Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fusion
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-05-2015, 10:59   #1
michałkrzysztof
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 23-04-2015
Model: fiesta
Silnik: 1,3
Rocznik: 1999
Postów: 8
Domyślnie Lampa tylna, wymiana kostki elektrycznej.

Witam, mam problem z lewą tylną lampą w Fusionie 2008r. Wszystko było w miarę ok (stop, pozycyjne, wsteczny) do czasu przeglądu w ASO. Otóż brakowało przeciwmgielnego na co mechanik zaradził ruszając kostką. Pomogło. Niestety po przeglądzie okazało się że światła w tejże lampie zaczynają wariować. Kierunek działa razem ze stopem, pozycyjne przygasa itp. Kostka niestety okazała się tragicznie skorodowana, może przez nieszczelność lampy.
Chciałbym ją wymienić na inną niekoniecznie oryginalną 6-pinową.
Pytanie brzmi czy jest to zwykła kostka, bo wydaje mi się że ma jakiś dodatkowy styk.
Komputer pokazał przez chwilę error w tylnej lampie, więc może nie da się tak po prostu wymienić kostki?
Prosiłbym o ew. sugestie zanim zacznę to rozbierać. Dzięki.


Ostatnio edytowane przez michałkrzysztof ; 16-05-2015 o 11:29
michałkrzysztof jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-05-2015, 15:04   #2
Jitter
Fusioneer
 
Avatar Jitter
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 07-12-2009
Skąd: FZ
Model: Fusion Trend Gold-X
Silnik: DuraTec 1.4 (FXJA)
Rocznik: 2009
Postów: 686
Domyślnie Odp: Lampa tylna, wymiana kostki elektrycznej.

Na Twoim miejscu spróbowałbym jeszcze uratować to złącze jakimiś preparatami czyszczącymi styki elektryczne, np. typu Kontakt 60 (dostępne w stacjonarnych i internetowych sklepach z elektroniką). Spryskać styki, odczekać jakąś chwilę, by "przeżarło" nalot, ew. pomóc sobie jakimś małym wkrętakiem zegarmistrzowskim i powydrapywać syf z zakamarków Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Praca dla cierpliwych, ale czasem warto oszczędzić sobie nadmiarowych wydatków.

W ostateczności pozostanie zakup nowego złącza (ASO? Dobry sklep motoryzacyjny?) lub używanego, w lepszym stanie (szrot w Twojej okolicy lub znany portal aukcyjny - najlepiej u ludzi specjalizujących się w sprzedaży używanych części do Forda).

Dalej, w zależności od umiejętności manualnych i posiadanego warsztatu narzędziowego, udajesz się z tym do elektryka samochodowego, albo działasz samodzielnie i dokonujesz transplantacji.
__________________
Signature coming soon...
Jitter jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-05-2015, 16:10   #3
michałkrzysztof
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 23-04-2015
Model: fiesta
Silnik: 1,3
Rocznik: 1999
Postów: 8
Domyślnie Odp: Lampa tylna, wymiana kostki elektrycznej.

Podłączyłem prawą lampę pod lewą kostkę i działa normalnie czyli to wina lampy lewej. Lewa działa dopóki nie wcisnę stopu podczas włączonego kierunku, wtedy robi się choinka.
Oczyściłem mechanicznie i nic nie dało. Najchętniej rozebrałbym to ustrojstwo, polutował do nowych przewodów i podłączył do nowej kostki.
Najtaniej i najszybciej byłoby dostać sam wkład do lampy, niestety są trudno dostępne.
Cała lampa używana to ok. 150zł i nie wiadomo czy nie kupię znowu kompletu z wadliwą kostką.
Może podlutuję chociaż jeden kabel odpowiedzialny za kierunek.
Jak nie to kupuję całą.
michałkrzysztof jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-05-2015, 16:36   #4
Jitter
Fusioneer
 
Avatar Jitter
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 07-12-2009
Skąd: FZ
Model: Fusion Trend Gold-X
Silnik: DuraTec 1.4 (FXJA)
Rocznik: 2009
Postów: 686
Domyślnie Odp: Lampa tylna, wymiana kostki elektrycznej.

