Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Fotorelacje z napraw

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!

Zobacz wyniki ankiety: Czy fotorelacja jest przydatna?
Tak 1 100.00%
Nie 0 0%
Głosujących: 1. Nie możesz głosować w tej sondzie


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 28-12-2018, 01:26   #1
bailaga
ford::average
 
Avatar bailaga
 
Zarejestrowany: 02-04-2014
Skąd: SO
Model: FF2 FL
Silnik: 2.0/145KM Pb
Rocznik: 2010
Postów: 193
Domyślnie Ksenon - regeneracja lamp - fotorelacja [FOCUS 2008-2011]

Cześć,
Od dłuższego czasu zamierzałem zregenerować ksenony w moim MK2 FL i wreszcie się za to wziąłem.

Dlaczego:
1) Słabo świeciły
2) W deszczu, na mokrym - nic nie było widać.
3) Nie pomogła wymiana nowych żarników (stare się spaliły).

Winowajcą jest:
1) Wypalony odbłyśnik - zamiast lustrzanej warstwy jest matowa a w większości czarna. Odbłyśnik jest plastikowy więc szybko ulega zniszczeniu od ciepła wewnątrz lampy.

Co potrzebujemy:
- śrubokręt, klucz do odkręcania nakrętek
- dremel
- pistolet z klejem do klejenia na gorąco
- szmatki do czyszczenia okularów
- cierpliwość

1. Odkręcamy lampę - jedna śrubka od góry, wyjmujemy lampę.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Przy okazji zdejmujemy zaślepkę gumową z tyłu lampy i wyciągamy żarnik.

2. Będziemy musieli rozciąć obudowę lampy z tyłu, aby wykręcić elementy wewnątrz lampy. Oryginalny otwór jest zbyt mały. Zaznaczam na plastiku białym pisakiem linie cięcia. Ręką sprawdzam od wewnątrz czy nic nie przetnę przypadkiem np. mechanizm samo-poziomowania, przewody.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

3. Do wnętrza wkładamy reklamówkę, aby drobinki plastiku nie wleciały do wnętrza klosza - jak wlecą to na końcu trzeba je stamtąd wybrać.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

4. Włączamy dremel z końcówką do cięcia plastiku i tniemy wzdłuż linii, którą sobie wcześniej namalowaliśmy. Tniemy powoli dbając o to żeby ciąć w miarę równo co ułatwi potem sklejenie.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

5. Odkręcamy 3 nakrętki (albo 4 - nie pamiętam już dokładnie) mocujące odbłyśnik do klosza lampy. Pod nakrętkami są małe sprężynki - trzeba uważać, żeby ich nie zgubić - lubią wystrzelić jak się odkręca śrubę i ciężko je potem znaleźć Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

6. Wyjmujemy odbłyśnik wraz z soczewką.

7. Odkręcamy soczewkę od odbłyśnika.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

8. Odkręcamy silniczek i przesłonę od długich świateł.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

9. Podziwiamy zniszczenia na odbłyśniku. U mnie był popalony w ok. 70%, głównie jego górna połowa.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

10. Do odbłyśnika jest jeszcze przymocowana blaszka w połowie wysokości - chyba odpowiada ona za stałe zasłonienie części światła przy włączonych długich światłach (otwarta przesłona). Ja ją zdemontowałem i już jej nie zakładałem potem: po co ma się grzać a i tak jest ta ruchoma przesłona (bi-ksenon).

11. Odbłyśnik oddajemy do punktu regeneracji - tego sami nie zrobimy bo trzeba napylić nową, lustrzaną warstwę - domowymi metodami raczej trudne. Koszt ok. 80-100zł za jeden odbłyśnik. Regeneracja trwa 1-2 dni, mi się udało dostać od razu zregenerowane bo akurat były na wymianę. Zostawiłem swoje w rozliczeniu.

12. Czyścimy soczewkę - moje były zabrudzone całe białym nalotem, który też wpływał na pogorszenie ilości światła wydobywającego się z lampy. Na górze soczewka wyczyszczona, bez osadu.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

13. Możemy wyczyścić również szmatką wnętrze klosza, przezroczystą cześć też czyściłem od środka. Wyjmujemy drobinki plastiku, które dostały się podczas cięcia.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

14. Przykręcamy przesłonę do odbłyśnika a następnie soczewkę.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

15. Montujemy odbłyśnik z powrotem w lampie, przykręcamy 3 (4?) śrubki ze sprężynkami. Nie przykręcamy ich na siłę, ja dokręciłem tak na 50%, żeby sprężynki na śrubkach mogły lekko pracować. Nie mogą być ściśnięte.

