Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-01-2009, 10:57   #11
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Chcesz połączyć lampy z pominięciem przekaźnika.
1 - niezgodne z przepisami, będziesz musiał wyłączać dodatkowe lampy oddzielnie, a nie jedną dźwignią przy kierownicy,
2- musisz mieć za---sty włącznik, który ma prąd min. 20A; po to są małe, zgrabne włączniki na desce, żeby malutkim prądem sterowały silnym przekaźnikiem,
3- bezpiecznik musisz mieć 20A
4- jeśli koniecznie chcesz tak zrobić, to kolejność układanki jest następująca:
- gruby kabel z oczkiem podłączonym do "+" aku idzie do kabiny do włącznika (masz specjalny przepust na kable w przegrodzie silnikowej), przy aku wstaw na kablu bezpiecznik,
- od drugiego styku włącznika wraca do komory silnika, idzie do lamp i tu rozgałęzia się na dwie lampy)
- drugie końcówki lamp łączysz na masę (najlepiej do aku).
Ale to jest zaprzeczenie prawidłowego podłączenia.

__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2009, 11:25   #12
Adasko_Transit
ford::advanced
 
Avatar Adasko_Transit
 
Zarejestrowany: 20-11-2008
Skąd: Bytom [PL]
Model: Boxer
Silnik: 2.8 HDI
Rocznik: 2003
Postów: 351
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Źle mnie zrozumiałeś Wojtek, ja chciałem by te halogeny działały na jednej dźwigni, naprawdę, ale opis jak to zrobić jest dla mnie trochę ciężki, dlatego też w rozpaczy próbowałem przekonać się do osobnego przełącznika - co nie znaczy że tak chciałem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Przekaźnik z malucha to nie problem, tak samo pozostałe przewody itp, ale złożenie tego do kupy, tak aby działało poprawnie - tu się boję. Chyba, że będziesz taki dobry i przekształcisz swój opis tak, abym zrozumiał. Będę wdzięczny oczywiście. Z resztą już jestem.
__________________
Regulamin $23
Adasko_Transit jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2009, 13:14   #13
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Postaram się łopatologicznie.
Musisz stworzyć dwa obwody: jeden o dużych prądach (praktycznie identyczny jak ten opisany ostatnio) i drugi niskoprądowy, sterujący przekaźnikiem.

1. OBWÓD WYSOKOPRĄDOWY
1.1 -gruby przewód zakończony "oczkiem" podłączasz do "+" aku, w odległości ok 30 cm od oczka wstawiasz bezpiecznik, pod podszybiem prowadzisz ten przewód do przepustu nad lewym nadkolem, wchodzisz nim do kabiny, jeszcze jakieś 30 cm i ucinasz go,
1.2 -ucięty koniec zarabiasz końcówką żeńską, wsuwasz ją na końcówkę przekaźnika typu 541, oznaczoną liczbą 30,
1.3 -taki sam gruby przewód zarabiasz żeńską końcówką, wsuwasz ją na końcówkę przekaźnika oznaczoną liczbą 87,
1.4 -wyprowadzasz ten przewód przez przepust z powrotem do komory silnika, po nadkolu i dalej - za chłodnicą, prowadzisz go do pierwszej lampy, tu wsuwka żeńska do zarobienia (bo lampy mają chyba męskie) i przewód rozgałęzia się dalej do drugiej lampy, gdzie znowu wsuwka do zarobienia.
1.5 -obydwie wsuwki podłączasz do plusowych kabelków lamp,
1.6 -gruby kabel - ale innego koloru - zarabiasz wsuwką żeńską, podłączasz do minusowego kabelka drugiej lampy, prowadzisz do pierwszej lampy, znowu wsuwka podłączona do minusa lampy, stąd ciągniesz przewód śladem pierwszego (należy owinąć je razem taśmą czarną plastikową), nie wprowadzasz go do kabiny, tylko skręcasz pod podszybiem w stronę akumulatora, (należy owinąć ten i poprzedni przewód czarną taśmą razem),
1.7- przy "-" akumulatora obcinasz go, zarabiasz oczkiem pod śrubę i podłączasz do minusa akumulatora,
1.8 -obwód wysokoprądowy zrobiony, czas na :fcp29

2. OBWÓD NISKOPRĄDOWY (sterujący)
2.1- znajdź miejsce na włącznik (jeżeli chciałbyś wykorzystać oryginalny fordowski włącznik, to to wymaga dłuuuuugiego opisu, ale zawsze masz na to czas później),
2.2- cienki przewód podłącz do dowolnej końcówki bezpiecznika F13 lub F14 w tablicy bezpieczników nad lewym nadkolem,
2.3- poprowadź ten przewód do włącznika, utnij, zarób odpowiednią wsuwką i podłącz do końcówki włącznika,
2.4- cienki przewód zarób odpowiednią wsuwką, podłącz do drugiej końcówki włącznika,
2.5- poprowadź go do przekaźnika, utnij, zarób żeńską końcówką i podłącz do końcówki przekaźnika oznaczonej liczbą 85,
2.6- zarób cienki przewód końcówką żeńską, podłącz do końcówki przekaźnika oznaczonej liczbą 88,
2.7- poprowadź go do jakiejś śruby mającej masę, utnij, zarób oczkiem, przykręć do masy (dobre, czyste śruby mocujące kolumnę kierownicy są dostępne, gdy zdejmiesz osłonę kolumny).
2.8- aby przekaźnik nie pałętał się po nadkolu, podczep go (przyklej) wyżej taśmą do jakiejś grubej wiązki przewodów,
2.9- gotowe Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. , czas na :fcp29 :fcp29 :fcp29 :fcp29 :fcp29 :fcp29 :fcp29

