Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Galaxy
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 31-01-2012, 16:01   #2271
macle
ford::beginner
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 03-10-2011
Skąd: Toruń
Model: Seat Alhambra
Silnik: 1,9 TDI, ASZ - 130KM
Rocznik: 2004
Postów: 17
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Kilkanaście (może -dziesiąt) pisałem o moich problemach z D5ZF. Padł sterownik, głupiała temperatura płomienia (trzymał ok 200 stC) i nie odpalał pieca. Próbowałem naprawić sterownik. Kaszana, zalany masą elastyczną wyciągnąć go z tego to udręka. Później przelutowałem wszystkie elementy z SMD włącznie. No i chodził jak ta lala, ale tylko miesiąc, później wywalił zwarcie świecy do masy. Zwarcia oczywiście nie było. Sterownik jest robiony na płytce czterowarstwowej i wieloma przejściami pomiędzy warstwowymi. Gdzieś w tych mostkach, coś się zwarł i klops. Reanimacja sterownika w sumie zajęła mi wiele godzi (wyciąganie z zalewy, poprawa lutowań, szukanie zwarcia itp) i guzik z tego wyszedł. Musiałem kupić nowy za prawie 900 PLN. W międzyczasie myślałem o wymianie D5Z na D5W ale szkoda mi było, ponieważ mojego D5Z przejrzałem, wymieniłem uszczelki, wyczyściłem wszystko. Myślę, że główną przyczyną tak wysokiej awaryjności sterowników jest umiejscowienie 4-warstwowej płytki na piecu i naprzemienne grzanie jej i chłodzenie. Dlatego przełożyłem sterownik do środka samochodu. Przedłużyłem przewody z samochodu do sterownika i ze sterownika do pieca. Sterownik znalazł swoje miejsce w lewym nadkolu obok tylnej nagrzewnicy. Będzie tam miał sucho i w miarę stabilną temperaturę (a już na pewno bez nagłych zmian z -20 do +80) i chłodzenie powietrzem do nagrzewnicy. Przy okazji rozbudowałem podgrzewanie do ogrzewania postojowego. Musiałem rozwiązać sprawę włączania (wykorzystałem radiowe) i podtrzymywania pracy pompki po wyłączeniu ogrzewania (przekaźnik opóźniający). Została jeszcze sprawa sygnalizacji kierunkowskazami załączania ogrzewania, czasami zbyt dużych spadków napięcia na piecyku (co powoduje jego wyłączanie).

macle jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-02-2012, 08:26   #2272
szaranek
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 19-10-2011
Skąd: W-wa
Model: VW Sharan
Silnik: ASZ
Rocznik: 2005
Postów: 36
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Do Macle.
Też nabrałem pewności po przeczytaniu forum, że jedną z głównych przyczyn awaryjności sterowników do D5ZF jest nadmiar elektroniki (podobno ten sterownik jest b. skomplikowany w stosunku do starszych) w połączeniu z totalną polaryzacją temperatur tj. tak jak wspominasz od ekstremalnie niskich do b. wysokich. I po prostu tego elektronika nie wytrzymuje. Bardzo podoba mi się pomysł przeniesienia sterownika w inne miejsce, co stosują zdaje się lub stosowali niektórzy producenci w starszych piecykach np. BMW. Czy zrobiłeś jakąś dokumentację foto przeróbki? Jak zaślepiłeś piecyk po zdjęciu sterownika (pewnie obudową starego sterownika)? W jaki sposób przedłużyłeś kable - czy dolutowałeś czy też zrobiłeś przedłużacze? Jeśli przedłużacze to skąd wziąłeś kostki - podaj pls producenta lub nr kostki i miejsce zakupu. Będę wdzięczny za odpowiedzi na moje pytania. Zamierzam kupić nowy sterownik i zamontować w tym samym miejscu co ty. Pozdrawiam.
szaranek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-02-2012, 09:24   #2273
taxidriver
ford::professional
 
