Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-10-2014, 10:44   #1
_zielony_
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 06-12-2011
Model: Focus MK2 (kombi)
Silnik: 1.6 (100KM)
Rocznik: 2007
Postów: 19
Question Pogwizdywanie podczas jazdy

Witam

Pojawił się w moim aucie (MK2 z 2007, silnik 1.6 benzynka, przebieg 116 000 km) problem polegający na wydawaniu nowego, niepokojącego dźwięku. Dźwięk ten słychać przede wszystkim podczas jazdy na 1, 2 i 3 biegu, w zakresie prędkości obrotowej od ~2000 do ~3000. Jest to takie pogwizdywanie, jakby lekkie pojękiwanie. Ciężko ten dźwięk opisać, ale znalazłem na YT film, który co prawda tyczy się odgłosu wydawanego przez turbinę, ale pasuje do dźwięków, które ja słyszę w swoim aucie podczas jazdy: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Dodam również, że:

- odgłos ten słychać zarówno przy przyspieszaniu, jak i przy hamowaniu silnikiem (w podanym zakresie obrotów),

- na postoju, na biegu jałowym (zarówno na wciśniętym, jak i wyciśniętym pedale sprzęgła) niepokojących odgłosów brak,

- na postoju, na biegu jałowym, przy dodawaniu gazu, przy wciśniętym pedale sprzęgła, niepokojących odgłosów brak,

- na postoju, na biegu jałowym, przy dodawaniu gazu, przy wyciśniętym pedale sprzęgła, pojawiają się powyżej opisane odgłosy (pogwizdywanie, pojękiwanie), w podanym wcześniej zakresie obrotów, ale dużo cichsze, aniżeli te, które słychać podczas jazdy.

Będę wdzięczny za ukierunkowanie, gdzie szukać możliwej przyczyny.

Z góry dzięki!


Ostatnio edytowane przez _zielony_ ; 16-10-2014 o 13:48
_zielony_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-10-2014, 17:20   #2
Klocek7
ford::average
 
Avatar Klocek7
 
Imię: RobeK
Zarejestrowany: 08-02-2010
Skąd: Dębica
Model: Focus 1,8TDCi/2004/100KM/Ghia-Sedan +FUSION 1,4TDCi 2004/68KM + Suzuki-GSX-750F/1993/106KM
Silnik: 1,8 TDCi/1,4TDCi/750ccmPB98
Rocznik: 2004/2004/1993
Postów: 178
Domyślnie Odp: Pogwizdywanie podczas jazdy

"zielony" - czy wymieniałeś rozrząd ostatnio bo, być może to problem zbyt napiętego paska Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. :/
__________________
Gdzie SIŁA i RACJA się spierają, tam SIŁA MA RACJĘ !!!
Klocek7 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-10-2014, 17:56   #3
_zielony_
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 06-12-2011
Model: Focus MK2 (kombi)
Silnik: 1.6 (100KM)
Rocznik: 2007
Postów: 19
Domyślnie Odp: Pogwizdywanie podczas jazdy

Nie, nie wymieniałem ostatnio rozrządu - generalnie od początku żywota tego auta rozrząd jeszcze nie był robiony.
_zielony_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-10-2014, 19:58   #4
maymall
ford::average
 
Avatar maymall
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 19-06-2014
Model: Ford Focus mk2 FL, 5d
Silnik: 1.6 SIGMA Ti-VCT 115KM
Rocznik: 2008
Postów: 111
Domyślnie Odp: Pogwizdywanie podczas jazdy

To może czas wymienić zestaw rozrządu i osprzętu. Lepiej nie czekać do limitu wymiany bo Twój samochód już parę wiosen ma , a z czasem nawet guma traci swoje właściwości. Pasek może już nie spełniać założonych norm. Jeżeli ten dźwięk dochodzi z komory silnika od strony pasażera to może rolka albo łożysko alternatora. Lepiej udaj się do specjalisty i zweryfikuj ten problem , a jak się uporasz to podziel się diagnozą.
maymall jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-10-2014, 08:34   #5
_zielony_
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 06-12-2011
Model: Focus MK2 (kombi)
Silnik: 1.6 (100KM)
Rocznik: 2007
Postów: 19
Domyślnie Odp: Pogwizdywanie podczas jazdy