16. Montujemy żarnik - może ciężej być z jego przekręceniem w gnieździe odbłyśnika przez napylenie nowej warstwy - delikatnie przetarłem papierem ściernym miejsce, gdzie żarnik ma się zablokować w odbłyśniku. Słowem musi się lekko żarnik obrócić bez użycia nadmiernej siły - kto wymieniał kiedyś żarnik ten wie ile czasem jest problemu z obróceniem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

17. Przyklejamy bardzo dokładnie wycięty wcześniej kawałek plastiku. Ja użyłem kleju na gorąco i pistoletu. Sprawdzamy żeby nie było nieszczelności bo będzie dostawać się wilgoć i lampa będzie parowała i się brudziła.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

18. Jedziemy na stację diagnostyczną ustawić lampy bo się na pewno rozregulowały.

19. Robimy przejażdżkę i mamy lampy jak w mercedesie, palą trawę na poboczu drogi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Różnica jest kolosalna.

Z całej operacji jestem bardzo zadowolony, już nie narzekam, że na mokrym nic nie widać itp. Poprzednio oceniłbym satysfakcję z ksenonów na 3-, a teraz na 5. Lampy nie parują, od regeneracji mija już 4 miesiąc.
Od jakiegoś czasu mam założone światła dzienne w miejscu halogenów żeby trochę oszczędzać ksenon a głównie jego plastikowy odbłyśnik.

Proszę o przeniesienie do działu Fotorelacje z napraw.


Ostatnio edytowane przez bailaga ; 28-12-2018 o 15:05 Powód: Zmiana tematu
bailaga jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-12-2018, 11:41   #2
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,354
Domyślnie Odp: Ksenon - regeneracja lamp

Świetny i dokładny opis. Wielki plus.
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-12-2018, 17:43   #3
zbyszek.mich
ford::beginner
 
Imię: Zbyszek
Zarejestrowany: 30-12-2018
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0L
Rocznik: 2011
Postów: 15
Domyślnie Odp: Ksenon - regeneracja lamp - fotorelacja [FOCUS 2008-2011]

a nie lepiej przy okazji wymienić na inne całe soczewki ? te to plastikowe są ! zaraz będzie to samo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. szkoda chyba kasy ?
zbyszek.mich jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-12-2018, 23:24   #4
bailaga
ford::average
 
Avatar bailaga
 
Zarejestrowany: 02-04-2014
Skąd: SO
Model: FF2 FL
Silnik: 2.0/145KM Pb
Rocznik: 2010
Postów: 193
Domyślnie Odp: Ksenon - regeneracja lamp - fotorelacja [FOCUS 2008-2011]

Cytat:
Napisał zbyszek.mich Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
a nie lepiej przy okazji wymienić na inne całe soczewki ? te to plastikowe są ! zaraz będzie to samo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. szkoda chyba kasy ?
Soczewki czy odbłyśniki masz na myśli? Jeśli odbłyśniki to jakie inne pasują?
bailaga jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-01-2019, 12:50   #5
zbyszek.mich
ford::beginner
 
Imię: Zbyszek
Zarejestrowany: 30-12-2018
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0L
Rocznik: 2011
Postów: 15
Domyślnie Odp: Ksenon - regeneracja lamp - fotorelacja [FOCUS 2008-2011]

Cytat:
Napisał bailaga Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Soczewki czy odbłyśniki
Doczytałem i piszą o całych "projektorach" a ja nazwałem to soczewką. Czytałem że kolega Nokitel montuje Helle do Focusa. Trochę dobrego naczytałem się o jego rozwiązaniu (chwalą że wszytko wygląda jak gdyby nikt tam nie grzebał). Może podpytaj co on i jak robi bo regeneracja plastikowych "odblasków" wydaje mi się trochę bezsensownym pomysłem.
zbyszek.mich jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-01-2019, 13:05   #6
bailaga
ford::average
 
Avatar bailaga
 
Zarejestrowany: 02-04-2014
Skąd: SO
Model: FF2 FL
Silnik: 2.0/145KM Pb
Rocznik: 2010
Postów: 193
Domyślnie Odp: Ksenon - regeneracja lamp - fotorelacja [FOCUS 2008-2011]

