Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-07-2013, 17:50   #61
korek007
ford::professional
 
Zarejestrowany: 19-07-2005
Skąd: Bydg.
Model: Focus SEDAN
Silnik: 1,6 Ghia
Rocznik: 2000
Postów: 1,538
Domyślnie Odp: Wymiana pompy sprzęgła.

Cytat:
Napisał marcin_1515 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jaki najlepiej kupić płyn??...
Ja kupuję fordowski super dot4. Co do kluczy , to nie pomogę.

korek007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-07-2013, 13:12   #62
marcin_1515
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 24-08-2010
Skąd: Toruń
Model: Ford Focus I
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 26
Domyślnie Odp: Wymiana pompy sprzęgła.

Pompę wczoraj wymieniłem. Trochę czasu mi to zajęło, pierwszy raz to to robiłem wiec i tak jestem zadowolony. Wymiana samej pompy szybko idzie. Najwięcej czasu zajmuje odpowietrzenie. Robiłem tak jak na forum było napisane(wstrzykiwanie płynu przez odpowietrznik) lecz niestety mi nie szło ponieważ płyn uciekał mi na gwincie. Poczytałem na innym forum i ktoś tam napisał żeby na gwint odpowietrznika nakręcić taśmę teflonową i wtedy nie będzie płyn uciekał bokiem. Zrobiłem tak i poskutkowało. Wstrzyknąłem ze 3-4 strzykawki i sprzęgło zostało odpowietrzone. Zrobiłem jazdę próbną i wszystko działa jak jak należy.

Pozdrawiam

P.S. Płyn kupiłem uniwersalny DOT-4 (0.5 l). Klucze które są potrzebne to 7,8,10,11

Ostatnio edytowane przez marcin_1515 ; 21-07-2013 o 13:15
marcin_1515 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-03-2014, 07:05   #63
BRABUS0
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 17-03-2014
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK1
Silnik: 2,5
Rocznik: 1994
Postów: 5
Domyślnie Odp: Wymiana pompy sprzęgła.

moglby mi ktos podeslac instrukcje wymiany tej pompy - [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ], ew wrzucic ja na jakis serwer. W moim Mk1 2,5 ciezko wchodza biegi, wiec myslalem ze to wysprzeglik, ale wszyscy mi zasugerowali ze wysprzeglik jesli padnie, to cieknie, a u mnie nic nie cieknie, tylko"nie wysprzegla" do konca. Sprobuje najpierw z pompka - wrzuce sprawna uzywke na probe jak to pomoze, to kupie nowke i bede mogl ganiac, bo jednak wymiana wysprzeglika(koszt zakupu podobny)to jednak wymaga sporo wiecej pracy.
BRABUS0 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-11-2015, 10:25   #64
kubush
ford::amateur
 
Imię: kubushowy
Zarejestrowany: 05-05-2013
Skąd: Rawicz/Wrocław/Katowice
Model: Focus MK1
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2004
Postów: 2
Domyślnie Odp: Wymiana pompy sprzęgła.

Z racji, iż jestem na świeżo (3 dni temu) po operacji wymiany pompy sprzęgła i to w dość spartańskich warunkach (wymiana miała miejsce na parkingu pod Galerią Katowicką i to w środku dnia) zdecydowałem się odgrzebać temat i zamieścić swoją wersję instrukcji, być może dla kogoś okaże się pomocna.

Całkowity czas poświęcony na wymianę - około 3h, gdybym robił to po raz drugi poszłoby zdecydowanie szybciej.

Czego potrzebujemy:
- płyn DOT4,
- duża strzykawka,
- wężyk do odpowietrzenia,
- zestaw kluczy (głownie rozmiary 8 i 10, przydałyby się dodatkowo nasadkowo-oczkowe),
- klucz nasadkowy z długą przedłużką (w moim przypadku była to nasadka + 2 przedłużki + przedłużka łamana + uchwyt śrubokrętowy, gdyż na zwyczajny dynamometryczny po prostu nie ma miejsca),

Wymianę rozpoczynamy od demontażu:
- akumulatora wraz z podstawą,
- obudowy filtra powietrza,
- skrzynki z bezpiecznikami (nie trzeba demontować, wystarczy odkręcić i odchylić w taki sposób, żeby skrzynka znajdowała się w miejscu, w którym normalnie znajduje się filtr powietrza).

