Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-07-2011, 16:36   #1
piotrekopole
ford::beginner
 
Imię: Piotrek
Zarejestrowany: 26-11-2009
Skąd: opole
Model: focus
Silnik: 1.6 ti-vct
Rocznik: 2005
Postów: 42
Domyślnie stuki na nierównościach+tarcie przy ruchu kierownicy

Witam.

Na forum nie znalazłem żadnego tematu który by opisywał mój przypadek, więc pytam w osobnym wątku. Problem jest dość skomplikowany więc dokładnie opisuję objawy.

Przy jeździe na nierównościach z okolic prawego koła dobiega pukanie (na prostej drodze nie ma tego wcale ani nawet żadnych drgań). Dodatkowo podczas kręcenia kierownicą na postoju występuje dźwięk jakby coś o siebie ocierało. Podejrzewam że te 2 usterki są ze sobą związane bo zawsze występują razem. Co ciekawe występują tylko wtedy gdy temp. na zewnątrz jest poniżej ok. 14 stopni (przez zimę było to samo i teraz powróciło jak się ochłodziło). Powyżej tej temperatury żadne z opisanych objawów nie występują.

Początkowo było tylko opisane wyżej "tarcie" przy ruszaniu kierownicą na postoju, które prawdopodobnie pojawiło się po ustawianiu zbieżności, ale koleś który ustawiał twierdzi że niemożliwe. Inny mechanik stwierdził że winą odgłosów "tarcia" jest łożysko w kolumnie McPersona więc zostały wymienione i jakby było lepiej. Ale po jakimś czasie pojawiły się dodatkowo opisane stuki na nierównościach.

Dzisiaj byłem u mechanika i stwierdził (podobnie jak inny mechanik w zimę kiedy były takie same objawy) że żadnych luzów na kole i okolicach nie ma.

Ma ktoś pomysły co to może być? Możliwe że to jakieś luzy na amortyzatorze bo nie został po naprawie dobrze dokręcony? I dlaczego występują objawy tylko jak jest chłodniej a w ciepłe dni wcale ich nie ma?

Z góry dzięki za propozycje.

piotrekopole jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-07-2011, 20:13   #2
mr2
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-08-2008
Model: Ford Focus TREND
Silnik: 1,6 16v
Rocznik: 1999
Postów: 19
Domyślnie Odp: stuki na nierównościach+tarcie przy ruchu kierownicy

Myślę,że łączniki stabilzatora do wymiany.
Najprościej sprawdzić, bujając karoserią na boki, jeżel słychać stuki, to właśnie stukają zużyte łączniki.
PS. Opisuję na podstawie doświadczeń z moim focusem.
mr2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-07-2011, 20:21   #3
piotrekopole
ford::beginner
 
Imię: Piotrek
Zarejestrowany: 26-11-2009
Skąd: opole
Model: focus
Silnik: 1.6 ti-vct
Rocznik: 2005
Postów: 42
Domyślnie Odp: stuki na nierównościach+tarcie przy ruchu kierownicy

Cytat:
Myślę,że łączniki stabilzatora do wymiany.
Najprościej sprawdzić, bujając karoserią na boki, jeżel słychać stuki, to właśnie stukają zużyte łączniki.
PS. Opisuję na podstawie doświadczeń z moim focusem.
Bujaniem na boki mechanik też sprawdzał i była cisza. Wydaje mi się że to bardziej okolice amortyzatora bo stuki są tylko na nierównościach, czyli wtedy jak koło chodzi góra-dół
piotrekopole jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-07-2011, 20:55   #4
mr2
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-08-2008
Model: Ford Focus TREND
Silnik: 1,6 16v
Rocznik: 1999
Postów: 19
Domyślnie Odp: stuki na nierównościach+tarcie przy ruchu kierownicy

Sprawdź jeszcze mocowanie drążka stabilizatora a konkretnie tuleje gumowe w których jest osadzony.
mr2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-07-2011, 21:08   #5
piotrekopole
ford::beginner
 
Imię: Piotrek
Zarejestrowany: 26-11-2009
Skąd: opole
Model: focus
Silnik: 1.6 ti-vct
Rocznik: 2005
Postów: 42
Domyślnie Odp: stuki na nierównościach+tarcie przy ruchu kierownicy

Wydaje mi się że przyczyna leży gdzieś w okolicach amortyzatorów a szczególnie w elementach gumowych które pod wpływem niższej temperatury stają się twardsze i stukają na nierównościach, a przy kręceniu kierownicą powodują "tarcie". Moim zdaniem gdyby były to łączniki to stukały by cały czas a nie tylko jak jest chłodniej.

