello
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-11-2007
Model: focus II
Silnik: 1.8 TDci
Rocznik: 2006/2010
Postów: 12
Domyślnie Odp: Często włączający się wentylator chłodnicy

Jeśli macie włączoną klime to wentylator pracuje cały czas.
wyłącz klime i wentylator stanie w chłodniejsze dni .przynajmniej tak jest w moim 1.8tdci
stello jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:50.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.