W ten sposób (w dół po prawej za skrzynką biezpieczników) odsłaniają się nam dwa przewody (zielone końcówki) doprowadzające płyn z układu do pompy.

Odkręcamy korek zbiorniczka z płynem hamulcowym.

Następnie poluzowujemy wysprzęglik (znajduje na lewo od miejsca, w którym pierwotnie była podstawa akumulatora) i za jego pomocą poprzez weżyk i strzykawkę odsysamy płyn z układu.

Po odessaniu płynu montujemy sobie możliwie najdłuższa wersję klucza z nasadką o rozmiarze bodajże 8 i nurkujemy w miejsce, w którym znajduje się przewody do pompy.
Odkręcamy śrubę trzymającą pompę od strony silnika (znajduje się dokładnie pomiędzy obydwoma przewodami). Trzeba to robić ostrożnie - w moim przypadku spadla gdzieś do silnika, a poza tym miejsca tam jest tyle, że jedna ręka i klucz to już tłok.

Teraz należy odłączyć przewody. Najpierw zajmujemy się górnym, który jest łatwiejszy
Przewody posiadają zabezpieczenie w postaci "drucików" - w przypadku górnego znajduje się on z prawej strony "zielonej obudowy" przewodu. Najłatwiej wyjąć go przy pomocy drobnego płaskiego śrubokrętu.
Po odczepieniu zabezpieczenia energicznie wyciągamy przewód po czym zaczepiamy go gdzieś tak aby nie lała się z niego resztka płynu (ja zaczepiłem o wycieraczki).

Kwestia demontażu dolnego przewodu jest trochę trudniejsza. Na chwilę obecną zostawiamy go tak jak jest i nurkujemy do wnętrza auta w okolice pedałów.
Odpinamy pompę od pedału sprzęgła. Następnie odkręcamy dwie śruby mocujące pompę (znajdują się w okolicach pedału hamulca - w tym miejscu przydadzą się klucze oczkowe, chyba że ktoś ma na zbyciu 15 minut, które może poświęcić na demontaż).
Po odkręceniu przyciągamy górną część pompy do siebie w taki sposób aby górna jej część znajdowała się pod kątem około 45 stopni w stosunku do komory silnika (dolna nadal jest połączona z przewodem w silniku). Następnie w miare możliwości przękręcamy ją leciutko w prawy. Pozwoli to na uzyskanie dostępu do zebezpieczenia dolnego przewodu.
Wracamy do komory silnika.
Jeżeli dobrze ułożyliśmy pompę powinniśmy uzyskać dostęp do drucika zabezpieczającego dolny przewód. Wyjmujemy go a następnie wypinamy przewód (niestety nie jest on tak samo elastyczny jak górny, właściwie nie jest w ogólne elastyczny stąd jest to trochę trudniejsze).
Po odpięciu przewodu wracamy do środka auta i swobodnie wyjmujemy uszkodzoną pompę.

