Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 14-09-2014, 16:04   #1
malisz182
ford::average
 
Imię: Igor
Zarejestrowany: 11-06-2014
Skąd: Żyrardów/Warszawa
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1,6TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 86
Domyślnie Dziura w rurze intercoolera.

Cześć koledzy. Jestem w miarę nowy na forum, gdyż w czerwcu kupiłem swoją foczkę II 2008r. FL.
Nie sądziłem że tak szybko będę tutaj pisał z takim problemem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. no ale cóż.

Zacznę od historii problemu:
Zaczęło się od spadków mocy, a dokładniej to kiedy kupiłem auto już pierwszego dnia zdarzyło mi się coś następującego: czasem przy dociskaniu gazu, auto nie przyspieszało, bądź robiło to baaaardzo wolno, ale też nie zwalniało. Trzeba było się zatrzymać, zgasić, zapalić i auto śmigało jak trzeba.
Brat polecił mi przegonienie go na wyższych obrotach celem oczyszczenia ew. EGR'u. Co prawda pomogło bo od tego zabiegu przestało mi się tak robić na 2 miesiące. Ostatnio zdarzyło się raz (zgaszenie, zapalenie pomogło).

Drugi raz miało to miejsce wczoraj. Wracałem A2 do domku, zalałem do pełna bak, i postanowiłem kawałek pocisnąć go mocniej celem zwyczajnego sprawdzenia na ilu km jest w nim blokada. Dociągnąłem do ok 180km/h. W tym momencie lekko nim szarpnęło (pomyślałem blokada się włączyła) i już dalej nie chciał przyspieszyć. Zwolniłem do ok 120 aby dalej kontynuować podróż z bardziej ekonomiczną jazdą. I tu zauważyłem że auto nie reaguje na gaz jak powinno. Nie miałem jednak za bardzo jak zgasić auta gdyż do węzła autostrady miałem jeszcze 5km. Po ok 3,4 zapaliła się lampka i komunikat "usterka silnika". Później zjechałem na bok zgasiłem, zapaliłem i... zonk dalej nie działa. Dojechałem kolejne 5km do domu i dzisiaj otwieram maskę. I rzuciło mi się w oczy:

Okopcenie turbosprężarki:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jednak po zdjęciu pokrywy ukazał się trochę większy problem:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Teraz mam kilka pytań (no nie pisze tylko żeby podzielić się nieszczęsciem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ):

Ta rura ma oznaczenie 9655059180, widziałem taką na alledrogo za 320 zł. Z zagranicy można ją ściągnąć za 130zł + wysyłka, jednak niby od Volvo, ale wygląda tak samo i ma dokładnie takie same oznaczenia, czy może taka być?

Widząc skutki co jest przyczyną tej dziury? Źle działająca przepustnica? Bo te dziure to chyba zrobiło wysokie ciśnienie ?

Skąd to okopcenie?

Dołączam jeszcze schemat:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

I jeszcze jedno, czy samemu da rade to zrobić?
PS: schemat z silnika PSA DV6 - nie wiem czy taki mam, ale podglądowo jest raczej podobnie
PS2: Opaski zaciskowe od przepustnicy się pięknie świecą czyli coś tam było robione, jednak data produkcji to chyba 08r. bo taka cyferka jest tam wypalona na obudowie.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMAG0271.jpg (92.4 KB, 662 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMAG0266.jpg (99.3 KB, 655 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMAG0267.jpg (98.1 KB, 652 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg schemat.jpg (53.8 KB, 654 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg nazwy.jpg (87.0 KB, 661 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez malisz182 ; 14-09-2014 o 17:29
malisz182 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-09-2014, 23:46   #2
mtl
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 29-06-2012
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3
Silnik: 1,6 TDCI DPF (115 KM)
Rocznik: 2012
Postów: 333
Domyślnie Odp: Dziura w rurze intercoolera.

Ja się w taki sposób pożegnałem najpierw z kolektorem dolotowym a potem z rurą właśnie. Powodem najczęściej jest uszkodzenie elektrozaworu, który steruje pracą turbiny przez co ta przeładowuje. Efekty niestety znamy. Oczywiście wymieniając rurę podłącz go pod kompa, niech zezna co go boli i sprawdź ciśnienie doładowania.

Ważna rzecz: sprawdź poziom oleju silnikowego - pewnie się podniósł. Niewiele ale trochę jednak pojeździłeś z tą dziurą, autko chciało sobie podymić ale przecież jest DPF, więc go przytkało.
mtl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2014, 06:45   #3
malisz182
ford::average
 
Imię: Igor
Zarejestrowany: 11-06-2014
Skąd: Żyrardów/Warszawa
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1,6TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 86
Domyślnie Odp: Dziura w rurze intercoolera.

Patrzyłem wczoraj poziom oleju i wydaje się być niezmienionym, sprawdzę dzisiaj dokładniej Ale jeżeli się podniósł to Max 2mm na bagnecie. Dzisiaj go podłączenie do kompa i poczytam błędy.
malisz182 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2014, 07:52   #4
Matych
ford::expert
 
Avatar Matych
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK5 Titanium
Silnik: 2.0TDCI PS 209 by HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 3,755
Domyślnie Odp: Dziura w rurze intercoolera.

Cytat:
Powodem najczęściej jest uszkodzenie elektrozaworu, który steruje pracą turbiny przez co ta przeładowuje
wymieniłeś zawór czy wyczyściłes do gdzie on jest jeśli możesz napisz.
Matych jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2014, 10:16   #5
malisz182
ford::average
 
Imię: Igor
Zarejestrowany: 11-06-2014
Skąd: Żyrardów/Warszawa
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1,6TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 86
Domyślnie Odp: Dziura w rurze intercoolera.

