Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Sprzęt Audio/CB/GPS
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-08-2008, 21:01   #1
thered
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 01-06-2006
Skąd: Szczecin
Postów: 202
Domyślnie Wzmacniacz schemat - tłumaczenie

Koledzy nie jestem elektrykiem i amatatorsko podchodze do tematu Audio lecz potrzbuje fachowej mądrej porady.
Znalazłem cytat na stronie elektroda.pl :

Wzmacniacz współpracujący z tym modelem nie musi być fabryczny ale musi spełniać warunek: masa wejść liniowych nie może być połączona z masą zasilania wzmacniacza. Fabryczny wzmacniacz pracuje w układzie różnicowym dlatego też nie potrzebny jest przewód ekranowany - fabrycznie jest to prowadzone skrętką

Czy może ktoś mi przetłumaczyć ten cytat na język "polski" tzn wytłumaczyć po chłopsku o co tu chodzi bo jak ta żaba na rowie nie kumam.

Z góry dziękuję pozdrawiam

thered jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-08-2008, 22:11   #2
raf1k
ford::advanced
 
Avatar raf1k
 
Zarejestrowany: 21-06-2006
Skąd: Bydgoszcz
Model: MK2 ST24
Silnik: 2.5 V6 170PS
Rocznik: 1998
Postów: 348
Domyślnie Re: Wzmacniacz schemat - tłumaczenie

najlepiej zapytaj sie tego kogos na elektrodzie co mial na mysli Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ale z tego co rozumuje to nie mzona w zaden spossob laczyc obu mas z zasilania i z wyjscia liniowego czyli chinchy, gorzej jak sie myle ale chyba dobrze skojazylem fakty.
__________________
PoZdRaWiAm
r@fik
raf1k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-08-2008, 17:54   #3
thered
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 01-06-2006
Skąd: Szczecin
Postów: 202
Domyślnie Re: Wzmacniacz schemat - tłumaczenie

to znaczy jak nie można? jedna ma iść do karoserii druga do aku?
problem tkwi w tym że po włączeniu radia, w głośnikach słyszę krótkie ale głośne 'bum' tak jakby wzmacniacz dostawał napięcia, to samo przy wyłączeniu radia Wiesz o co mi chodzi?

Pozdrawiam
thered jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-08-2008, 18:53   #4
raf1k
ford::advanced
 
Avatar raf1k
 
Zarejestrowany: 21-06-2006
Skąd: Bydgoszcz
Model: MK2 ST24
Silnik: 2.5 V6 170PS
Rocznik: 1998
Postów: 348
Domyślnie Re: Wzmacniacz schemat - tłumaczenie

generlanie moze poweidz tak co chcesz podlaczyc i do czego Ci rozszyfrowanie tego zdania bo moze da sie to inaczej wytlumaczyc tylko bys musial napisac o co chodzi. a jesli chodz o te masy to zasilanie wzmacniacza z karoseri a wyjsia liniowe swoja mase beda mialy z radia.
__________________
PoZdRaWiAm
r@fik
raf1k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-08-2008, 19:50   #5
thered
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 01-06-2006
Skąd: Szczecin
Postów: 202
Domyślnie Re: Wzmacniacz schemat - tłumaczenie

opis ten potrzebny mi jest właśnie do tego by wyjaśnic dlaczego mój układ w taki sposób reaguje na włączenie radia. zastanawiam sie dlaczego tak się dzieje nie wiem czy źle podłączyłem wzmacniacz, i dlaczego tak się dzieje jak opisałem powyzej
thered jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-08-2008, 20:00   #6
raf1k
ford::advanced
 
Avatar raf1k
 
Zarejestrowany: 21-06-2006
Skąd: Bydgoszcz
Model: MK2 ST24
Silnik: 2.5 V6 170PS
Rocznik: 1998
Postów: 348
Domyślnie Re: Wzmacniacz schemat - tłumaczenie

hmm no wlasnie z tym bum... a podlaczales wzmak pod fabryczne radio? bo mozna by sie pokusic o sprawdzenie na innym radiu ale faktycznie moze to byc problem z masami bo wiem ze jak audi robilem to bylo tez takie bum ale teraz nie paemitam jak to zostalo zlikwidowane czy czasem nie potrzebny byl jakis dodatkowy interfejs a raczej napewno....