Avatar taxidriver
 
Zarejestrowany: 10-01-2008
Skąd: Lublin Polska G
Model: Galaxy, Santa Fe
Silnik: AUY, D4EB - 2.2 16V R4 CRDi
Rocznik: 2001, 2008
Postów: 1,064
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Cytat:
Napisał szaranek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
skąd wziąłeś kostki
o dziwo bywają prawie w 100 % w serwisie WV w fordzie nawet nie ma co pytać zawsze mają wiązki w dziwnych cenach .
taxidriver jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-02-2012, 11:39   #2274
szaranek
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 19-10-2011
Skąd: W-wa
Model: VW Sharan
Silnik: ASZ
Rocznik: 2005
Postów: 36
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Cytat:
Napisał taxidriver Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
o dziwo bywają prawie w 100 % w serwisie WV w fordzie nawet nie ma co pytać zawsze mają wiązki w dziwnych cenach .
to wiem, chodziło mi tak naprawdę o połączenie kablami sterownika z dogrzewaczem - jak tu dobrać kostki? Są zintegrowane z urządzeniami. O ile jeszcze przy dogrzewaczu sprawa jest prosta bo wpinamy się starym wybebeszonym sterownikiem (jako dekielek i przy okazji połączenie) o tyle trzeba mieć kostkę aby się wpiąć z drugiej strony do sterownika. No i pozostaje jeszcze kwestia przedłużki wiązki samochodowej. Pozdr.
szaranek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-02-2012, 13:37   #2275
macle
ford::beginner
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 03-10-2011
Skąd: Toruń
Model: Seat Alhambra
Silnik: 1,9 TDI, ASZ - 130KM
Rocznik: 2004
Postów: 17
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Zrobiłem to tak (piszę z pamięci):
- kostkę z pieca (tą co wchodzi w sterownik) odciąłem zostawiając przy niej jakieś 10 cm przewodów następnie do tych przewodów przy kostce dolutowałem ok. 1-1.5 m przewodów zachowując ich przekroje. Na końcu tych przewodów założyłem wielozłącze konektorowe coś takiego jak tu [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] z wyjątkiem przewodów od świecy żarowej (ze względu na duży prąd), które zostawiłem bez konektorów. Kikuty przewodów od czujników, wentylatora i świecy z pieca przedłużyłem i na końcu tych przewodów założyłem drugą część wielozłącza konektorowego (oczywiście z wyjątkiem świecy żarowej, którą połączyłem na kostkę skręcaną na wkręty). Cały ten chwyt z tym dodatkowym złączem konektorowym jest po to, aby można było wyciągnąć piec po wcześniejszym rozłączeniu złącza i rozkręceniu kostki z przewodami świecy żarowej. Złącze konektorowe i kostka są schowane w progu, mieszczą się bez problemu w miejscu, gdzie osłona progu wchodzi w osłonę nadkola. Przewody wychodzące z pieca uszczelniłem na około silikonem, ponieważ po wyrzuceniu sterownika została dziura.Przepust gumowy, który był na wiązce przy przejściu przez próg trzeba przełożyć na nową wiązkę pomiędzy piec a złącze wielokonektorowe.
- złącze, którym piec podłączamy do samochodu odciąłem z 10 cm kawałkami przewodu i przedłużyłem przewodami ok. 1-1.5 m zachowując ich przekroje.
Wszystko trzeba dobrze polutować, i zaizolować koszulkami termokurczliwymi. Nowe wiązki pozawijałem w bawełnianą taśmę izolacyjną. Trzeba odkręcić dolne mocowanie tylnego lewego pasa bezpieczeństwa, pewnym problemem jest przeciągnięcie przewodów, ja przeciągnąłem jeden gruby, sztywny i do niego izolacją mocowałem całą wiązkę i taki zestaw ostrożnie przeciągałem w sąsiedztwie nagrzewnicy.
Trudno się to tak opisuje, mam nadzieję, że chociaż ktoś zrozumiał moją prozę. Jak by co to pytajcie, Jak się zrobi cieplej to mogę wrzucić parę zdjęć.
macle jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-02-2012, 07:30   #2276
klosek6
ford::average
 
