Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-02-2005, 15:15   #1
acardo
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-11-2004
Skąd: Katowice
Postów: 46
Domyślnie Takie luzne pytanko.

Witam
Ostatnio kiedy odwozilem mojego kochanego Tate :]
do pracy (kierowca Tira) zdarzyla sie rzecz normalna, tata doczepil sie do mojego stylu jazdy
promujac mi ze silnik diesla lubi wyzsze obroty....
I wlasnie tu pojawia sie moj dylemat gdyz czesc moich znajomych mowi ze dieselki lubia obroty w granicach 1500-2500
Ojciec moj natomiast swierdzil ze jesli utrzymam go na obrotach 2800-3200 to tez bedzie milo ...
Natomiast ja zawsze sadzilem ze aby spalanie bylo jak najmniejsze powinno dazyc sie do "ustawienia" auta na jak najwyzszym biegu...( Tak staram sie robic tzn taki mam styl jazdy , ze czasami potrafie na 3-4 przy 1500obr "sunac" predkoscia 40-50)
Zastanawiam sie czy wrecz nie katuje mojego dieselka. (Zawsze jezdzilem benzyniakami)

I tu rodzi sie pytanie
1.8 TD jakie obroty optymalne ( spalanie tez jest dla mnie wazne)
Niskie ??
Wysokie??
Moze najlepiej 2300-2800 ( 2300 = max Nm)

Pytanie dosyc "lamerskie" ale chcialem poznac odpowiedz

Pozdrawiam

__________________
Mondeo MkI 1.8 TD Sedan
acardo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-02-2005, 16:04   #2
Marc
ford::average
 
Zarejestrowany: 12-04-2004
Skąd: Gdańsk
Postów: 60
Domyślnie Re: Takie luzne pytanko.

Cytat:
Napisał acardo
czasami potrafie na 3-4 przy 1500obr "sunac" predkoscia 40-50)
Zastanawiam sie czy wrecz nie katuje mojego dieselka
Jeździłem kilkoma dieslami z automatycznymi skrzyniami, np. passatem '99 i mercedesem z silnikiem CDI, i żaden z nich nie "kręcił" silnika na wysokich obrotach bez obciążenia - passat np. wrzucał 5 bieg przy 65 km/h, a 4-ty przy ok. 50 km/h - sprawdzone wielokrotnie.
W mercedesie było jeszcze lepiej - był większy silnik. Wsiadając do auta z manualem zaczałem zmieniać biegi tak jak to robił automat - czyli przy spokojnej jeździe poniżej 2 tyś obrotów. Krytykowali mnie za to znajomi bez doświadczeń "automatycznych". Moje rozumowanie jest takie - skoro fabryka tak zaprojektowała do pracy zespół silnik-automat, i skoro to się sprawdza - np. mój stary passat ma już sporo ponad 300.000 km przebiegu i nic się złego z silnikiem nie dzieje, nawet turbinę ma oryginalną, to też będę tak jeździć. Tym bardziej że zużycie paliwa jest przez to na pewno niższe.
Zresztą twój Tata jako kierowca TIRa powinien wiedzieć na czym polega jazda nowym turbodieslem - w nowych ciągnikach (chyba) Renault ekonomiczna jazda to unikanie obrotów wyższych niż 1,5 tyś.
Czytałem kiedyś na niecie właśnie o nowych ciągnikach, są tam zamontowane takie ciekawe systemy które logują dane o prędkości, obrotach, chwilowym zuzyciu paliwa itp. Po trasie przychodzi ktoś i zczytuje sobie te dane do analizy. M.in. tam był taki parametr jak "czas jazdy na obrotach wyższych niż 1500" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. - ktoś tam z kilkusetkilometrowej tasy miał wynik 9 sekund Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pozdrawiam, Marek
__________________
Mondeo TDCI 130/6 '04
Sczęśliwie(?) na gwarancji
Marc jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-02-2005, 07:57   #3
acardo
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-11-2004
Skąd: Katowice
Postów: 46
Domyślnie

