Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 31-03-2014, 12:04   #1
angie_919
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 31-03-2014
Model: Ford Focus Mk2 lift
Silnik: 1.6 TDCi 109km
Rocznik: 2009
Postów: 4
Domyślnie niedoładowanie turbosprężarki

Witam, niedawno stałam się posiadaczką forda focusa 1.6 tdci 109km z 2009 roku i niestety mam pewien problem. Przy zmianie obrotów, czy to w trasie czy w mieście komputer sygnalizuje usterkę silnika, odłącza się turbina i samochód po prostu traci moc. Ciężko mi powiedzieć czy jest to po rozgrzaniu silnika, gdyż zdarza się to losowo, nie zawsze kiedy nim jeżdżę. Gdy gaszę i zapalam silnik, samochód działa normalnie. Byłam u diagnosty, wykrył niedoładowanie turbosprężarki. Wgrał mi nowy system, gdyż wcześniej ktoś w nim grzebał i jak mi tłumaczył - parametry z tablic i te które odbierał różniły się i komputer czasami wariował. Problem niestety po kilku dniach się znowu pojawił. Tak więc zajął się tym samochodem na dłużej, sprawdził wszelkie kabelki, czy nie są poprzegryzane lub nieszczelne (samochód stał na parkingu pół roku zanim został sprzedany), sprawdził zawór podciśnienia od turbosprężarki (?), wtryski, luzy w turbosprężarce (?) . Mówi także, że filtr cząstek stałych jest okej, chociaż powiedział mi potem że nie wiadomo czy on tam w ogóle jest bo widać, że ktoś wcześniej majstrował przy tym samochodzie, widać po śrubach. Powiedział mi, że jest to jakiś LEKKI błąd i bardzo ciężko zdiagnozować co powoduje błąd w komputerze. Zaugerował że potrzebuje drugiego identycznego modelu forda, przejechać się jednym i drugim samochodem w identyczny sposób (dosłownie hamowanie i przyspieszanie przy konkretnym drzewku) i sprawdzić zapis z komputera bo gdzieś musi być jakaś różnica. Dodam, że samochód mam uszkodzony czujnik podciśnienia ABS, ESP i sterownik przyjdzie do montażu na dniach. Pytałam się czy jeden czujnik może wpływać na odbiór parametrów podciśnienia z 2 różnych układów i powiedział mi że nie. Może ktoś spotkał się wcześniej z takim upierdliwym błędem i może podpowie jaką część należy rozkręcić / sprawdzić, bo 2 mechanikom kończą się pomysły, a mówią że praktycznie przetrzepali ten samochód od góry do dołu.
Będę wdzięczna za każdą podpowiedź, Pozdrawiam Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

angie_919 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2014, 12:33   #2
kuchar07
ford::advanced
 
Avatar kuchar07
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 05-01-2009
Skąd: Ciechanów
Model: FOCUS MK2
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 248
Domyślnie Odp: niedoładowanie turbosprężarki

Witam koleżanko,u mnie były takie objawy jak mi pękł przewód od zaworu EGR,który dalej idzie metalową rura do intercoolera,tylko ja mam silnik 1.8 TDCI
kuchar07 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2014, 19:28   #3
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: niedoładowanie turbosprężarki

Miałem podobne objawy - temat opisany na forum - opcja SZUKAJ! Trzeba szukać po kodzie błędu.

U mnie to był podciśnieniowy sterownik turbosprężarki. Koszt 200-250zł i 5 minut roboty na kanale.

Pzdr.
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2014, 19:34   #4
lee5
ford::amateur
 
Imię: Krzyś
Zarejestrowany: 07-02-2014
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2008
Postów: 8
Domyślnie Odp: niedoładowanie turbosprężarki

Dokładnie tak. Nowy zawór kosztuje 250 zł ale to wcale nie 5 min bo jeszcze trzeba osłonę zdjąćGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
lee5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2014, 22:32   #5
łagi
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 11-03-2012
Skąd: Kłodzko
Model: Ford Focus II
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2005
Postów: 9
Domyślnie Odp: niedoładowanie turbosprężarki

Witam,
Z postu mniemam, że auto ma kopa od samego dołu i normalnie przyśpiesza, jeżeli tak to
miałem podobny problem w tym samym modelu. Wydaję mi się jednak, że tych dwóch mechaników błędnie zdiagnozowali niedoładowanie turbiny, wg mnie (tak było u mnie) jest to przeładowanie turbiny (za wysokie ciśnienie w kolektorze dolotowym) w skutek wysokich obrotów silnika (>3000 obr/min), szczególnie dokuczające w trakcie wyprzedzania. Wskutek za wysokiego ciśnienia w kolektorze, komputer przełącza się w tryb awaryjny (odcina całkowicie turbinę - brak mocy, jazda jak starym dieslem) dzięki czemu chroni kolektor przed rozsadzeniem przez ciśnienie.
Tak sądzę, że to może być. Kroki jakie w pierwszej kolejności bym wykonał:
1. Diagnoza zaworu podciśnienia (jedna osoba obserwuję sztangę przy turbinie - druga odpala silnik) - w momencie odpalenia silnika gruszka przy turbinie powinna jeśli się nie mylę pociągnąć sztangę do siebie - jeżeli brak ruchu sztangi to:
- padł zawór;
- albo przewód od zaworu do gruszki jest nieszczelny;
- gruszka jest zardziewiała (przy wejściu sztangi do gruszki warto naoliwić), lub niesprawna; - czasami warto przeoliwić styk sztangi z gruszką i ją ręcznie rozruszać
- zablokowane łopatki turbiny;
2. Jeżeli sztanga jest zasysana to:
- osoba w aucie daje obroty ponad 3000 i około tej liczby sztanga (jeżeli się nie mylę) to powinna wychodzić (powinien być widoczny ewidentny ruch) z gruszki jeżeli nie to:
- może zawór;
- może zastana sztanga - przeoliwić przeruszać:
- może zasyfiona turbina (zmienna gemoetria) i brak jest możliwości ruchu łopatkami.

