Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-11-2016, 20:16   #1
peterpz
ford::professional
 
Avatar peterpz
 
Zarejestrowany: 31-07-2006
Skąd: Warszawa
Model: [MK4] Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi (140KM -> 163KM -> 188KM / 402 NM)
Rocznik: 2012
Postów: 1,056
Domyślnie Tragedia po wymianie opon na zimowe...

Słowo tragedia w 100% oddaje to jak zaczęło prowadzić się moje MK4 po wymianie opon na zimowe. Ale o początku. Lato spędziłem na oponach na które narzekałem (się okazuje, że niezasadnie). 225/45/17 Barum, rok 2014. Nie do końca to co producent zaleca, trochę niższy profil i przez to niższy komfort jazdy. Ale ta opona powodowała, że auto prowadziło się rewelacyjnie. Trudno mi przypomnieć sobie lepiej prowadzącą się osobówkę (fakt, zbyt dużą ilością aut nie jeździłem w życiu ale mam doświadczenie z MDO MK2 i z dość chwalonego w prowadzeniu MK3). Słowem była rewelacja.

No ale przyszła kwestia opon zimowych. Uznałem, że na zimę wolę opony o trochę wyższym profilu, więc decyzja padła na rozmiar podstawowy 215/55/16. Kupiłem oryginalne ALU 16 cali fordowskie + opony... Pierwszy raz w życiu nowe opony zimowe, Kormoran Snowpro B2. Do tej pory zawsze były jakieś używki w rodzinie, teraz po raz pierwszy nowe zimówki. Wiadomo, że Kormoran nie jest topową marką, ale w mojej ocenie nie jest też to najtańszy szajs. Ot, średnia półka. No ale opona nowa. No i co? Auto z rewelacyjnie prowadzącego zmieniło się w bardzo komfortową ale łódkę. Przy ostrym skręcie nie reaguje od razu a jak już zacznie reagować to skręca też tylną osią (zarzuca w przeciwnym kierunku). Normalnie masakra. Ja rozumiem, że trochę wyższy profil opony i że zimówki są miększe ale w moim mniemaniu to zagraża bezpieczeństwu. Boję się jeździć na tych oponach, nie wiem czy auto skręci czy nie! Jedyne co mi przychodzi do głowy to oddanie tego szajsu do sprzedawcy, ale ciekawi mnie czy przyjmie mi opony na których kilka km jednak zrobiłem (nie odpadły jeszcze te "włosy", na oponach zrobiłem dokładnie 100 km). Coś podpowiecie? Mieliście do czynienia z takim problemem? Przecież nie da się sprawdzić opon w sklepie na półce... Może problem zniknie po tym jak "włosy" odpadną? Ale nie chcę na to czekać, bo wtedy na pewno nikt mi nie przyjmie tych opon z powrotem...

EDIT 2016.11.06:
Dla tych, którzy nie chcą czytać całego wątku. Finalnie opony oddane na gwarancję, a zamiast nich kupione najdroższe Continentale TS 860. Jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem budżetowych opon, "bo przecież nie widać różnicy - czarne i okrągłe jest czarne i okrągłe" to niech przeczyta ze 3 strony tego wątku i zastanowi się nad tym 10 razy. Jazda na oponach, które miałem zagrażała bezpieczeństwu na drodze! To jakim szajsem były tanie opony pokazuje, że w dniu ich oddania musiałem przejechać trasę 350 km. Noc, deszcz i +3 stopnie Celsjusza. Zrobiłem tą trasę na letnich oponach marki Barum jakie mam na lato i w ogóle nie miałem o nie obaw. Letnie spisały się w takich warunkach o niebo lepiej niż ten szajs Kormorana, który wcześniej porównywałem w podobnych warunkach. To tylko pokazuje jakość tanich opon - tania zimówka jest w ZIMIE gorsza od markowej letniej.

EDIT 2017.01.30:
Zakończenie sprawy opisane tutaj:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

__________________
Aktualnie: Mondeo MK4 Liftback, 2012, 2.0TDCi (140KM -> 163KM -> 188KM / 402 NM) oraz Fiesta MK7 5D, 2015, 1.0 80KM
W rodzinie również: Mondeo MK3 HB, 2004r, 2.0TDCi; Mondeo MK2 HB, 1999r, 1.8TD

Ostatnio edytowane przez peterpz ; 30-01-2017 o 19:57
peterpz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2016, 20:24   #2
Usefull
FCP member
 
Avatar Usefull
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 07-04-2013
Skąd: K-G , ZKL
Model: Mondeo mk5 , Fiesta mk6 - do spółki z córką, Focus mk2
Silnik: 2,0 EcoBlue 150 KM , 1,25 75 KM FX Gold, 1,6 100 KM Gold X
Rocznik: 2020, 2004, 2010
Postów: 526
Domyślnie Odp: Tragedia po wymianie opon na zimowe...