a to bum to tylko przy waczaniu radia? czy np przelaczanie utworow wylacznei tez?
__________________
PoZdRaWiAm
r@fik
raf1k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-08-2008, 20:06   #7
Placek2007
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 28-07-2008
Postów: 14
Domyślnie Re: Wzmacniacz schemat - tłumaczenie

Jeśli to ja miałbym podłączyć wzmacniacz zrobiłbym tak.
Przewody zasilające wzmacniacz połączyłbym bezpośrednio z akumulatorem. Każdy wzmacniacz ma wejście sterujące, które pozwala na jego właczenie z radia. Działa to tak, że pomimo że wzmak jest podłączony do aku. to nie działa dopóki na wejściu sterującym nie pojawi się odpowiedni sygnał np.>6V. Taki sygnał jest dostępny w radiu (na jednym z wyjśc pojawia się napięcie po włączeniu radyjka). Tylko, że ten sygnał sterujący z radia nie zmienia sie skokowo z "0V" na "12V" tylko płynnie aby wyeliminować "stuki" przy włączaniu. Jeżeli podłaczyłeś do wejscia sterujacego wzmacniacza zły kabel z radia to masz gwałtowny skok napiecia i slyszysz "bum" w głośnikach.
Co do masy wejść liniowych to jest ona wzięta z masy radia a co za tym idzie w efekcie z akumulatora. Dlatego nie kombinuj z podłaczaniem masy do karoserii, bo to i tak ta sama masa.
Placek2007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-08-2008, 20:28   #8
raf1k
ford::advanced
 
Avatar raf1k
 
Zarejestrowany: 21-06-2006
Skąd: Bydgoszcz
Model: MK2 ST24
Silnik: 2.5 V6 170PS
Rocznik: 1998
Postów: 348
Domyślnie Re: Wzmacniacz schemat - tłumaczenie

nie wydaje mi sie zeby kolega podlaczyl wzmacniacz pod inny przewod niz sterujacy z radia bo wtedy milaby zasilanie na stale badz po stacyjce nic innego tam nie ma... a masa rca i obudowy nie koniecnzie musi byc ta sama masa...
__________________
PoZdRaWiAm
r@fik
raf1k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-08-2008, 20:32   #9
raf1k
ford::advanced
 
Avatar raf1k
 
Zarejestrowany: 21-06-2006
Skąd: Bydgoszcz
Model: MK2 ST24
Silnik: 2.5 V6 170PS
Rocznik: 1998
Postów: 348
Domyślnie Re: Wzmacniacz schemat - tłumaczenie

albo jeszcze inaczej... czy masz dobra mase na zasilaniu wzmacniacza?? bo jak by byla kiepska to wzmak pociagnalby mase po RCA przez co moga sie dziac cyrki z tym "bum"
__________________
PoZdRaWiAm
r@fik
raf1k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-08-2008, 21:52   #10
thered
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 01-06-2006
Skąd: Szczecin
Postów: 202
Domyślnie Re: Wzmacniacz schemat - tłumaczenie

Temat jest taki, z wzmacniacza forda z kostki wychodzą oprócz kabli do głośników wychodzą 3 kable.
Jeden to +, dwa z nich podłączyłem do masy bez tego wzmacniacz nie działa i nie słychać nic w głośnikach.
Z tym 6V możesz mieć rację, słychać "bum" po włączeniu radia lub przy włożeniu wtyku do wzmacniacza (gdy radio jest ON).
W związku z tym, że sprzęt był składany z używek z różnych źródeł, zastanawiałem się co źle zrobiłem.
Wcześniej zasilanie (2x masa i plus) wzmaka było podłączone pod kable zasilające radio i sterownik zmieniarki.
Myślałem, że te bum wynika ze skoku napięcie podczas włączania radia (obciążenie 1 linii 2 odbiornikami) lecz podłączenie wzmacniacza prosto z aku nic nie dało tak jak pisałem.
Wynika z tego, że wyjście z radia może być uszkodzone....?
czy bardziej wzmacniacz?
thered jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:12.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.