Światła dodatkowe będą się włączały i wyłączały razem z długimi fabrycznymi - jeżeli ich włącznik będzie załączony, jeżeli nie będzie załączony, to będą działały tylko światła fabryczne. :607:
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2009, 13:43   #14
Adam G.
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 07-11-2006
Model: Mondeo MK2
Silnik: 1.8 td
Rocznik: 1996
Postów: 230
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Podsyłam schemacik ideowy może troche rozjaśni
Adam G. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2009, 18:53   #15
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Adam, ten schemat pozwala na podłączenie dodatkowych reflektorów (jakich - nie wiem) bezpośrednio z akumulatora, sterowane są ręcznym włącznikiem poprzez przekaźnik.
Tymczasem dodatkowe reflektory dalekosiężne muszą być włączane napięciem pojawiającym się w chwili włączenia fabrycznych świateł długich (automatycznie, bez ingerencji kierowcy).
A to zupełnie inna historia. :510:
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2009, 20:47   #16
Adasko_Transit
ford::advanced
 
Avatar Adasko_Transit
 
Zarejestrowany: 20-11-2008
Skąd: Bytom [PL]
Model: Boxer
Silnik: 2.8 HDI
Rocznik: 2003
Postów: 351
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

wojtekjanus, wydrukowałem zarówno Twój opis jak i schemat Adama, wiem że przedstawia on podłączenie dodatkowych świateł poprzez przełącznik i nie da się go zastosować do mojej sytuacji, ale dzięki niemu widzę co i jak powinno być poprowadzone. Dałbym radę podłączyć to wszystko na podstawie takiego schematu, jeśli ktokolwiek dysponuje takowym bardzo proszę o udostępnienie.
__________________
Regulamin $23
Adasko_Transit jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2009, 21:55   #17
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Spróbuję narysować te opisane połączenie w postaci schematu, nie dysponuję teraz skanerem, więc może zdjęcie zrobię i spróbuję wkleić, ale nie wcześniej jak w sobotę, bo do końca stycznia zostałem sam w firmie i trochę się zagotowałem.
Niezależnie od tego myśl i rób stronę mechaniczną - mocowania lamp, miejsce na włącznik dodatkowy (chyba, że chcesz użyć oryginalnego fordowskiego przyciskowego włącznika w jednym z wolnych miejsc na obudowie zegarów - wtedy byłaby Francja-elegancja). Kup te wszystkie duperele, suma sumarum trzeba trochę czasu na to poświęcić.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2009, 22:45   #18
Adasko_Transit
ford::advanced
 
Avatar Adasko_Transit
 
Zarejestrowany: 20-11-2008
Skąd: Bytom [PL]
Model: Boxer
Silnik: 2.8 HDI
Rocznik: 2003
Postów: 351
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Wojtek nie bardzo rozumiem, po co mi włącznik? Myślałem, że będzie to układ zamknięty, a wszystko będzie obijać się o przekaźniki. Jeśli halogeny będą się włączać razem w fabrycznymi drogowymi nie widzę za bardzo zastosowania dla włącznika.
__________________
Regulamin $23
Adasko_Transit jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-01-2009, 00:53   #19
ziemek56
ford::expert
 
Avatar ziemek56
 
Zarejestrowany: 30-12-2006
Skąd: Szczecin
Model: Ś. P. Transit 100
Silnik: 2,5 D
Rocznik: *1992 / +2011
Postów: 2,272
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Cytat:
Napisał Andrzejkudowa
Ja mam halogeny oryginał w zderzaku, podpięte są pod przekaźnik który jest nad schowkiem, myślałem , że to samoróba jakaś ale są fabryczne uchwyty pod zderzakiem i wiązka też wygląda na oryginał. Aha ja założyłem dalekosiężne, ale tam były przeciwmgielne, bo włączając światła "długie" halogeny automatycznie się wyłączają.
No to mam pożywkę:
przełączenie świateł drogowych na światła mijania musi powodować równocześnie wyłączenie wszystkich świateł drogowych a u ciebie wychodzi odwrotnie. Powinieneś przewód sterujący przekaźnikiem odłączyć od świateł mijania i podłączyć pod drogowe.
Nie wiem czy masz, ale dobrze jak ten przewód jest przerwany włącznikiem (na desce) wyłączającym dodatkową parę - tę pod zderzakiem.
I tak ciesz się, bo do niedawna druga para drogowych nie mogła być niżej niż podttawowa. Teraz można jak masz. :fcp1
__________________
A prywatnie ... Toyotka D4D
ziemek56 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-01-2009, 00:59   #20
ziemek56
ford::expert
 
Avatar ziemek56
 
Zarejestrowany: 30-12-2006
Skąd: Szczecin
Model: Ś. P. Transit 100
Silnik: 2,5 D
Rocznik: *1992 / +2011
Postów: 2,272
Domyślnie Re: [Halogeny] Jak podłączyć?

Cytat:
Napisał Adasko_Transit
Wojtek nie bardzo rozumiem, po co mi włącznik? Myślałem, że będzie to układ zamknięty, a wszystko będzie obijać się o przekaźniki. Jeśli halogeny będą się włączać razem w fabrycznymi drogowymi nie widzę za bardzo zastosowania dla włącznika.
Abyś jak nie potrzeba nie świecił czterema tylko parą podstawową.
włączać można parami i wyłączać też parami ALE WAŻNE - przeczytaj post wyżej
__________________
A prywatnie ... Toyotka D4D
ziemek56 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:29.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.