Zamówiłem Rezonator czyli tę rurę pękniętą. W salonie Volvo - 239 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. (w salonie forda 422, alledrogo używka 320). Teraz czekam aż odczytam błędy. Bo cały czas mnie zastanawia czy powodem całej sprawy jest zwalony elektrozawór turbo czy źle działająca przepustnica (widać że była odkręcana, ale może ktoś źle zdiagnozował usterkę i tylko ją wyczyścił "niepotrzebnie".

Mam jeszcze pytanie skąd ta sadza na turbosprężarce ?
malisz182 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2014, 17:24   #6
wrzoch
ford::expert
 
Imię: Ł
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: Krk
Model: Kuga Mk3
Silnik: 2.5 FHEV AWD
Rocznik: 2023
Postów: 2,680
Domyślnie Odp: Dziura w rurze intercoolera.

Cytat:
Napisał malisz182 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mam jeszcze pytanie skąd ta sadza na turbosprężarce ?
No ja mam okopcenie u siebie, ale takie delikatne tylko wokół ośki dźwigni zmiennej geometrii. U Ciebie to wygląda dużo groźniej niż u mnie. Sadza w tamtym miejscu to tylko z kolektora wylotowego/gorącej strony turbo mogła się w takiej ilości pojawić. Może się coś rozszczelniło?

Cytat:
Napisał Matych Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
wymieniłeś zawór czy wyczyściłes do gdzie on jest jeśli możesz napisz.
Zawór jest z tyłu silnika, na dole. Idą do niego dwa albo 3 wężyki (zależnie czy filtr jest wbudowany w zawór czy nie). Idąc po wężyku od gruszki turbo go znajdziesz na pewno.
__________________
Jak mogę, to pomogę

Kontakt: wrzoch(at)gmail.com

Ostatnio edytowane przez wrzoch ; 15-09-2014 o 17:28
wrzoch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2014, 20:36   #7
malisz182
ford::average
 
Imię: Igor
Zarejestrowany: 11-06-2014
Skąd: Żyrardów/Warszawa
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1,6TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 86
Domyślnie Odp: Dziura w rurze intercoolera.

Ok lista błędów:
P2458: Diesel Particulate Filter Regeneration Duration
P0234: Turbocharger/Supercharger A Overboost Condition -Stan przeładowania (nadmiernego ładowania) silnika
P2141: Exhaust Gas Recirculation Throttle Control Circuit A Low
P0488: Exhaust Gas Recirculation Throttle Control Circuit A Range/Performance
P0299: Turbocharger/Supercharger A Underboost Condition
P242F: Diesel Particulate Filter Restriction - Ash Accumulation
C1306: Steering Wheel Angle - No Center Found During Initialization

Trochę tego jest :/

Mam pytanie wymienić te pękniętą rurę skasować błędy i zobaczyć co będzie? Bo się boje że mi znowu się dziura zrobi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

W załączniku błędy ze szczegółami
Załączone Pliki
Typ Pliku: txt błędy.txt (3.9 KB, 33 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez malisz182 ; 15-09-2014 o 21:02
malisz182 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2014, 21:37   #8
radek70
ford::expert
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 06-10-2013
Skąd: Zielona Góra
Model: Focus Mk2
Silnik: 1.6tdci 90ps
Rocznik: 09.2009
Postów: 2,551
Domyślnie Odp: Dziura w rurze intercoolera.

Cytat:
Napisał malisz182 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
P242F: Diesel Particulate Filter Restriction - Ash Accumulation

Mam pytanie wymienić te pękniętą rurę skasować błędy i zobaczyć co będzie? Bo się boje że mi znowu się dziura zrobi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Niestety musisz zacząc od wyrwania chwasta. DPF zapchany. Następnie wymień rurę, zaślep/napraw/wymień EGR (Exhaust Gas Recirculation) i dopiero martw się dlaczego turbina ma za wysokie ciśnienie (Turbocharger/Supercharger A Overboost Condition -Stan przeładowania (nadmiernego ładowania) silnika).
radek70 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2014, 22:37   #9
wrzoch
ford::expert
 
Imię: Ł
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: Krk
Model: Kuga Mk3
Silnik: 2.5 FHEV AWD
Rocznik: 2023
Postów: 2,680
Domyślnie Re: Dziura w rurze intercoolera.

Przeładowanie tylko, bo Underboost, to przez dziurę w dolocie. Jak nikt nie grzebał przy tym, to overboost ma 2 główne przyczyny:
Zacięta kierownica spalin,
Uszkodzony zawór podciśnienia

Underboost:
Dziura w układzie dolotowym za turbiną
Uszkodzony zawór podciśnienia lub gruszka
Uszkodzony EGR
Podobno czujnik przepływu powietrza
__________________
Jak mogę, to pomogę

Kontakt: wrzoch(at)gmail.com
wrzoch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-09-2014, 17:17   #10
malisz182
ford::average
 
Imię: Igor
Zarejestrowany: 11-06-2014
Skąd: Żyrardów/Warszawa
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1,6TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 86
Domyślnie Odp: Dziura w rurze intercoolera.

Mam kolejne pytanie. Dookoła dziury ta rura jest wymazana cieczą. Rozumiem, że to oznacza że turbo wzięło olej i jest do naprawy? Okopcenie też na to by wskazywało? Czy jest szansa że turbo jest nieuszkodzone? I wystarczy np. wymienić zawór sterownia podciśnieniem + te rurę z dziurą i będzie git? Czy takie objawy wskazują na 100% potrzebę oddania TB do zakładu regenerującego?
malisz182 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:41.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.