Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-05-2012, 17:07   #1
kiri
ford::average
 
Avatar kiri
 
Zarejestrowany: 03-09-2008
Skąd: Ruda Śląska
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 TDCi 130 KM
Rocznik: 2002
Postów: 84
Domyślnie Koło pasowe - samodzielna wymiana?

Witam

W sobotę, z dnia na dzień, z mojego silnika dobiegł mnie bardzo intensywny stukot - coś jakby włożyć plastikową linijkę w wentylator. Dźwięk jest bardzo głośny, do tego zdaje się metaliczny. Ponieważ hałas ten pojawia się tylko i wyłącznie na wolnych obrotach, a jego częstotliwość zmienia się przy włączaniu/wyłączaniu urządzeń elektrycznych, wydumałem że to coś w układzie paska wieloklinowego. Obserwowałem wszystko dość dokładnie, ale jedyne co zauważyłem to leciutkie bicie koła pasowego - leciutkie do tego stopnia, że nie jestem pewien czy to rzeczywiście bicie, czy drgania silnika powodują złudzenie optyczne. Tak czy inaczej, na pewno natężenie dźwięku jest niewspółmierne do tego co widziałem. Dziś rozmawiałem z mechanikiem, byłem też pokazać mu feler. Po krótkich oględzinach stwierdził że to rzeczywiście koło pasowe, zalecił też wymianę paska i (ewentualnie, jeśli wyjdzie coś w czasie wymiany) rolek.

Podstawowe pytanie: czy ktoś wymieniał samodzielnie koło pasowe (dwumasowe)? Przeszukałem forum, szperałem na google, i wszędzie jest masa tematów o tym jak sypie się układ paska wieloklinowego, ale wygląda na to że nikt sam nic przy nim nie robił. Będę wdzięczny za wszelkie porady, bo w sumie nie wiem czy jest sens samemu się za to zabierać.

Inna sprawa, na marginesie. Może mi ktoś wytłumaczyć, jak to jest możliwe że nagle, bez wyraźnej przyczyny, z dnia na dzień mój samochód zaczyna brzmieć jakby go zarzynali piłą do metalu? Rozumiem gdyby dźwięki związane z biciem koła pasowego się nasilały, ale u mnie to jest tragedia. Znalazłem taki filmik: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - pokazuje on bicie koła pasowego. U mnie to bicie jest praktycznie niewidoczne, a dźwięk tragiczny...

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam, Krzysiek

kiri jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-05-2012, 17:10   #2
aprox99
ford::expert
 
Avatar aprox99
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 30-10-2007
Skąd: Bytom/Lünen
Model: Audi A4 TDI,Fiesta
Silnik: 2L 150 KM,1,25-82 KM
Rocznik: 2014,2014
Postów: 2,076
Domyślnie Odp: Koło pasowe - samodzielna wymiana?

Wymienialem to kolo wiele razy,dzwiek o ktorym piszesz nie pochodzi od kola pasowego,kolo pasowe buczy albo dudni nierownomiernie,ty piszesz o metalicznym dzwieku.masz racje ze to kolo lekko jakby bije,ale nowe ma to samo.Wymiana jest prosta:trzeba zrzucic pasak wielorowkowy,mam do tego extra klucz gdyz bez klucza nie zalozysz go z powrotem.Podnosisz kolo od strony tego kola pasowego czyli przednie po stronie pasazera,zrzucasz kolo z opona i po rozebraniu plastykow masz 100% dojscie do tego kola pasowego,sa tam 3 sruby ktore trzeba odkrecic,montaz odwrotnie

Ostatnio edytowane przez aprox99 ; 08-05-2012 o 17:18
aprox99 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-05-2012, 17:40   #3
kiri
ford::average
 
Avatar kiri
 
Zarejestrowany: 03-09-2008
Skąd: Ruda Śląska
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 TDCi 130 KM
Rocznik: 2002
Postów: 84
Domyślnie Odp: Koło pasowe - samodzielna wymiana?

Cytat:
Napisał aprox99 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
piszesz o metalicznym dzwieku
Czy w takim wypadku źródłem dźwięku może być napinacz?