Z rozrządem jeszcze poczekam, według wytycznych Forda (a nawet chcąc robić to wcześniej), mam jeszcze czas. Wydaje mi się, że co do silnika i jego osprzętu, to będzie w tym przypadku chyba błędny trop. Z uwagi na występowanie dźwięku po sprzęgnięciu silnika ze skrzynią (na luzie, bądź na biegu) skłaniam się bardziej ku obszarowi sprzęgła lub samej skrzyni biegów. Macie jakieś pomysły?
_zielony_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-10-2014, 09:45   #6
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Re: Pogwizdywanie podczas jazdy

to brzmi troche jak turbina, której nie masz

a alternator ?
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-10-2014, 12:33   #7
_zielony_
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 06-12-2011
Model: Focus MK2 (kombi)
Silnik: 1.6 (100KM)
Rocznik: 2007
Postów: 19
Domyślnie Odp: Pogwizdywanie podczas jazdy

No właśnie turbiny nie mam, a ją słychać ;-)

Alternator? Myślisz, że wydawałby inne dźwięki przy wciśniętym pedale sprzęgła, a inne przy wyciśniętym? Przecież on po prostu się obraca i sprzęgnięcie/rozsprzęgnięcie silnika ze skrzynią nie ma dla niego znaczenia. Ten wątek mi się nie klei.
_zielony_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-10-2014, 13:37   #8
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Re: Pogwizdywanie podczas jazdy

nie doczytałem - jeśli tylko się to pojawia przy manipulowaniu sprzęgłem to jedyne co mi przychodzi do głowy to łożysko oporowe - nic innego się nie zmienia przy naciskaniu sprzęgła jak tylko nacisk i praca na łożysko

wbrew pozorom, łożysko też pracuje jak nie naciskamy na sprzęgło - tyle że bezwładnie i bez obciążeń
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-10-2014, 14:27   #9
_zielony_
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 06-12-2011
Model: Focus MK2 (kombi)
Silnik: 1.6 (100KM)
Rocznik: 2007
Postów: 19
Domyślnie Odp: Pogwizdywanie podczas jazdy

Z tym łożyskiem oporowym to mnie zaintrygowałeś, bo mi się wydawało, że ono pracuje tylko i wyłącznie wtedy, gdy wciskamy pedał sprzęgła. Poczytałem trochę w necie i faktycznie wychodzi na to, że ono pracuje cały czas, tylko po wciśnięciu sprzęgła pod obciążeniem. Zatem może być tak, że coś dzieje się z tym łożyskiem (pod obciążeniem pracuje cichutko, bez obciążenia hałasuje pomiędzy 2 a 3 tysiące obrotów).

Poza forum jedna osoba wskazała mi jeszcze dalej idące podejrzenia. Możliwe, że hałasuje mi łożysko na wałku sprzęgłowym w skrzyni biegów. I w tym miejscu przypomniał mi się jeszcze jeden objaw, który pojawia się sporadycznie (ale jednak ma miejsce) - czasem wrzucając jedynkę czuję i słyszę takie głuche, dosyć ciche puknięcie (dudnięcie) - jakby coś w skrzyni biegów, przy przesuwaniu lewarka z neutralnego na jedynkę, lekko dobijało.
_zielony_ jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-10-2014, 20:03   #10
maymall
ford::average
 
Avatar maymall
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 19-06-2014
Model: Ford Focus mk2 FL, 5d
Silnik: 1.6 SIGMA Ti-VCT 115KM
Rocznik: 2008
Postów: 111
Domyślnie Odp: Pogwizdywanie podczas jazdy

Nie bez przyczyny wcześniej sugerowałem że może też być łożysko alternatora ponieważ miałem podobny epizod. Przy średnim zakresie obrotów pojawiał się pewien świst podobny do dźwięku przeciążonego kondensatora, zasilacza, rozgrzewającej się lampy kineskopowej lub jak piszesz turbiny (wszystko zależy od skojarzeń). Przy wciśniętym pedale sprzęgła podczas zmiany biegu dźwięku tego nie było. Podobne symptomy jak u Ciebie. Po paru dniach pojechałem do serwisu i tam po wnikliwej analizie i próbach stwierdzili że to łożysko alternatora. Nawet ustaliliśmy już wstępny termin na usunięcie tego problemu. Jednak kilka dni później ten dźwięk niespodziewanie sam umilkł i już się nie powtórzył.
maymall jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:12.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.