Powyższe fakty i stwierdzenia zmieniają postać rzeczy - rozminęliśmy się nieco w toku rozumowania Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pisząc o "kostce", pomyślałem, że masz na myśli wtyk na kablu, złącze elektryczne (potocznie zwane przez niektórych "kostką"), które wpięte jest we wkład lampy. Ten z kolei, to pięta achillesowa tylnego oświetlenia Fuzji. Najczęściej jej "gnicie" rozpoczyna się od wiecznie zalanego światła przeciwmgielnego - istnieją sposoby zapobieżenia występowaniu tego zjawiska, a temat ten był już szeroko omawiany na Forum tutaj: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Wkłady lamp bywają sporadycznie dostępne na portalu aukcyjnym - ich koszt oscyluje w okolicach 30-50zł/szt.

Mimo wszystko namawiałbym Cię jeszcze do próby chemiczno-mechanicznego pozbycia się nalotów ze wszystkich metalowych elementów wkładu, które stanowią pewien rodzaj przewodnika prądu - stąd anomalia w funkcjonowaniu lampy. Samo złącze elektryczne we wkładzie lampy nie jest, niestety, w żaden sposób wymienialne.
__________________
Signature coming soon...

Ostatnio edytowane przez Jitter ; 17-05-2015 o 16:48
Jitter jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-05-2015, 19:51   #5
wtk84
ford::beginner
 
Imię: Wiktor
Zarejestrowany: 24-01-2011
Skąd: W-W-A
Model: Ford Fusion
Silnik: 1,4 Tdci
Rocznik: 2006
Postów: 49
Domyślnie Odp: Lampa tylna, wymiana kostki elektrycznej.

Podepnę się pod temat ,tylko że mam do wymiany przednia kostkę ,gdyż stopiła mi się troszkę i została stopka od żarówki ,do wymiany była by ta kostka czarna co idzie do żarówki,bo w ostatnich 2 tygodniach co chwile paliły mi się żarówki i teraz niewiem co jest tego prawdziwą przyczyną.Proszę o jakąś pomoc.
wtk84 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2015, 19:27   #6
rfk
ford::average
 
Avatar rfk
 
Zarejestrowany: 01-02-2008
Skąd: Gdańsk
Model: FUSION
Silnik: 1,4 benz
Rocznik: 05
Postów: 80
Domyślnie Odp: Lampa tylna, wymiana kostki elektrycznej.

Stopienie się kostki może mieć dwie przyczyny: żarówka o niewłaściwej mocy lub zabrudzone styki.
rfk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2015, 20:21   #7
wtk84
ford::beginner
 
Imię: Wiktor
Zarejestrowany: 24-01-2011
Skąd: W-W-A
Model: Ford Fusion
Silnik: 1,4 Tdci
Rocznik: 2006
Postów: 49
Domyślnie Odp: Lampa tylna, wymiana kostki elektrycznej.

Dobra dziś kupiłem kostkę ceramiczną skręciłem kable,rurka termokurczliwa + izolacja i jak narazie działa,ale drugą też wymienię na ceramiczną,Ale w takim wypadku pytanie czy muszę patrzeć na moc żarówki? do tej pory kupowałem poprostu H4 (...)

Ostatnio edytowane przez Jitter ; 30-05-2015 o 12:04 Powód: Drugie zagadnienie przeniesione do inego tematu
wtk84 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2015, 12:33   #8
michałkrzysztof
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 23-04-2015
Model: fiesta
Silnik: 1,3
Rocznik: 1999
Postów: 8
Domyślnie Odp: Lampa tylna, wymiana kostki elektrycznej.

Wrócę do tematu lampy tylnej otóż postanowiłem rozebrać listwę żarówkową w miejscu skorodowanej kostki lekko odłamując ścianki do niej przyległe, po czym szczypcami odciąłem ,,szyny,, doprowadzające prąd.
W ten sposób usunąłem kostkę. Podłączyłem do tychże metalowych prętów wsuwki kupione w sklepie elektrycznym, podłączyłem przewody i wyprowadziłem je do wiązki.
Działa bez zarzutu. W przyszłości jednak gryby doszło do wymiany lampy trzeba będzie dokupić nowa kostkę.
Na razie polecam sposób tym którzy chcą uchronić się od większych wydatków.
michałkrzysztof jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:24.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.