Cytat:
Napisał peterpz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kormoran nie jest topową marką, ale w mojej ocenie nie jest też to najtańszy szajs. Ot, średnia półka
podejrzewam niestety winę opon , sorry ale ile dałeś za nie ? bez urazy ale to nie ta półka do mondeo , muszą być jednak z lepszej półki
ja zawsze jak kupuję nowe opony to z wyższej półki , warto parę złotych dopłacić za lepsze opony , nie narzekam np. na micheliny
rozmiar powinien być taki jaki przewiduje producent
__________________
Ford Mondeo Mk5 2,0 EcoBlue 150 KM 2020 w kombi

Ford Fiesta mk6 1,25 benzyna 75 KM 2004 FX Gold

Ford Focus Mk2 1,6 benzyna 100 KM 2010 Gold X
Usefull jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2016, 20:25   #3
koszka
ford::expert
 
Avatar koszka
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 01-11-2007
Skąd: Konin
Model: mondeo mk4
Silnik: 2.0 Pb +LPG
Rocznik: 2007
Postów: 2,763
Domyślnie Odp: Tragedia po wymianie opon na zimowe...

kormoran - i wszystko jasne
koszka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2016, 20:26   #4
weuek
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 17-10-2014
Model: nie ford, rzecz jasna
Silnik: spalinowy
Rocznik: 2023
Postów: 5,928
Domyślnie Odp: Tragedia po wymianie opon na zimowe...

Z tymi włosami to jest coś na rzeczy, bo od dwóch tygodni mam nowe opony i dopóki one nie odpadły, to miałem wrażenie, że tył ma lekką tendencję do zarzucania.

Ale kormoranowi to do średniej półki to jeszcze brakuje. Pewnie z niektórymi chińczykami przegrałby, a nie ze średnią półką.

No i 215/55R16 to spory ponton - miałem wcześniej takie zimowe i teraz nabyłem o rozmiar węższe (i, przez to automatycznie, niższe).
weuek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2016, 20:28   #5
szychagno
ford::beginner
 
Avatar szychagno
 
Zarejestrowany: 16-06-2010
Skąd: Gniezno
Model: Ford Focus MK3
Silnik: 2.0 TDCi 163KM Powershift
Rocznik: 2012
Postów: 25
Domyślnie Odp: Tragedia po wymianie opon na zimowe...

Nie rób sobie jaj z ludzi... Oddasz sprzedawcy używane opony?
Jeżeli kupiłeś opony w sklepie u sobie to w ogole nie masz prawa zwrotu a jeżeli przez internet to mogłeś oddac tylko i wyłącznie takie jak otrzymałeś - czyli nowe. Jeżeli już założyłes to są już Twoje i możesz zrobić z nimi wszystko prócz oddania.

____________________
Tapnięte z telefonu.
szychagno jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2016, 20:32   #6
weuek
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 17-10-2014
Model: nie ford, rzecz jasna
Silnik: spalinowy
Rocznik: 2023
Postów: 5,928
Domyślnie Odp: Tragedia po wymianie opon na zimowe...

Na przykład:

Niedostateczna
Kormoran Snowpro B2
Marangoni 4 Winter E+


Kormorany wraz z oponami Marangoni 4 Winter E+ zostały uznane przez testujących za najgorsze w grupie opon o rozmiarze 185/60 R15 i z powodu tragicznego zachowania się na mokrej nawierzchni nie są polecane kierowcom.


[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

U autora tematu padło słowo "tragedia" i takie samo w w/w testach. Czyli z oponami jest wszystko OK - takie po prostu są. :-(

Ostatnio edytowane przez weuek ; 01-11-2016 o 20:35
weuek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2016, 20:43   #7
peterpz
ford::professional
 
Avatar peterpz
 
Zarejestrowany: 31-07-2006
Skąd: Warszawa
Model: [MK4] Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi (140KM -> 163KM -> 188KM / 402 NM)
Rocznik: 2012
Postów: 1,056
Domyślnie Odp: Tragedia po wymianie opon na zimowe...