Ostatnio edytowane przez piotrekopole ; 22-07-2011 o 21:13
piotrekopole jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-07-2011, 07:12   #6
revenge
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-07-2011
Skąd: Polska
Model: Focus
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 12
Domyślnie Odp: stuki na nierównościach+tarcie przy ruchu kierownicy

Stuki na nierównościach:
Czy masz to również przejeżdżająć np. przez przejazdy kolejowe lub ostre karby? TAk? = tuleje wahaczy do wymiany.

Tarcie:
Masz wycieki z amortyzatorów? (zobacz czy nie jest błotcko na sprężynie uwalone olejem). Jeżeli tak, to zacznij od wymiany amortyzatorów. Sprawdź jeszcze amorki na ścieżce - tak orientacyjnie, niedobór oleju powinno wykazać.
Generalnie to wskazuje na łożysko amortyzatora, ale skoro już wymieniłeś... Chyba, że ktoś coś spaprał!
Też mi się to kiedyś pojawiło...po wizycie u wulkanizatora:-) Do dzisiaj nie wiem co to było. Potem wymieniłem i tak amorki i łożyska, zatem już nigdy się nie powtórzyło.
revenge jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-07-2011, 09:23   #7
hantys
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 02-02-2011
Skąd: Szczecin
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 24
Domyślnie Odp: stuki na nierównościach+tarcie przy ruchu kierownicy

Moim zdaniem pojedź na stacje kontroli i poproś żeby sprawdzili Ci zawieszenie.
Koszt to chyba ok. 20 zł a będziesz wszystko wiedział co to za stuki. To chyba najprostszy sposób a nie takie gdybanie.
hantys jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-07-2011, 10:24   #8
revenge
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-07-2011
Skąd: Polska
Model: Focus
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 12
Domyślnie Odp: stuki na nierównościach+tarcie przy ruchu kierownicy

Pojedziesz na stację, sprawdzą zawieszenie, powiedzą, że wszystko jest OK i dalej będzie stukać - na 99%.
Możesz u nich tylko z czystej ciekawości i orientacyjnie sprawdzić amorki. Jak będzie mało oleju - wylane, to coś tam wyjdzie/powinno.
Zawieszenie sprawdzane łyżką do opon i na "oko" diagnosty...to nie porozumienie. On tylko widzi: pęknięta guma, nie pęknięta, a nie jest w stanie sprawdzić zużycia elementu. Jeżeli guma już jest wybita to wszystkie charakerystyki poleciały, a on tego w życiu nie zauważy.
revenge jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-07-2011, 12:14   #9
hantys
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 02-02-2011
Skąd: Szczecin
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 24
Domyślnie Odp: stuki na nierównościach+tarcie przy ruchu kierownicy

Revenge nie wiem skąd jesteś i gdzie miałeś takie doświadczenia z diagnostami, ale jak ja pojechałem żeby sprawdzić zawieszenie to mi wszystko powiedzieli co i jak gdzie stuka co stuka i żadnej łyżki do opon nie używali. Później jak robiłem w zaprzyjaźnionym warsztacie to wyszło że to co niby stukało to jednak nie stukało i nie było do wymiany. Podsumowując to myślę że więcej się kolega jednak dowie co ma z zawieszeniem jak właśnie pojedzie na stacje a nie takie gdybanie tutaj na forum.
hantys jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-07-2011, 22:24   #10
revenge
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-07-2011
Skąd: Polska
Model: Focus
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 12
Domyślnie Odp: stuki na nierównościach+tarcie przy ruchu kierownicy

Cytat:
Napisał hantys Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Później jak robiłem w zaprzyjaźnionym warsztacie to wyszło że to co niby stukało to jednak nie stukało i nie było do wymiany
Hmmm... to jakbyś nieco potwierdził moje słowa.
Zrobi jak będzie uważał, ważne aby rozwiązał problem i usunął usterkę, a jak to zrobi to jego wybór. My możemy tylko gdybać.
revenge jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:01.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.