Teraz czas na montaż.
Zaczynamy od włożenia pompy i podłaczenia dolnego przewodu (druciki zabezpieczające muszą być zdemontowane inaczej przewodów nie da się podpiąć). Z racji, iż jak wspomniałem wcześniej dolny przewód nie jest elastyczny w tym miejscu przydałaby się pomoc drugiej osoby, która będzie odpowiednio nakierowywała pompę będąc w środku, podczas gdy my będziemy podłączali go od strony silnika.
Po podpięciu przewodu przykręcamy pompę 2 śrubami mocującymi ją wewnątrz samochodu. Kolejnym krokiem jest montaż śruby od strony silnika (tej znajdującej się pomiędzy obydwoma przewodami, czynność ponownie może wymagać pomocy osoby drugiej od środka, która kolejny raz odpowiednio nakieruje pompę), na samym końcu podpinamy górny przewód.
Pompa wymieniona, teraz pozostał nam tylko ponowny montaż skrzynki bezpieczników, obudowy filtra powietrza. Póki co nie ruszamy akumulatora.
Pora przystąpić do odpowietrzania.
Nabieramy plynu do strzykawki, podpinamy wężyk do odpowietrznika i wtłaczamy płyn spowrotem do układu, kontrolując wzrokiem jego stan w zbiorniczku. Po osiągnięciu odpowiedniej ilości zakręcamy odpowietrznik. Następnie montujemy podstawę oraz akumulator.
Po zakończonym montażu wsiadamy do auta i uruchamiamy silnik. Po chwili wciskamy sprzęgło i próbujemy wrzucić wsteczny bieg. Jeśli się nie udaje próbujemy kilka razy podpompować sprzęglo pedałem. Po czym ponawiamy próbę z wstecznym. Jeśli wszystko jest wporządku bieg wchodzi bez problemy. Jeśli nie powtarzamy procedurę odpowietrzania do skutku.

Ostatnio edytowane przez kubush ; 05-11-2015 o 10:28
kubush jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-12-2015, 21:36   #65
Erwinek!!
ford::average
 
Imię: Pawel
Zarejestrowany: 03-09-2014
Skąd: Frankenthal/Niemcy
Model: Ford focus mk2 Hatchbak
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 2006
Postów: 140
Domyślnie Odp: Wymiana pompy sprzęgła.

Czy tą małą zardzewiałą śrubkę między krućcami od pompy od strony motoru ,trzeba odkręcać?
(Tam gdzie te zawleczki)

Tak trzeba.
U mnie nie da rady zardzewiała i pokrzywiona i co teraz?

Ostatnio edytowane przez Erwinek!! ; 23-12-2015 o 21:52
Erwinek!! jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2015, 13:02   #66
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Wymiana pompy sprzęgła.

uciąć
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-12-2015, 17:27   #67
kubush
ford::amateur
 
Imię: kubushowy
Zarejestrowany: 05-05-2013
Skąd: Rawicz/Wrocław/Katowice
Model: Focus MK1
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2004
Postów: 2
Domyślnie Odp: Wymiana pompy sprzęgła.

Trzeba ją odkręcić, inaczej nie wyjmiesz pompy. U mnie też była zardzewiała, ale w końcu puściła (odkręcanie jej to chyba najdłuższa czynność w trakcie całej wymiany).
kubush jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-04-2016, 16:13   #68
krzyysiek2
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 13-02-2010
Model: focus
Silnik: 1.8 tddi 75KM
Rocznik: 2004
Postów: 1
Domyślnie Odp: Wymiana pompy sprzęgła.

Tej śrubki między króćcami pompki wcale nie trzeba wykręcać.Wystarczy wyciągnać zabezpieczenie (blaszka metalowa która trzyma się od strony kabiny właśnie tej
krzyysiek2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-07-2018, 22:16   #69
Zakrzes
ford::beginner
 
Imię: Dawid
Zarejestrowany: 27-06-2018
Skąd: Iława
Model: focus
Silnik: 1,8tdci
Rocznik: 2009
Postów: 12
Domyślnie Odp: Wymiana pompy sprzęgła.

Witam,

wiem że odgrzewam kotleta, ale czy mógł bym dostać tą instrukcję wymiany pompki sprzęgła? [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Zakrzes jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2019, 14:17   #70
majki2602
ford::amateur
 
Imię: Mikołaj
Zarejestrowany: 28-11-2017
Skąd: Poznań
Model: Ford Focus Mk1
Silnik: 1.6 16V
Rocznik: 2002
Postów: 1
Domyślnie Odp: Wymiana pompy sprzęgła.

Witam serdecznie
Mam ogromny problem z dolnym przewodem prowadzącym od wysprzęglika do pompy sprzęgła. Szukałem dosłownie wszędzie i jedyna dostępna część to oryginał za ogromne pieniądze. Jeśli macie kogoś, kto posiada taki przewód proszę o kontakt.
Mój adres mailowy: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
majki2602 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:15.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.