Cytat:
Napisał Usefull Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
rozmiar powinien być taki jaki przewiduje producent
No właśnie 215/55/16 to jest rozmiar zalecany przez Forda. 205/55/16 po FL jest dopuszczalny w MK4 tylko do 1.6 benzyny.
__________________
Aktualnie: Mondeo MK4 Liftback, 2012, 2.0TDCi (140KM -> 163KM -> 188KM / 402 NM) oraz Fiesta MK7 5D, 2015, 1.0 80KM
W rodzinie również: Mondeo MK3 HB, 2004r, 2.0TDCi; Mondeo MK2 HB, 1999r, 1.8TD

Ostatnio edytowane przez peterpz ; 01-11-2016 o 20:47
peterpz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2016, 20:44   #8
Lza
ford::advanced
 
Avatar Lza
 
Zarejestrowany: 27-07-2015
Skąd: okolice Krakowa
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5 TDCI + PowerShift
Rocznik: 2016
Postów: 432
Domyślnie Odp: Tragedia po wymianie opon na zimowe...

Potwierdzam, miałem kiedyś kormorany - były to pieniądze wyrzucone w błoto. Co gorsza im starsze tym było z nimi gorzej, były coraz bardziej śliskie. Na koniec, choć bieżnik był jeszcze duży, zrobił się z boku bąbel, ale było już po gwarancji.

Raczej nie uda Ci się zwrócić opon. Musiały by mieć jakąś wadę fabryczną. (odpadający bieżnik, bąble itp.) A i wtedy sprzedawca nie jest zobowiązany oddać Ci kasę - może naprawić towar lub wymienić na taki sam wolny od wad. Możesz jeszcze odsprzedać je jako używane przez alle albo olxa. Pewnie z jakąś stratą, ale w ten sposób część kasy odzyskasz. jak ktoś ma autko ze słabszym silnikiem albo jeździ delikatnie to takie opony u wystarczą.
Lza jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2016, 21:49   #9
Alecki
ford::professional
 
Avatar Alecki
 
Zarejestrowany: 05-03-2004
Skąd: W-wa/Bemowo
Model: C-MAX MK2, S-MAX MK2
Silnik: 1.6EB, 2.0EB
Rocznik: 2011, 2017
Postów: 1,528
Domyślnie Odp: Tragedia po wymianie opon na zimowe...

Cytat:
Napisał weuek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
U autora tematu padło słowo "tragedia" i takie samo w w/w testach. Czyli z oponami jest wszystko OK - takie po prostu są. :-(
W 2012 i 2013 roku te kormorany brały udział w testach hamowania AutoBildu na śniegu i na mokrym. Za każdym razem nie zostały dopuszczone do testów na śniegu jako zbyt niebezpieczne Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
"...szybkości jazdy drogowej nie mierzy się prędkością ani czasem. Mierzy się ją ryzykiem. To ono wyznacza granicę. Jeśli ryzykujesz na drodze, obojętnie ile pokazuje licznik – jesteś lekkomyślnym frajerem " [K. Hołowczyc]
Alecki jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2016, 22:17   #10
radekrogo
ford::advanced
 
Avatar radekrogo
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 26-05-2008
Skąd: Elblag
Model: Mk4 SW Titanium Lunar Sky / Mk3 Ghia 130 Tdci 2004
Silnik: 2.0 Tdci 140 DFP/130 Tdci
Rocznik: 2011/2004
Postów: 446
Domyślnie Odp: Tragedia po wymianie opon na zimowe...

Cytat:
Napisał Alecki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W 2012 i 2013 roku te kormorany brały udział w testach hamowania AutoBildu na śniegu i na mokrym. Za każdym razem nie zostały dopuszczone do testów na śniegu jako zbyt niebezpieczne Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A potem porównuje się statystyki wypadków z zachodem, najlepiej z tymi z południa gdzie śnieg nie pada. Opona może się sprawdza w niskim rozmiarze np 145/50/13 ale nie musi w 205/55/16 i dlatego jest c***nia, bo producent najpierw robi małe a potem duże i myśli ze to samo. Na zachodzie ta opona ma dobre opinie ale w 13 14 calowych oponach, wiec wąskich.
radekrogo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:18.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.