Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-12-2012, 17:50   #1
bartek92ck
ford::amateur
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 13-01-2012
Skąd: Kielce
Model: Ford Focus mk2
Silnik: 1.8 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 2
Exclamation Awaria komputera?

Witam
Mam nastepujacy problem, zatrzymalem sie na swiatlach po czym nagle pojawila sie kontrolka (czerwony wykrzyknik) oraz ikonka akumulatora ku mojemu zdziwieniu samochod pracowal na odpowiednich obrotach i nie zgasl nastepnie, chwile pozniej po ponownym wlaczeniu silnika wszystkie ikonki na desce rozdzielczej pojawily sie i stopniowo wygasaly oraz wylaczylo sie podswietlenie deski, to uroki zimy ktora rozpoczela sie nam na dobre czy tez co innego ?
prosze o pomoc i z gory dziekuje.

bartek92ck jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-12-2012, 18:51   #2
Matti10
ford::beginner
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 20-08-2012
Skąd: Anglia
Model: Focus Mk2
Silnik: 1.8 TDCi
Rocznik: 2006
Postów: 16
Domyślnie Odp: Awaria komputera?

Witam. Wilgoć i niskie temperatury plus duże jej skoki, to niezbyt przyjazne środowisko dla układu elektrycznego w samochodzie. Z tego co wiem zegary dostają napięcie z GEM (moduł sterujący całą elektryką w Twoim Focusie). Na początek sprawdź napięcie na akumulatorze. Bez odpalania powinno być mniej więcej 12,5 V. Na odpalonym silniku 14,4 V lub trochę mniej w zależności jakie odbiorniki elektryczne masz włączone. Jeśli ładowanie będzie ok, to wymontuj cały GEM z wozu ( masz go po stronie pasażera pod schowkiem) i przeczyść go w domu. Demontaż jest banalny. Wystarczy odpiąć wszystkie złącza i wysunąć go z uchwytów. Porób sobie zdjęcia jak to było podłączone przed odłączeniem! Później rozkręć cały GEM. Na jednej stronie są trzy śruby. Jedna pod naklejką. Wykręć je. Następnie musisz wyciągnąć wszystkie bezpieczniki i przekaźniki. Zrób fotki przed wyciągnięciem! Potem delikatnie podważ plastikową obudowę wzdłuż krawędzi po stronie śrub. Powinna wyjść. Zobaczysz płytkę drukowaną. Odwróć moduł i palcem wypchnij płytkę z obudowy.Naciskaj tam gdzie podłączone były kostki. Wszystko już na wierzchu! Teraz zobacz czy nie ma gdzieś śladów wody, zacieków itp. Płytkę delikatnie przeczyść czystym alkoholem lub użyj specjalnej pianki do czyszczenia płytek drukowanych. Możesz też użyć do wstępnego czyszczenia pędzelka lub małej szczoteczki. Składanie w odwrotnej kolejności. Po złożeniu w miejsca, w których jest brak przekaźników lub wtyczek, możesz dociąć kawałki pianki, żeby uszczelnić cały moduł. Trochę to skomplikowane w opisie, ale łatwe w wykonaniu. Zasilanie modułu GEM jest ze skrzynki bezpieczników w komorze silnika, ale to duże bezpieczniki i raczej się same nie poluzują lub przepalą. Jeśli GEM w porządku, to dalej sprawdzenie zegarów, a to już więcej zabawy. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam
Matti10 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:09.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.