Cytat:
Napisał zbyszek.mich Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Doczytałem i piszą o całych "projektorach" a ja nazwałem to soczewką. Czytałem że kolega Nokitel montuje Helle do Focusa. Trochę dobrego naczytałem się o jego rozwiązaniu (chwalą że wszytko wygląda jak gdyby nikt tam nie grzebał). Może podpytaj co on i jak robi bo regeneracja plastikowych "odblasków" wydaje mi się trochę bezsensownym pomysłem.
Wiem, że Nokitel wykonuje takie zmiany - nie sądzę jednak by podzielił się swoim know-how. Jeśli moja praca wystarczy na 3 lata to będę zadowolony.
Jeśli projektory Helli są tych samych rozmiarów (rozmiar odbłyśnika, otwory na śrubki mocujące do lampy) to faktycznie przekładka to czysta formalność.

Ostatnio edytowane przez bailaga ; 01-01-2019 o 13:09
bailaga jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-01-2019, 15:49   #7
megane1970JS
ford::amateur
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 11-03-2009
Skąd: KATOWICE
Model: KUGA
Silnik: 2,0 TDCI 180 KM
Rocznik: 2017
Postów: 5
Domyślnie Odp: Ksenon - regeneracja lamp - fotorelacja [FOCUS 2008-2011]

Cytat:
Napisał bailaga Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
17. Przyklejamy bardzo dokładnie wycięty wcześniej kawałek plastiku. Ja użyłem kleju na gorąco i pistoletu. Sprawdzamy żeby nie było nieszczelności bo będzie dostawać się wilgoć i lampa będzie parowała i się brudziła.
Nie chcę kolegę martwić, ale z użyciem kleju na gorąco to nie był dobry pomysł. Póki mamy temperatury zimowo - wiosenne nic się nie będzie działo, ale jak postawisz samochód w lecie w pełnym słońcu to klej na ciepło po prostu spłynie. Też kiedyś użyłem tego kleju w tylnej lampie i w lecie kleiłem ponownie innym specyfikiem (polecam klej do szyb).
megane1970JS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-02-2019, 19:38   #8
bailaga
ford::average
 
Avatar bailaga
 
Zarejestrowany: 02-04-2014
Skąd: SO
Model: FF2 FL
Silnik: 2.0/145KM Pb
Rocznik: 2010
Postów: 193
Domyślnie Odp: Ksenon - regeneracja lamp - fotorelacja [FOCUS 2008-2011]

Cytat:
Napisał megane1970JS Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie chcę kolegę martwić, ale z użyciem kleju na gorąco to nie był dobry pomysł. Póki mamy temperatury zimowo - wiosenne nic się nie będzie działo, ale jak postawisz samochód w lecie w pełnym słońcu to klej na ciepło po prostu spłynie. Też kiedyś użyłem tego kleju w tylnej lampie i w lecie kleiłem ponownie innym specyfikiem (polecam klej do szyb).
Czy ja wiem? Sporo już przejechałem, w komorze silnika jest gorąco i nic się nie dzieje.
Może użyłeś niewłaściwego kleju.
bailaga jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-01-2020, 21:14   #9
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 185
Domyślnie Odp: Ksenon - regeneracja lamp - fotorelacja [FOCUS 2008-2011]

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , jak wyciągałeś ten czarny zaczep (w kształcie grzybka) mocujący z boku odbłyśnika metalową przesłonę dostosowującą do warunków EU/UK? Interesuje mnie sposób wyjęcia tego plastiku bez jego uszkodzenia...
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2020, 10:59   #10
bailaga
ford::average
 
Avatar bailaga
 
Zarejestrowany: 02-04-2014
Skąd: SO
Model: FF2 FL
Silnik: 2.0/145KM Pb
Rocznik: 2010
Postów: 193
Domyślnie Odp: Ksenon - regeneracja lamp - fotorelacja [FOCUS 2008-2011]

Cytat:
Napisał Dariusz_B Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , jak wyciągałeś ten czarny zaczep (w kształcie grzybka) mocujący z boku odbłyśnika metalową przesłonę dostosowującą do warunków EU/UK? Interesuje mnie sposób wyjęcia tego plastiku bez jego uszkodzenia...
Chyba to wyrzuciłem bo nie dało się łatwo zdemontować.
bailaga jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:32.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.