Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-05-2009, 12:49   #1
konfuzja
ford::average
 
Avatar konfuzja
 
Zarejestrowany: 14-03-2008
Skąd: KRK
Model: Ford Focus II FL
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 2008
Postów: 87
Domyślnie Progresywne wspomaganie kierownicy.

Nurtuje mnie następujący temat:
We focusach z silnikami benzynowymi 1.4 i 1.6 (również TI-VCT) mamy do czynienia ze wspomaganiem hydraulicznym. W innych wersjach występuje wspomaganie elektro-hydrauliczne. Zatem np. w dieslu 1.8 lub benzynie 2.0 możemy sobie na kompie ustawić wspomaganie kierownicy o różnej sile (są dostępne trzy stopnie). Równocześnie (podobno) niezależnie od tego we WSZYSTKICH focusach zastosowane jest wspomaganie progresywne, tzn. im wolnie auto się porusza (np. na parkingu 5km/h) tym wspomaganie jest silniejsze, aby łatwiej było manewrować. Natomiast gdy prędkość wzrasta, kierownica zaczyna kręcić się w łapkach ciężej.

Prawda to z tym progresywnym wspomaganiem kierownicy we wszystkich foczkach, czy kit? A jeżeli to prawda, to który podzespół za to odpowiada?

__________________
Czasy się zmieniły, dawniej by ujrzeć pośladki trzeba było odsunąć majtki, dziś by zobaczyć majtki trzeba rozsunąć pośladki...
konfuzja jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-05-2009, 12:53   #2
Komor
ford::advanced
 
Avatar Komor
 
Imię: M
Zarejestrowany: 17-04-2009
Model: Modeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi 180 KM
Rocznik: 2017
Postów: 366
Domyślnie Odp: Progresywne wspomaganie kierownicy.

To progresywne u mnie raczej występuje ... tak zauważyłem po przesiadce z innych aut że chodzi nieco ciężej. Sądzę że w benzynkach podobnie, to żadna nowość.
Komor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-05-2009, 22:35   #3
konfuzja
ford::average
 
Avatar konfuzja
 
Zarejestrowany: 14-03-2008
Skąd: KRK
Model: Ford Focus II FL
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 2008
Postów: 87
Domyślnie Odp: Progresywne wspomaganie kierownicy.

Dzięki za odpowiedź, ale - przepraszam za szczerość - niewiele ona wnosi do dyskusji. Piszesz, że u Ciebie wspomaganie progresywne "raczej występuje". No stary, tutaj chodzi o konkretną odpowiedź, a nie dywagacje. Piszesz, że kierownica "chodzi nieco ciężej" w porównaniu do innych samochodów. Ale kiedy??? Na parkingu? W trasie? Cały czas? Sądzisz, że w silnikach benzynowych podobnie. Na jakiej podstawie?
__________________
Czasy się zmieniły, dawniej by ujrzeć pośladki trzeba było odsunąć majtki, dziś by zobaczyć majtki trzeba rozsunąć pośladki...
konfuzja jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2009, 13:13   #4
Komor
ford::advanced
 
Avatar Komor
 
Imię: M
Zarejestrowany: 17-04-2009
Model: Modeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi 180 KM
Rocznik: 2017
Postów: 366
Domyślnie Odp: Progresywne wspomaganie kierownicy.

Co się piekliszGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

1. Zauważyłem że działa ciężej, podobnie jak to że prawdopodobnie radio gra głośniej przy wyższych prędkościach, jedynie odczucia, nie jeżdżę ze sprzętem pomiarowym.

2. W benzynkach też może to działać, iż jest to stare rozwiązanie które kiedyś toyota stosowała już w Carinie E. Z tego względu śmiem twierdzić że jest to bardzo prawdopodobne że i w 1,4 1,6 i 2,0 tak to działa.

3. Zlinczuj mnie.
Komor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2009, 13:58   #5
rufik
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 03-03-2009
Skąd: Łódź
Model: S-Max MK II
Silnik: 2.0 TDCI 150KM
Rocznik: 2017
Postów: 353
Domyślnie Odp: Progresywne wspomaganie kierownicy.

Ja także to zauważyłem - jak jadę szybciej, to wspomaganie chodzi ciężej. Ale nie wiem, czy to nie jest wpływ samej prędkości i szerokiej opony...
rufik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2009, 17:05   #6
grzemo
ford::average
 
Avatar grzemo
 
Zarejestrowany: 29-08-2007
Skąd: Ruda Śląska
Model: focus II hatchback 5d
Silnik: 1.6 TiVCT 115KM
Rocznik: 2005
Postów: 168
Domyślnie Odp: Progresywne wspomaganie kierownicy.

Potwierdzam obecność progresywnego wspomagania w benzynie TiVCT 115KM. Dokładnie tak jak zostało to opisane: wzrost prędkości - kierownica się usztywnia; parking, mała prędkość - kierownica chodzi lekko. Najtrudniej ocenić czy pomiędzy tymi skrajnymi przypadkami są ustawienia pośrednie. Ale skoro moja foczka przy każdej prędkości idzie jak po sznurku, myślę że tak.

