Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-09-2013, 13:19   #171
RafałB
ford::expert
 
Avatar RafałB
 
Zarejestrowany: 04-11-2008
Skąd: Podlaskie
Model: S-max Titanium S 163KM (na razie)
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2012
Postów: 3,073
Domyślnie Odp: 6 biegowy automat - jak się sprawuje?

Cytat:
Napisał meteorolog Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
po tygodniu zaczęły się szarpania
Widocznie olej zmieniono po raz 1szy w życiu, tak to potem wygląda...

__________________
Wcześniej było: Galaxy MK1 2.0 B+LPG, Galaxy MK2 1.9 TDI Automat, S-max 2.0 TDCi 140KM, obecnie S-max Titanium S 2.0 TDCi 163KM manual.
RafałB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2013, 13:58   #172
rdstudio
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 13-10-2012
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0 TDCi durashift
Rocznik: 2008
Postów: 7
Domyślnie Odp: 6 biegowy automat - jak się sprawuje?

To co po pewnym przebiegu (np 150 kkm) lepiej nie ruszac oleju w skrzyni durashift?

Ja dobijam do 100kkm powoli i sie zastanawiam czy zmieniac czy jezdzic.
rdstudio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2013, 14:37   #173
cysior
ford::average
 
Avatar cysior
 
Zarejestrowany: 03-05-2012
Skąd: Wolin
Model: MKIV
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 92
Domyślnie Re: Odp: 6 biegowy automat - jak się sprawuje?

Cytat:
Napisał rdstudio Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
To co po pewnym przebiegu (np 150 kkm) lepiej nie ruszac oleju w skrzyni durashift?

Ja dobijam do 100kkm powoli i sie zastanawiam czy zmieniac czy jezdzic.
Jak się trochę wgryzie w temat, poczyta rózne fora samochodowe to wychodzi że:
- wg "specjalistów od ASB" należy zawsze wymienić olej a w automacie niezależnie od przebiegu
- a wg właścicieli aut którzy ich posłuchali, zazwyczaj odwrotnie - pierwsza wymiana oleju w aucie z dużym przebiegiem kończy się.. przyśpieszonym remontem skrzyni..
cysior jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2013, 17:03   #174
gopiotrek
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 15-05-2013
Skąd: Gdańsk
Model: s-max
Silnik: 2.0 TDCI 130 km automat
Rocznik: 2008
Postów: 75
Domyślnie Odp: 6 biegowy automat - jak się sprawuje?

Opiszę swoje doświadczenia, bo mam takowe:
1. Kupiłem autko z historią od 1go właściciela z przebiegiem ok 110kkm (olej nigdy nie wymieniany) i oczywiście dylemat - wymieniać olej w skrzyni czy nie
2. Pojechałem do dobrego warsztatu pod Gdańskiem i według właściciela warsztatu jest taka procedura:
a) spuszcza się odrobinę oleju - ok 100 czy 200ml tam gdzie jest korek do wymiany oleju (jest to miejsce najniżej położone w całej skrzyni) i sprawdza się dość dokładnie czy jest osad i jaki jest to osad
b) jeżeli są opiłki metalu - to generalnie nie rusza się oleju - skrzynia jeszcze trochę pojeździ i dalej i później i tak będzie kapitalka
c) dodatkowo olej nie może być przepalony - jeżeli jest bardzo czarny i przapalony (śmierdzi) - takiego oleju też się nie rusza i wkrótce oczywiście również kapitalka.
d) jeżeli nie ma opiłków ale jest lekki metaliczny osad - bardzo małe cząsteczki - można to porównać do osadu po herbacie jaki czasami zostaje na brzegach szklanki - olej śmiało można wymieniać (u mnie tak było). Dodatkowo mój olej był czarny ale nieprzepalony, posiadał swoje właściwości smarowe (mechanik bierze olej w palce i bada organoleptycznie)
3. Wiem też od innego użytkownika z forum - że pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jeżeli skrzynia zaczyna szarpać (wszystko jedno czy była wymiana oleju czy nie) - to zanim pojedziecie do najlepszego nawet warsztatu od automatów - trzeba wpierw pojechać do serwisu Forda na ponowne wgranie aktualnego softu skrzyni (i chyba reset skrzyni). Wiele warsztatów - nawet tych najlepszych po diagnozie że skrzynia szarpie - od razu bierze się za wymianę sterownika + olej (koszt ok 5 kPLN). A jak się okazuje, często powodem szarpania jest to prostu niedopracowany soft za bodaj 300 PLN

Pozdrawiam,
gopiotrek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-09-2013, 11:52   #175
cysior
ford::average
 
Avatar cysior
 
Zarejestrowany: 03-05-2012
Skąd: Wolin
Model: MKIV
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 92
Domyślnie Odp: 6 biegowy automat - jak się sprawuje?

