Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-03-2014, 17:02   #1
dzob
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-03-2014
Model: Ford Mondeo MK4
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2008
Postów: 25
Domyślnie Szarpnięcie podczas zmiany biegów automatu

Witam
I mam kolejny problem już niestety, inny niż poprzedni więc umieszczam w nowym temacie, polega on na mocnym szarpnieciu automatu bezobsługowego. Zdarzyło się to tylko raz, nie mniej jednak szarpniecie było na tyle mocne że mnie zaniepokoiło.
Pozatym często dzieje się tak że ciężko mi przerzucić z P na R. Nic więcej, tylko z Parking mode na wsteczny. Czasami muszę użyć siły bo opór jest spory.
Jeśli ktoś spotkał się z tym lub też wiec o co chodzi proszę o pomoc. Z góry dziękuje i pozdrawiam
Ps. Jesli robie za duzy smietnik na forum, prosze o informacje, poukladam w jednym temacie.

dzob jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2014, 20:26   #2
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Szarpnięcie podczas zmiany biegów automatu

Cytat:
Napisał dzob Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...Pozatym często dzieje się tak że ciężko mi przerzucić z P na R. ....
Pisałem już o tym - użycie siły przy zmianie pozycji wybieraka z "P" na "R" związana jest z nie stosowaniem bardzo prostego środka zaradczego: po zaparkowaniu, ale jeszcze na wciśniętym hamulcu zasadniczym ("nożnym") należy mocno zaciągnąć hamulec ręczny a dopiero potem puścić "nożny".
Należy zawsze tak robić - zabezpiecza to przed silnym naciskiem auta na mechanizm blokady obrotu wału uruchamiany w położeniu "P" skrzyni (mechanizm zabezpieczenia przed staczaniem auta). Jeśli ten mechanizm jest mocno obciążony (auto się lekko stoczyło...), to trzeba użyć dużej siły aby go odblokować i stąd ten opór przy zmianie położenia z "P" na "R". Właściwe używanie hamulca ręcznego całkowicie eliminuje ten problem i istotnie przedłuża żywotność mechanizmu zabezpieczenia przed staczaniem.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2014, 20:29   #3
armator
ford::average
 
Avatar armator
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 11-11-2013
Skąd: 3miasto kaszubskie
Model: S-Max Vignale
Silnik: 2.0 BiTdci
Rocznik: 2018
Postów: 106
Domyślnie

Tak jak kolega napisał, trzeba używać hamulca ręcznego! Zreszta jest taka wzmianka w manualu.

Wysłane z mojego LT25i
armator jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2014, 21:51   #4
dzob
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-03-2014
Model: Ford Mondeo MK4
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2008
Postów: 25
Domyślnie Odp: Szarpnięcie podczas zmiany biegów automatu

O cholera. Faktycznie to nawet logiczneGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. I się zgadza bo ja z ręcznego prawie nie korzystam. Dziekuje za podpowiedz. Pozdrawiam
Ps. Czy to może mieć wpływ na zużycie skrzyni w przyszłości tzn czy może to prowadzić do szarpnięć w zmienianiu biegów automatu? Zdarzyło się to dopiero raz nie mniej jednak mocno szarpneło przy zmianie. Swoja droga dlaczego tak nazwali ten bieg "Parking". Skoro nie może służyć do faktycznego zostawiania samochodu na parkingu. Powinni nazwac go On/Off mode no bo przecież służy do odpalania i gaszenia autaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez dzob ; 22-03-2014 o 21:59
dzob jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2014, 23:07   #5
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Szarpnięcie podczas zmiany biegów automatu

Cytat:
Napisał dzob Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
... Czy to może mieć wpływ na zużycie skrzyni w przyszłości tzn czy może to prowadzić do szarpnięć w zmienianiu biegów automatu? ...
Nie. To dwie różne sprawy. Nie bardzo wiemy jaki masz automat: durashift czy powershift?
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-03-2014, 08:54   #6
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Szarpnięcie podczas zmiany biegów automatu

Nie wiem czy widziałeś kiedykolwiek mechanizm w autom sk biegów jak a jest zasada diałania. Opiszę jak to jest urządzone. Na wyjścu wałka ze skrzyni biegówktóry już napędza mechaniz napędu kół, na wieloklinie jest nasadzony tryb z prostymi zębami, a od góry , czyli w te zęby wchodzi zapadka, którą dociska sprężyna, i zapadka na postoju siedzi między dwoma zębami. Dlatego nie wolno włączać położenia P, gdy pojazd całkowicie sie nie zatrzyma. Choć gdyby się tak zdarzyło, to może nie rozwali skrzyni, bo ta zapadka wtedy terkocze na zębach koła, jak pojazd sie zatrzyma, to wskoczy między zęby. I dlatego jak pojazd stoi na pochyłości, to ciężko jest wyłączyć P, bo są naprężenia. Zapadkę tą podnosi linka od dżwigni, do skrzyni biegów. Nieraz pomaga regulacja polegająca na skróceniu tej linki, wtedy bez żadnego oporu można wyłączać P.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-03-2014, 18:45   #7
dzob
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-03-2014
Model: Ford Mondeo MK4
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2008
Postów: 25
Domyślnie Odp: Szarpnięcie podczas zmiany biegów automatu

Wielki dzieki za pomoc i drobiazgowy opisGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. A automat z tego co wiem jest całkowicie bezobsługowy. Powershift to napewno nie jest. Nie jestem pewien czy to durashift. W serwisie podali mi nazwe fabryczna CL11. Czy tylko te dwa modele skrzyn automatycznych byly montowane w mondeo?
dzob jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-03-2014, 18:51   #8
SRS
Moderator
 
Avatar SRS
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 17-02-2004
Skąd: Lubelskie
Model: Fiesta
Silnik: 1.4L Duratec 16V PFI
Rocznik: 3/2012 / 4/2011
Postów: 3,985
Domyślnie Odp: Szarpnięcie podczas zmiany biegów automatu

są wkładane skrzynie auto. AFW21 i od 2010 roku 6DCT450- MPS6 Powershift

Ostatnio edytowane przez SRS ; 23-03-2014 o 19:34 Powód: poprawa błędu
SRS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-03-2014, 19:22   #9
andreas64
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-11-2009
Skąd: Köln
Model: MK4 Kombi
Silnik: 2.0 EcoBoost 240PS
Rocznik: 10/2011
Postów: 25
Domyślnie Odp: Szarpnięcie podczas zmiany biegów automatu

W roku 2008 jeszcze nie bylo Powershift.
andreas64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-03-2014, 19:41   #10
radekrogo
ford::advanced
 
Avatar radekrogo
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 26-05-2008
Skąd: Elblag
Model: Mk4 SW Titanium Lunar Sky / Mk3 Ghia 130 Tdci 2004
Silnik: 2.0 Tdci 140 DFP/130 Tdci
Rocznik: 2011/2004
Postów: 446
Domyślnie Odp: Szarpnięcie podczas zmiany biegów automatu

Trochę off top, ale jeżdżąc w VW Z DSF gorzej miałem odczucia przełożeń niż w 2.3 z Aisin. Zagadka dla wścibskich Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
radekrogo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:44.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.