Cytat:
Napisał aprox99 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
mam do tego extra klucz gdyz bez klucza nie zalozysz go z powrotem
...czyli lepiej się tym nie babrać, tylko dopłacić stówkę i zlecić to komuś?
kiri jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-05-2012, 17:47   #4
aprox99
ford::expert
 
Avatar aprox99
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 30-10-2007
Skąd: Bytom/Lünen
Model: Audi A4 TDI,Fiesta
Silnik: 2L 150 KM,1,25-82 KM
Rocznik: 2014,2014
Postów: 2,076
Domyślnie Odp: Koło pasowe - samodzielna wymiana?

od napinacza moze byc ten dzwiek,ten klucz jest potrzebny zeby odciazyc napinacz i zdjac pasek wielorowkowy,zdjac pasek mozesz grubym srubokretem na sile ale potem bez klucza nie zalozysz z powrotem .Dla mnie wymiana tego kola to 0,5 h roboty.Poza tym zeby rozpoznac czy ten dzwiek wogole pochodzi od tych elementow zrzuc ten pasek i zapal silnik ,powinna byc cisza
aprox99 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-05-2012, 18:21   #5
kiri
ford::average
 
Avatar kiri
 
Zarejestrowany: 03-09-2008
Skąd: Ruda Śląska
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 TDCi 130 KM
Rocznik: 2002
Postów: 84
Domyślnie Odp: Koło pasowe - samodzielna wymiana?

Udało mi się nagrać ten dźwięk: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
kiri jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-05-2012, 18:33   #6
dbdrag
ford::advanced
 
Avatar dbdrag
 
Zarejestrowany: 22-11-2009
Skąd: Sulejów
Model: mondeo
Silnik: tdci 131ps
Rocznik: 2002
Postów: 236
Domyślnie Odp: Koło pasowe - samodzielna wymiana?

Ja jestem świeżo po wymianie koła pasowego wymieniałem sam z pomocą kolegi,ale wymieniałem całość napinacz i wszystkie rolki i u mnie koło pasowe nie miało bicia ale jak rozkręciłem i nim potrząsłem to wszystko w nim latało,tak jak kolega pisze wymiana samego koła to nic specjalnego ale klucz do napinacza lub coś podobnego do niego jest obowiązkowe.według mnie jak masz trochę kasy na zbyciu to wymieniaj w komplecie wszystko co jest w napędzie paska.pozd
dbdrag jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-05-2012, 18:38   #7
aprox99
ford::expert
 
Avatar aprox99
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 30-10-2007
Skąd: Bytom/Lünen
Model: Audi A4 TDI,Fiesta
Silnik: 2L 150 KM,1,25-82 KM
Rocznik: 2014,2014
Postów: 2,076
Domyślnie Odp: Koło pasowe - samodzielna wymiana?

To terkotanie to nie kolo pasowe,kolo buczy i dudni,zrzuc pasek i zapal silnik bez paska,to jedyna mozliwosc,ja stawiam na cos innego niz na kolo pasow,chyba ze napinacz.Problem z buczeniem kola ma prawie kazdy mondeo,jedz do forda i niech mechanik poslucha,u ciebie cos terkocze a nie dudni.Piszesz tez ze wystapilo to z dnia na dzien,kolo halasuje regularnie i coraz glosniej ale nie z dnia na dzien,moze jeden wtrysk sie konczy?

Ostatnio edytowane przez aprox99 ; 08-05-2012 o 18:52
aprox99 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-05-2012, 01:52   #8
SrebnaStrzała
ford::expert
 
Avatar SrebnaStrzała
 
Zarejestrowany: 30-01-2008
Skąd: Poznań
Model: A7, Mondeo
Silnik: 50TDI, 2.0TDCI
Rocznik: 2018, 2011
Postów: 4,462
Domyślnie Odp: Koło pasowe - samodzielna wymiana?

Po pierwsze jeśli jest to pierwsza wymiana to polecam wymianę kompletu czyli rolki napinacz pasek i koło. Temat był już poruszany niejednokrotnie i wszystko zostało dokładnie opisane.
SrebnaStrzała jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-05-2012, 06:02   #9
kiri
ford::average
 
Avatar kiri
 
Zarejestrowany: 03-09-2008
Skąd: Ruda Śląska
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 TDCi 130 KM
Rocznik: 2002
Postów: 84
Domyślnie Odp: Koło pasowe - samodzielna wymiana?

Wiem że temat był poruszany wielokrotnie, ale niestety w głównym wątku dotyczącym tego problemu jest kilkadziesiąt stron opowiadania o pierdołach, i nie idzie przez to przebrnąć. A zdecydowana większość postów polega na tym, że ktoś pisze "wymieniłem", a w rzeczywistości powinien napisać "zleciłem wymianę" - trudno znaleźć konkretne informacje o samej wymianie.
kiri jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-05-2012, 07:07   #10
SrebnaStrzała
ford::expert
 
Avatar SrebnaStrzała
 
Zarejestrowany: 30-01-2008
Skąd: Poznań
Model: A7, Mondeo
Silnik: 50TDI, 2.0TDCI
Rocznik: 2018, 2011
Postów: 4,462
Domyślnie Odp: Koło pasowe - samodzielna wymiana?

Jest dużo zachodu aby to samemu wymienić. Musisz podnieć albo opuścić silnik i użyć klucza udarowego.
SrebnaStrzała jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:33.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.