To fakt - pierwsze co powinniśmy zrobić gdy zaczyna nam szarpac ASB to sprawdzić połączenie elektryczne ze skrzynią (wiązka, złącze) a także wgrać nowsze oprogramowanie niż jest - nie koniecznie najnowsze. Nie trzeba od razu jechac do ASO które kasuje jak zwykle absurdalną cenę za to, w nieautoryzowanym serwisie forda nie wychodzi więcej za podłaczenie do komputera i wgranie jakichkolwiek softów niż 100zł. Niestety większość zamiast tego zaczyna od .. wymiany oleju.. lub daje się naciagnąc jeszcze bardziej - od razu na wymianę np sterownika hydraulicznego za 4-5 tys zł..

Co do czystości oleju w skrzyni - pewnie jest w tym sporo racji - o ile mamy zaufanie do tego mechanika lub sami patrzymy jaki jest olej. Ale z drugiej strony jeśli dany model skrzyni biegów ma z góry określoną żywotność np 250- 300 tys km to nie ma znaczenia czy na ciagle wymienianym oleju czy na ciagle tym samym, zwłaszcza że FORD ogólnie nie zalecał i nie przewidywał wymian w np durashift Aisin. (Chyba ostatnio zajarzyli że wymiana oleju w ASB to kolejny dodatkowy zarobek i niektórzy dilerzy to ostatnio proponują)

Ostatnio edytowane przez cysior ; 27-09-2013 o 14:17
cysior jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2013, 12:20   #176
grodek75
ford::advanced
 
Avatar grodek75
 
Zarejestrowany: 07-08-2011
Skąd: Warszawa Żoliborz
Model: Mondeo Mk4 GoldX/Nissan Micra K11
Silnik: 2,3l Duratec HE 161KM Automat AWF21/1.4 16V 82KM Automat CVT
Rocznik: 2008/2001
Postów: 294
Domyślnie Odp: 6 biegowy automat - jak się sprawuje?

Generalnie skrzyni która działa się nie rusza.
Jeżeli mówimy o Aisin AWF21 to producent określa jej trwałość na ok. 250 000km. Po tym przebiegu skrzynia i tak pewnie będzie do remontu.
Największą głupotą jaką można zrobić to wsadzić łapy do działającej skrzyni po przebiegu np. 100 000 - 150 000km i zacząć ją "poprawiać" wymieniając olej. Jeżeli coś wzbudza nasz niepokój to tak jak napisał mój poprzednik zaczynamy od sprawdzenia elektryki, kalibracji i wgrania nowego oprogramowania. Jeżeli dalej nie działa jak powinna to oczywiście możemy się oszukiwać, że zmiana oleju coś pomoże ale i tak naprawa nas nie ominie.
Jeździłem sporo po USA, miałem okazję rozmawiać z ludźmi używającymi automatów tam (również tych Aisinów które my mamy) i słuchać opinii mechaników stamtąd (przy których nie oszukujmy się nasi to cieniasy).
Skrzynię eksploatuje się do momentu aż zawiedzie. Nikt nie wymienia w niej oleju. Za to gdy nastąpi awaria oni nie robią rzeźby w ...
Skrzynia jest wyjmowana, rozbierana na czynniki pierwsze, wszystkie elementy wsadzane w płyn czyszczący, a później następuje ocena co należy wymienić. Po takiej naprawie (i przy okazji regeneracji konwertera) skrzynia jest jak nowa i na ogół przeżywa samochód.
U nas niestety "fachofffcy" nie znają się na swojej robocie i napraw dokonują metodą prób i błędów. Może sterownik? A może sprzęgło? A może sam olej pomoże? Stąd biorą się wszystkie problemy. A jeżeli dołoży się do tego chęć obniżenia kosztów napraw przez właścicieli za wszelką cenę to droga do nieszczęścia gotowa.
Najważniejsza jest jedna kwestia - remont musi być kompleksowy.
Nie można naprawiać skrzyni po kawałku.
A wymiana oleju może przynieść więcej szkody niż pożytku.
__________________
Gdybym u progu swej kariery jako przedsiębiorcy zapytał klientów czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni. Więc ich nie pytałem.
Henry Ford
grodek75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2013, 12:53   #177
jjjj
ford::average
 
Imię: jacek
Zarejestrowany: 20-11-2012
Model: Mondeo mk IV
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2008
Postów: 79
Domyślnie