Dzieki za odpowiedz.
Ale wlasciwie skoro proponujesz jazde ponizej 2000 rpm bo tak pracuje automat
to z celem mija sie wsadzanie do tego auta turbiny --?
To wlasnie mnie nurtuje bo skoro turbina "wlancza" sie w granicach 2350 - i wtedy wlasnie auto posiada MAX moment obrotowy to z czystych zasad fizyki wynikaloby ze w tym wlasnie momencie silnik ma najieksza sprawnosc ( tzn ze najwieksza czesc energi przekazywana jest w trakcje ) Co by z tego wynikalo to to ze wedlog mojej prostej (choc moze blednej) logiki na jaka dzis wpadlem najmniejsze spalanie krecilo by sie w granicach 2350 - 2500 .
Sam nie wiem.
Ah te moje dylematy

Ps: Szukalem co nieco na necie o eksploatacji silnikow diesla ale nie napisali nigdzie w jakich przedzialach obrotow powinny takie silniki pracowac...
__________________
Mondeo MkI 1.8 TD Sedan
acardo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-02-2005, 09:19   #4
misiek
ford::professional
 
Avatar misiek
 
Zarejestrowany: 25-06-2004
Skąd: Kraków
Model: fazer 1000, mondeo mk3 ghia
Silnik: 1.0, 2.0 TDCi
Rocznik: 2004, 2005
Postów: 1,976
Domyślnie

generalnie zeby jezdzic dynamicznie powinno jezdzic sie na obrotach miedzy max momentem obrotowym a max moca.
Jak chcesz jezdzic ekonomicznie, malo spalac to jezdzsz na niskich obrotach. Tyczy sie to i diesla i benzyniaka. TYle ze wiadomo ze w benzynie jazda na 1500RPM zarznie silnik, silnik sie meczy, slychac jak panewki stukacja. W olejowchch sytucja jest inna wlasnie ze wzgledu na sprawnosc silnikow. Moment obrotowy uzyskiwany jest juz bardzo nisko, dzieki czemu mozna nim jezdzic na tych 1500 RPM. SAma konstrukcja ropniak jest jakby solidniejsza, bo jest on mocniejszey. Sam silnik jest ciezszy od porownywalnego benzyniaka.
Sprawa nr3, czy faktycznie musisz jezdzic jak kierowca tira, czy roznica spalania 1 litra na 100km jest dla ciebie az tak istotna. Bo dla mnie nie. Tym bardziej ze jak sie depcze diesla to specjalnie wiecej on nie pali, roznica jest znaczna przy benzyniakach.
Ja kazdym autem jadac ekonomicznie jade miedzy 2 a 3tys obr.
A pewnie nigdzie nie znajdziej obrotow na jakich jezdzi sie dieslem bo to zaleca producent. Kiedy mialem astre, tam w instrukcji napisali ze, aby jezdzic okonomicznie powinno sie uzywac wlasnie przedzialu miedzy 2000 a 3000 RPM. Tak wiec zalezne jest to od silnika, nie wszystkie sa takie same, a wynika bezposrednio z jego mocy i momemntu obrotowego.
misiek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-02-2005, 10:30   #5
Zaba287
ford::advanced
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 12-01-2005
Skąd: Krosno/Lubatowa
Model: KUGA 2.0 TDCi AWD
Silnik: 2,0 TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 234
Domyślnie

Witajcie...
Ja mam TD od ok 5 lat... i z doświadczenia wiem, że najlepiej sie pracuje silnikowi ok 2000-3000 RPM... przy dłuższych autostradowych tarasach rozpędzam autko do ok 120 km/h ( ok 3000 rpm) i powoli zdejmuję nogę z gazu .... bez zmniejszania prędkości - do momentu kiedy silnik płynnie ciagnie....
I wtedy jak pszczółka.... ( no może trzmiel..... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ) sunie i jest ok.
__________________
Kuga 2,0 TDCi .... bajer !!
Zaba287 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-02-2005, 19:16   #6
Marc
ford::average
 