To bym najpierw sam sprawdził, póżniej doprowadził do błędu i go odczytał.
Tak jak wspomniałem na początku niedoładowanie przejawiało by się raczej tym, że w początkowej fazie (do ok. 3000 obrotów) auto jechało by jak mułowato (przyśpieszenie);
Natomiast jeżeli normalnie startuje i do 3000 obrotów śmiga, a póżniej gdy gaz do dechy przechodzi w tryb awaryjny to jest raczej przeładowanie. Pozdrawiam, i mam nadzieję, że coś pomogłem trochę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
łagi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2014, 22:39   #6
angie_919
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 31-03-2014
Model: Ford Focus Mk2 lift
Silnik: 1.6 TDCi 109km
Rocznik: 2009
Postów: 4
Domyślnie Odp: niedoładowanie turbosprężarki

zawór od podciśnienia był sprawdzany i działa, to nie znaczy że działa także sterownik? ;d maureliuszu wybacz że założyłam nowy temat, szukałam tego problemu we wcześniejszych postach i nie znalazłam odpowiedzi na mój problem bo albo trafiłam na inny rodzaj silnika, albo usterki u innych były u mnie teoretycznie wykluczone (jestem w tych tematach kompletnie zielona) . mea culpa! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
angie_919 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2014, 22:51   #7
łagi
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 11-03-2012
Skąd: Kłodzko
Model: Ford Focus II
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2005
Postów: 9
Domyślnie Odp: niedoładowanie turbosprężarki

Cytat:
Napisał angie_919 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
zawór od podciśnienia był sprawdzany i działa, to nie znaczy że działa także sterownik?
Wybacz, ale jakoś tego nie łapię. Zawór może działać, a z powodu np, tego, że zablokowane są łopatki turbiny, sztanga nie będzie miała siły nimi sterować, lub nawet sama sztanga będzie przyrdzewiała do wlotu gruszki i ona też nie będzie się poruszać i sterować turbiną.
Mniejsza o większość Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
1. Czy samochód przyśpiesza żwawo od samego początku?
2. Czy awaria ma miejsce przy nagłym wyprzedzaniu (szybkim przyśpieszaniu) ?
Pozdrawiam.
łagi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2014, 22:53   #8
angie_919
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 31-03-2014
Model: Ford Focus Mk2 lift
Silnik: 1.6 TDCi 109km
Rocznik: 2009
Postów: 4
Domyślnie Odp: niedoładowanie turbosprężarki

właśnie wróciłam do domu i wyskoczył błąd gdy go przycisnęłam do 4tys obrotów, ogólnie problem wygląda bardzo podobnie co u Ciebie Łagi. zadzwonie do gościa, umówię się ponownie i niech to jeszcze raz sprawdzi, tym razem pod kątem przeładowania, może pomoże.. w końcu coś musi xD dzięki za pomoc, dam znać jak coś będę wiedzieć

Bump: generalnie pierwszy raz nadziałam się na to jak wyprzedzałam TIRa co nie było zbyt przyjemne, potem losowo, czy to w trasie czy w cyklu miejskim ale na pewno wtedy gdy obroty rosły ponad 3tys. nie musiało to być na wysokich biegach

Bump: samochód wydaje mi się ze przyspiesza żwawo, tzn kiedy turbina się włącza przy okolo 2tys obrotów. mógłby przyspieszać żwawiej wiadomo ^^ ale nie mam porównania jak to jest kiedy jeździ się bez usterki wiec nie jestem w stanie stwierdzic, kupiłam ten samochód już z tym problemem
angie_919 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2014, 22:57   #9
łagi
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 11-03-2012
Skąd: Kłodzko
Model: Ford Focus II
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2005
Postów: 9
Domyślnie Odp: niedoładowanie turbosprężarki

U mnie było przeładowanie spowodowane przyrdzewieniem (zastaniem) sztangi przy wylocie do gruszki. Kilka (naście Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ) kropel oliwy, małe przeruszanie sztangą i już rok bez problemu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Pozdrawiam
łagi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2014, 23:16   #10
angie_919
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 31-03-2014
Model: Ford Focus Mk2 lift
Silnik: 1.6 TDCi 109km
Rocznik: 2009
Postów: 4
Domyślnie Odp: niedoładowanie turbosprężarki

a co do zaworu to przepraszam, mechanik po prostu powiedział mi że działa, a ja z braku wiedzy nie pytałam się o szczegóły. Nie wiem czy on posprawdzał dokładnie te łopatki, sztangę itp. Będę musiała o wszystko sie wypytać jeszcze raz. Anatomia topograficzna samochodów jest mega ciekawa ale widzę, że przede mną jeszcze sporo pracy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pozdrawiam
angie_919 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:47.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.