PS. To, że radio samo robi się głośniejsze przy większym hałasie to fakt, nie wrażenie. Co więcej, siłę efektu można regulować.
__________________
Pozdrawiam, Grzegorz
grzemo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2009, 20:22   #7
jacasim
ford::beginner
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 21-03-2008
Skąd: Sochaczew
Model: Ford Focus III
Silnik: 1.6 ecoboost 182KM
Rocznik: 2011
Postów: 21
Domyślnie Odp: Progresywne wspomaganie kierownicy.

A niby w jaki sposób można regulować siłę "pogłaszającego" się radia??
jacasim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2009, 21:34   #8
grzemo
ford::average
 
Avatar grzemo
 
Zarejestrowany: 29-08-2007
Skąd: Ruda Śląska
Model: focus II hatchback 5d
Silnik: 1.6 TiVCT 115KM
Rocznik: 2005
Postów: 168
Domyślnie Odp: Progresywne wspomaganie kierownicy.

Cytat:
Napisał jacasim Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A niby w jaki sposób można regulować siłę "pogłaszającego" się radia??
"Funkcja Automatic Volume Control (AVC) samoczynnie reguluje poziom głośności, aby kompensować hałas" - cytat z instrukcji obsługi.
- w 'MENU' znaleźć AVC
- przyciskami SEEK lub strzałkami lub pokrętłem (zależy od wersji radia) ustawić poziom działania funkcji (u mnie (6000CD) ustawienie jest 8-stopniowe)
Im wyższa ustawiona wartość tym silniejsze wzmocnienie sygnału przy danym hałasie w porównaniu do odsłuchu radia w otoczeniu bez hałasu.

PS. Nie wiem jak wygląda 'pomiar hałasu' w samochodzie. Niewykluczone, że działanie AVC uzależnione jest od obrotów lub prędkości, a nie faktycznego poziomu decybeli w kabinie. Jeśli ktoś wie jak to faktycznie działa niech się podzieli wiedzą.
'konfuzja' - przepraszam za zaśmiecanie tematu dygresjami.
__________________
Pozdrawiam, Grzegorz

Ostatnio edytowane przez grzemo ; 02-05-2009 o 21:41
grzemo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2009, 21:39   #9
konfuzja
ford::average
 
Avatar konfuzja
 
Zarejestrowany: 14-03-2008
Skąd: KRK
Model: Ford Focus II FL
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 2008
Postów: 87
Domyślnie Odp: Progresywne wspomaganie kierownicy.

Komor: sorki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Byłem chyba rzeczywiście zbyt szorstki. Z drugiej strony chciałem uzyskać precyzyjną informację. PAX! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Interesuje mnie ta sprawa ponieważ zauważyłem w swojej foczce, iż o ile w trasie wspomaganie kierownicy działa jak dawniej extra (wspomaganie nie jest mocne i samochód b. dobrze się czuje na kierownicy) o tyle na parkingu... się pogorszyło. I to nagle, w jeden dzień. Wcześniej, gdy manewrowałem w garażu kierownica chodziła w rękach lekko, łatwo i przyjemnie. Teraz kręci się ciężej. Nie ciężko, ale jednak zauważalnie dla mnie ciężej. Auto było sprawdzane w dwóch ASO i oczywiście wg. pracowników serwisu wszystko jest ok. A ja uważam, że nie jest. Gdzieś mi wpadła do ucha informacja o progresywnym wspomaganiu kierownicy. I to by mi pasowało do mojej sytuacji. W trasie jest ok, na parkingu zbyt słabo. Co się spieprzyło? Być może moduł wspomagania progresywnego? Ale widział to ktoś na własne oczy? Niech się przyzna Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Czasy się zmieniły, dawniej by ujrzeć pośladki trzeba było odsunąć majtki, dziś by zobaczyć majtki trzeba rozsunąć pośladki...
konfuzja jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-05-2009, 10:06   #10
Jester
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-05-2007
Skąd: Częstochowa
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 2,379
Domyślnie Odp: Progresywne wspomaganie kierownicy.

Cytat:
Napisał grzemo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
"Funkcja Automatic Volume Control (AVC) samoczynnie reguluje poziom głośności, aby kompensować hałas" - cytat z instrukcji obsługi.
<ciach>
PS. Nie wiem jak wygląda 'pomiar hałasu' w samochodzie. Niewykluczone, że działanie AVC uzależnione jest od obrotów lub prędkości, a nie faktycznego poziomu decybeli w kabinie. Jeśli ktoś wie jak to faktycznie działa niech się podzieli wiedzą.
Działanie zależne jest od prędkości. Sygnał pobierany jest z czujnika VSS.
__________________
Jeździsz jak wariat? Jesteś nadzieją polskiej transplantologii.
http://www.spritmonitor.de/en/detail/237674.html
Jester jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:59.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.