Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-04-2010, 07:45   #1
Lukaszko
ford::advanced
 
Avatar Lukaszko
 
Zarejestrowany: 16-11-2009
Model: Ford Mondeo Mk5
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Postów: 345
Domyślnie Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?

Witam.
Szukam na forum ale nie ma nigdzie klarownych odpowiedzi na moje pytanie.
A chodzi mi o opis objawów które ewidentnie wskazują na uszkodzone sprzęgło, i na ile można odłożyć naprawę.
Czy na kończącym się sprzęgle można spokojnie jeździć aż stanie? Czy może się coś rozlecieć i coś więcej uszkodzić i lepiej wymieniać wcześniej?

W moim konkretnym przypadku objawy są takie że sprzęgło łapie wysoko i od czasu do czasu(czasem przez parę dni nic nie słychać, czasem szczególnie jak jest zimno i wilgotno to przy pierwszych ruszaniach dość często) przy ruszaniu słychać metaliczne tarcie z okolic sprzęgła(wyraźnie słyszalne ale nie jakoś przeraźliwie głośne). Ślizgania sprzęgła nie zauważyłem. Czy można tak jeździć? Jak długo takie dogorywające sprzęgło może wytrzymać?

Lukaszko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2010, 11:40   #2
mkaminski100
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-09-2007
Skąd: Basingrad UK
Model: rozne
Silnik: kilka
Rocznik: za stare
Postów: 2,991
Domyślnie Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?

Sprzeglo lapie wysoko, na 3 biegu da sie ruszyc, przy wysokich biegach obroty potrafia pojsc do gory (szczegolnie pod obciazeniem).
To tarcie to moze byc lozysko wysprzeglika, ale jezeli nie jestes pewien to lepiej oddaj do dobrego mechanika niech sie wypowie.
Na dogorewajacym sprzegle mozesz zrobic 100 albo 5000 km. Wszystko zalezy od tego co jest uszkodzone i jak jezdzisz. Nie ma reguly.
Mozesz jezdzic az sie rozpadnie albo zacznie sie calkowicie slizgac. Zaleznie od przebiegu wymieniasz tarcze i docisk oraz wysprzeglik. Jezeli wysprzeglik byl ostatnio znieniony i nie cieknie to mozesz go zostawic - wszystko zalezy od tego czy uwazasz, ze wytrzyma do kolejnej wymiany.
mkaminski100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2010, 11:54   #3
Lukaszko
ford::advanced
 
Avatar Lukaszko
 
Zarejestrowany: 16-11-2009
Model: Ford Mondeo Mk5
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Postów: 345
Domyślnie Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?

Autko ma przebieg 65tys. Wcześniej jeździła nim kobieta i z tego co wiem nic z zespołu sprzęgła nie było wymienianie. Tarcie jest na pół sprzęgle. Przy pełnym zapięciu i rozłączeniu nie ma dźwięków.
Lukaszko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2010, 12:04   #4
mkaminski100
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-09-2007
Skąd: Basingrad UK
Model: rozne
Silnik: kilka
Rocznik: za stare
Postów: 2,991
Domyślnie Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?

Cytat:
Napisał Lukaszko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Autko ma przebieg 65tys. Wcześniej jeździła nim kobieta i z tego co wiem nic z zespołu sprzęgła nie było wymienianie. Tarcie jest na pół sprzęgle. Przy pełnym zapięciu i rozłączeniu nie ma dźwięków.
Niski przebieg jak na uszkodzone sprzego, ale dzwiek wskazuje na wysprzeglik. Na odleglosc to jednak nadal wrozenie z fusow.
mkaminski100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2010, 13:21   #5
Lukaszko
ford::advanced
 
Avatar Lukaszko
 
Zarejestrowany: 16-11-2009
Model: Ford Mondeo Mk5
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Postów: 345
Domyślnie Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?

No wiem że niski. Ale autem jeździła starsza kobieta głównie po mieście więc to są sprzyjające okoliczności uszkodzenia sprzęgła.

Jeśli to wysprzęglik to jakie moją być konsekwencje jak w końcu klęknie? Kiedy poznam że jest z nim już naprawdę gorzej?

p.s.
Wiem że najlepiej pojechać do mechanika, ale u mnie w mieście akurat nie mam nikogo zaufanego od fordów. Dlatego chciałbym sam ocenić co jest nie tak i jakie jest ryzyko.
Lukaszko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2010, 14:08   #6
mkaminski100
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-09-2007
Skąd: Basingrad UK
Model: rozne
Silnik: kilka
Rocznik: za stare
Postów: 2,991
Domyślnie Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?

Wysprzeglik najczesciej zaczyna wyc przy jezdzie, glownie przy biegu (wlasciwie wyje lozysko). Dodatkowo najczesicej wycieka, wiec poziom plynu hamulcowego moze spadac.
Jak panie wysprzeglik to sie nic nie stanie. To znaczy auto stanie i nie pojedzie, ale nic poza tym.
Sprawdz dokladnie skad pochodzi halas. Poszukaj np na youTube filmow z wyjacym wysprzeglikiem to moze porownasz do tego co jest u ciebie
mkaminski100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2010, 14:13   #7
666zielony666
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 26-10-2009
Skąd: Gliwice
Model: ford focus
Silnik: 1.8 16v zetec
Rocznik: 1999
Postów: 29
Domyślnie Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?

witam Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
moja sprzegło tez lapie wysoko coraz wyzej i zaczynam sie martwic zblizaja sie wakacje trzeba gdzies sie ruszyc a tu strach...
A cz w focusie mk1 jest jakas regulacjatego sprzegła mimo tego ze jest hydrauliczne?
U mnie nie ma zadnych slyszalnych oznak zuzycia sprzegla nawet nie slizga tylko ze lapie bardzo wysoko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. martwi mnie to podpowiedzcie cos panowie
666zielony666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2010, 14:15   #8
mkaminski100
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-09-2007
Skąd: Basingrad UK
Model: rozne
Silnik: kilka
Rocznik: za stare
Postów: 2,991
Domyślnie Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?

Nie ma regulacji.
mkaminski100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2010, 14:21   #9
666zielony666
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 26-10-2009
Skąd: Gliwice
Model: ford focus
Silnik: 1.8 16v zetec
Rocznik: 1999
Postów: 29
Domyślnie Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?

podobno wymiana calego sprzegla to kupe kasy.. jak to zrobic po najmniejszych kosztach?
666zielony666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2010, 14:34   #10
mkaminski100
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-09-2007
Skąd: Basingrad UK
Model: rozne
Silnik: kilka
Rocznik: za stare
Postów: 2,991
Domyślnie Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?

Nie wymieniac? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Nie narzekaj tak, ze taka kupa kasy
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Porownaj do ceny sprzegla z kolem dwumasowym do 1.8 TDCI to sie ucieszysz jak malo placisz.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Mozna tez regenerowac, ale samo zdjecie skrzyni kosztuje polowe kosztu nowego sprzegla, a jakosc regeneracji nie zawsze jest dobra. Czesto jest mniej niz srednia.
Samo zuzycie sprzegla troche trwa i powoli czuc jak sie zaczyna slizgac wiec mozna jezdzic. Ja kupilem focusa ze slizgajacym sie sprzeglem i jezdzilem tydzien zanim zmienilem.
mkaminski100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:21.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.