Z ta wymiana oleju to masz troche racji, skrzynka ma dojechać swoje km i wymiana lub remont. Jednak jeśli od początku serwisujemy i dbamy o asb to taka skrzynka podziała dłużej. Znam przykłady aut co maja po 350k km i asb dziala jak nowa, a olej wymieniany jest cyklem co 3 wymiany oleju w silniku wymiana oleju w skrzyni.
Ja akurat z autopsji potwierdzam, ze wymiana po 150 000 juz nie ma sensu.. wymienilem i bylo tylko gorzej.

jacek
jjjj jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2013, 13:36   #178
grodek75
ford::advanced
 
Avatar grodek75
 
Zarejestrowany: 07-08-2011
Skąd: Warszawa Żoliborz
Model: Mondeo Mk4 GoldX/Nissan Micra K11
Silnik: 2,3l Duratec HE 161KM Automat AWF21/1.4 16V 82KM Automat CVT
Rocznik: 2008/2001
Postów: 294
Domyślnie Odp: 6 biegowy automat - jak się sprawuje?

Może nie wyraziłem się precyzyjnie za co przepraszam. Oczywiście, jeżeli będziesz prawidłowo eksploatował ASB i wymieniał olej co 40-60k km to jej nie zaszkodzi, a być może wydłuży nieco jej żywot.
Chodziło mi raczej o to co obaj napisaliśmy - wsadzanie łap do działającej skrzyni po 100 czy 150k km to proszenie się o problemy na własne życzenie.
__________________
Gdybym u progu swej kariery jako przedsiębiorcy zapytał klientów czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni. Więc ich nie pytałem.
Henry Ford
grodek75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2013, 10:58   #179
KrisSzy
ford::average
 
Zarejestrowany: 08-09-2010
Skąd: Warszawa Ochota
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 Ecoboost / Powershift
Rocznik: 2010
Postów: 156
Domyślnie Odp: 6 biegowy automat - jak się sprawuje?

Ponieważ ASO nie potrafiło poradzić sobie z szarpiącą skrzynią PS (przebieg 38tys km) zdecydowałem się na wymianę oleju w skrzyni. Objawy to było już wręcz walenie / szarpanie przy łagodnym ruszaniu i nieodłącznie sprzęgła przy dohamowywaniu. Nie wiem czy wymusiło to również kalibrację skrzyni czy nie (której nie da się wykonać tak po prostu według ASO) ale cokolwiek zrobili na razie działa.

- Auto przestało szarpać
- zlany olej lekko przepalony, brak opiłków metalu

Jedyne co mnie wkurza to obracanie się w dyskusji z ASO w obszarze wiedzy tajemnej a nie wiedzy i faktów (wypowiedzi typu że w tej skrzyni nie ma tarczy sprzęgła, coś zrobiliśmy ale nie powiemy/nie wiemy dokładnie co, etc !).

Jezeli ktoś na przyszłość jest w stanie polecić dobry serwis w Wawie który wie co robi i co trzeba zrobić to proszę o info.
KrisSzy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2013, 16:36   #180
deynio
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 25-03-2011
Skąd: Warszawa
Model: MK5
Silnik: 2,0 TDCI 180 KM automat
Rocznik: 2015
Postów: 38
Smile Odp: 6 biegowy automat - jak się sprawuje?

Jakis czas temu w poprzednim Fordzie (automat durashift) 2007r przebieg 99 000 km mialem objaw szarpniecia przy zrzucaniu biegow 2-1. Pojechalem do firmy SAMKO w Warszawie na weryfikacje, po jezdzie probnej wykonanej przez pracownika wspomnianej firmy uslyszalem to czego wszyscy uzytkownicy automatycznej skrzyni nie chcieliby uslyszec "panie skrzynia do remontu" koszt 4-5 tys. Pomyslalem ze trzeba zapukac do innych drzwi, dostalem od znajomego namiary na speca od automatow z okolic Skierniewic. Pojechalem do niego, facet nawet nie odbyl jazdy probnej, podlaczyl tylko komputer popatrzyl, pocmokal i powiedzial aby wymienic olej w skrzyni i po wymianie przejechac autem okolo 1000 km i powtornie wymienic olej dolewajac dodatek do oleju LUBEGARD, notabene zakupiony we wspomnianej firmie SAMKO.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Tak tez uczynilem, co prawda auto sprzedalem, ale nie poszlo w nieznajome rece jezdzi nim znajomy i skrzynia spisuje sie bez zarzutu.
Obecnie ma okolo 150 000 tys przebiegu.
deynio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
automat , mondeo mk4



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:05.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.