Zarejestrowany: 12-04-2004
Skąd: Gdańsk
Postów: 60
Domyślnie

Cytat:
Napisał misiek
Kiedy mialem astre, tam w instrukcji napisali ze, aby jezdzic okonomicznie powinno sie uzywac wlasnie przedzialu miedzy 2000 a 3000 RPM
A u mnie w MkIII TDCi napisali, że trzeba jeździć na "najniższych możliwych obrotach, na jakich silnik pracuje równomiernie".
Moment max. jest u mnie przy 1750 (przynajmniej teoretycznie - zważywszy na
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] ). Nie mówię, że trzeba silnik katować jeżdżąc TYLKO na niskich obrotach, ale jeżdżąc na niskich obrotach kiedy nie ma dużego obciążenia. Kiedy potrzebuję dać w gaz redukuję i mam 130 koni Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. (no teraz to mniej grrrr Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. )
Pozdro, Marc
__________________
Mondeo TDCI 130/6 '04
Sczęśliwie(?) na gwarancji
Marc jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-02-2005, 19:58   #7
misiek
ford::professional
 
Avatar misiek
 
Zarejestrowany: 25-06-2004
Skąd: Kraków
Model: fazer 1000, mondeo mk3 ghia
Silnik: 1.0, 2.0 TDCi
Rocznik: 2004, 2005
Postów: 1,976
Domyślnie

Marc, nie dopisalem ze astra jezdzila na PB nie na ONie.
benzniak a diesel to 2 rozne typy silnikow.
misiek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-02-2005, 17:34   #8
ex-runner
ford::average
 
Zarejestrowany: 23-01-2005
Skąd: Wrocek
Model: Focus II
Silnik: 1,6 Duratec
Rocznik: 2007
Postów: 105
Domyślnie

Witajcie!
Właśnie takie pytanko mnie od pewnego czasu nurtuje - jakie obroty i na którym biegu???
W sumie w poprzednim autku jeździłem bez obrotomierza "na czuja" ale po to sa urzadzenia żeby z nich korzystać. Specyfikacja fabryczna mówi o przedziałach prędkości w których mozna korzystać z poszczególnych biegów (dla mojego autka np 1 do54km/h, 2 19-86, 3 28-126, 4 40 -178, 5 powyżej 53km/h)
Tyle specyfikacja - w mieście staram się jeździć w granicach 2-3 tys obrotów choć moment max jest przy 4250 obr/min. (220Nm).
Co sądzicie o takiej jeździe?
oczywiście benzyniak.
Pozdro
ex
__________________
Focus Mk2 1.6 SilverX '07
było
Mondeo Mk1 Ghia Kombi v6 2,5l '95
ex-runner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-02-2005, 19:56   #9
misiek
ford::professional
 
Avatar misiek
 
Zarejestrowany: 25-06-2004
Skąd: Kraków
Model: fazer 1000, mondeo mk3 ghia
Silnik: 1.0, 2.0 TDCi
Rocznik: 2004, 2005
Postów: 1,976
Domyślnie

ex-runner, jezdze dokladnie w ten sam sposob. Zwykla ekonomia, nie widze sensu w grzaniu od swiatel do swiatel. I tak uzywajac glownie tego zakresu obrotow, czesto jezdze szybciej niz inni... dziwne hehe.
Natomiast na trasie, ile trzeba tyle wchodzi. A jak nie trzeba to najwyrzszy z mozliwych biegow Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
misiek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-02-2005, 19:16   #10
ex-runner
ford::average
 
Zarejestrowany: 23-01-2005
Skąd: Wrocek
Model: Focus II
Silnik: 1,6 Duratec
Rocznik: 2007
Postów: 105
Domyślnie

:] czyli opatentujmy zasadę:
1 od 0km/h
i potem logicznie
2=20 i więcej
3=30 i więcej
4=40 i więcej
5=50 i więcej
made by ex-runner all rights reserved Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
chyba ze hamujesz silnikiem (patrz inny wątek)
pozdro
ex
__________________
Focus Mk2 1.6 SilverX '07
było
Mondeo Mk1 Ghia Kombi v6 2,5l '95
ex-runner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:15.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.