Avatar klosek6
 
Zarejestrowany: 02-11-2007
Skąd: Ostróda
Model: Ford Transit
Silnik: 2,5 td
Rocznik: 1997
Postów: 171
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

mam problem z moim webastem. założyłem sobie webasto do galaxy 2,3 bęzyna i rano na postoju webasto pracuje idealnie , ale po odpaleniu samochodu webasto po kilku sekundach się wyłącza i na pracującym silniku nie chce się załączyć dopiero jak silnik osiągnie około 70 stopni to wtedy się załącza również na pracującym silniku. i tak w kółko a jak tem silnika spadnie to na pracującym silniku znowu się nie chce załączyć co może być problemem. dodam , że piec jest zamontowany tam gdzie jest montowany fabrycznie dogrzewacz w dieslu i ma wbudowaną pompę wody. Wpięty jes pod węże tylnej nagrzewnicy szeregowo bez żadnych trójników. paliwo mam podłączone przez trójnik na powrocie.co to może być , nie ukrywam , że zależy mi , żeby webasto działało również jako dogrzewacz w czasie jazdy.

Ostatnio edytowane przez klosek6 ; 03-02-2012 o 08:16
klosek6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-02-2012, 07:54   #2277
waldor4
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-09-2008
Skąd: Lewin-Kłodzki
Model: Sharan
Silnik: 1,9 TDI AUY
Rocznik: 2004
Postów: 70
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Cytat:
Napisał klosek6 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wpięty jes pod węże tylnej nagrzewnicy równolegle bez żadnych trójników
Z tego co wiem to dogrzewacze są wpięte szeregowo w obwód tylnej nagrzewnicy, Zdaje się rozcięta jest rurka z powrotu z tylnej nagrzewnicy do silnika i w powstałą przerwę jest podłączony dogrzewacz, Trzeba też pamiętać, że i sam dogrzewacz ma określone wejście i wyjście płynu.

Ostatnio edytowane przez waldor4 ; 03-02-2012 o 18:40 Powód: cytat
waldor4 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-02-2012, 08:16   #2278
klosek6
ford::average
 
Avatar klosek6
 
Zarejestrowany: 02-11-2007
Skąd: Ostróda
Model: Ford Transit
Silnik: 2,5 td
Rocznik: 1997
Postów: 171
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

tak właśnie mam zamontowane na powrocie płynu z tylnej nagrzewnicy wszystko dzieje się na zimnym silniku , ale na ciepłym powyżej 70 stopnie piecyk załącza się na pracującym silniku co wyklucza złe podłączenie węży wodnych , bo wtedy się nie wyłącza aż do 90 stopni.
klosek6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-02-2012, 08:47   #2279
macle
ford::beginner
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 03-10-2011
Skąd: Toruń
Model: Seat Alhambra
Silnik: 1,9 TDI, ASZ - 130KM
Rocznik: 2004
Postów: 17
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

Piecyk masz oczywiście z literką B na początku (B-jak benzyna)? Po drugie masz pompkę do podawania paliwa? I może być tak, że paliwo na powrocie pojawia się tylko przy pracującym silniku.
macle jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-02-2012, 08:59   #2280
klosek6
ford::average
 
Avatar klosek6
 
Zarejestrowany: 02-11-2007
Skąd: Ostróda
Model: Ford Transit
Silnik: 2,5 td
Rocznik: 1997
Postów: 171
Domyślnie Odp: Dogrzewacz - kompendium wiedzy

tak mam benzynowe mam pompkę paliwa i na zgaszonym silniku webasto pracuje rewelacyjnie problem pojawia się po odpaleniu silnika i tylko na zimnym silniku na ciepłym pracuje dobrze . tylko rano jak chciałbym szybciej nagrzać silnik to się nie załancza a nie chcę za długo grzać na postoju bo boję się przy tych mrozach , że aku mi padnie .
klosek6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
diagnostyka silnika , temperatura silnika , webasto



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:48.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.