Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-03-2011, 20:21   #1
maciej_b
ford::professional
 
Avatar maciej_b
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 17-02-2007
Model: Focus kombi | Transit DCiV L3H2
Silnik: 1.6 TDCi Econetic 105KM | 2.0 TDCi EcoBlue 130KM
Rocznik: 2013 | 2019
Postów: 1,608
Domyślnie Diagnostyka elm327-parametry pracy silnika

Witam,

po udanej próbie uruchomienia interfejsu elm327 w focusie 1.8 tddi (mondeo 2.0 tddi też) postanowiłem założyć temat (na wzór tematu z forum mondeo) o odczytanych danych z naszych focusów (nie tylko MK I) i dyskusji w tym kierunku.
Przy okazji może udało by się stworzyć coś w rodzaju FAQ na temat programów diagnostycznych. Ja sam dopiero zaczynam zabawę w diagnozowanie auta za pomocą komputera i czasami mam pewne pytania, może są jeszcze inne osoby, które chcą zgłębić swoją wiedzę w tym temacie, a z drugiej strony Ci którzy już coś wiedzą i będą chcieli się podzielić swoją wiedzą/uwagami.

Ja zabawę zacząłem od programu scanxl i na samym początku mam problem z danymi z vss-nie obsługiwany pid co za tym idzie nie możliwe jest odczytanie prędkości auta, czy jest możliwość przeliczenia tego parametru z innych obsłuiwanych pid'ów?
To samo się tyczy ciśnienia doładowania.

PS
Jeżeli moderatorowi temat nie odpowiada to proszę o usunięcie.

...

Oto moje logi





PS do Slawko - chciałem edytować ale nie umiałem dodać obrazu, przepraszam.... (jednak się da)
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 1.jpg (98.7 KB, 301 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 2.jpg (101.6 KB, 169 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 3.jpg (100.3 KB, 145 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 4.jpg (32.3 KB, 86 wyświetleń)

__________________
Był Focus MK1 1.8 TDDi 90 KM, przyszedł czas na zmiany i jest Focus MK3 1.6 TDCi 105KM.

Ostatnio edytowane przez maciej_b ; 20-03-2011 o 19:00 Powód: posty edytujemy a nie piszemy jeden za drugim.
maciej_b jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-07-2011, 10:40   #2
rafbog
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-08-2010
Skąd: Pabianice
Model: Focus
Silnik: 1.8 TDDI 75KM
Rocznik: 2001
Postów: 13
Domyślnie Odp: Diagnostyka elm327-parametry pracy silnika

Witam
Przeglądałem twoje logi i wyglądają podobnie jak u mnie. U siebie szukam przyczyn podwyższonego spalania w średnio-miejskim trybie (min.6,5 - 7l) i czasami poszarpywania w okolicach 2000 obrotów przy próbie utrzymania jednostajnej jazdy. Dodatkowo mam wrażenie że turbo późno pompuje.
I na razie nic nie znalazłem.
Udało Ci się znaleźć coś na temat charakterystyki MAP sensora żeby przeliczyć napięcia na ciśnienie? Może rozgryzłeś VSS i ciśnienie doładowania?
Jak sprawuje się twoje auto, spalanie, może jakieś inne przypadłości?

Dołączam moje logi
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg log1.jpg (86.1 KB, 98 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg log2.jpg (91.0 KB, 76 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg log3.jpg (92.8 KB, 58 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez rafbog ; 21-07-2011 o 19:24 Powód: Poprawiłem załącznik
rafbog jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-07-2011, 17:41   #3
maciej_b
ford::professional
 
Avatar maciej_b
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 17-02-2007
Model: Focus kombi | Transit DCiV L3H2
Silnik: 1.6 TDCi Econetic 105KM | 2.0 TDCi EcoBlue 130KM
Rocznik: 2013 | 2019
Postów: 1,608
Domyślnie Odp: Diagnostyka elm327-parametry pracy silnika

Witam, daj lepszej jakości zrzut, ten jest nieczytelny...

Co do działania mojego auta to jest ok. Turbina jak na przebieg prawie 300k km pracuje dobrze, pompuje tyle co powinna tyle że czuć ją dopiero po 2000 rmp (wcześniej było to już od 1700-1800) , spalanie w mieście min 5,5 l średnio 6 (da się i 8 ), trasa cóż zależy jaka prędkość, jak do 100 km/h zejdzie do jakiś 4,8l.
Znalazłem wykres map sensora (teraz nie pamiętam www, będę w domu to poszukam), co do vss i ciśnienia turbo to niestety nic nie mam nowego.
Przypadłości - szukaj na forum... a na poważnie to nie mam nic poważnego, może poza korozją podłogi z tyłu (tylko), i najprawdopodobniej uszkodzona wiązka kabli pomiędzy pompą wtryskową, a jednostką centralną. Objaw to ostatnio zgasł bez wyraźnej przyzyny i za cholerę nie chciał zapalić, wczesniej były trzy przypadki że nie odpalił przy pierwszej próbie. Pojawiały się wtedy błędy komunikacji pomiędzy sterownikiem a centralnym komputerem. Ale odpukać jest to dobre auto, wiadomo trzeba inwestować aby być zadowolonym, robiłem kpl zawieszenie tył i przód, napęd osprzętu, alternator i rozrusznik (przy okazji paska) i niedawno lakiernik sie nim zajmował (progi i sierpy tył, na szczęście nie ciął tylko udało się doczyścić rudą i została oryginalna blacha.)
__________________
Był Focus MK1 1.8 TDDi 90 KM, przyszedł czas na zmiany i jest Focus MK3 1.6 TDCi 105KM.

Ostatnio edytowane przez maciej_b ; 21-07-2011 o 19:07
maciej_b jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-07-2011, 07:24   #4
rafbog
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-08-2010
Skąd: Pabianice
Model: Focus
Silnik: 1.8 TDDI 75KM
Rocznik: 2001
Postów: 13
Domyślnie Odp: Diagnostyka elm327-parametry pracy silnika

Cytat:
Napisał maciej_b Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...... Turbina jak na przebieg prawie 300k km pracuje dobrze, pompuje tyle co powinna tyle że czuć ją dopiero po 2000 rmp ......
Skąd wiesz że pompuje poprawnie?
I jeszcze pytanie odnośnie słynnych bałwanków przy IC. Chciałem sprawdzić jak się pompują no i na postoju do około 2500 można je spokojnie ścisnąć. Wyraźnie twardnieją ale to dopiero po wyraźnym przekroczeniu tych obrotów.
Jak u Ciebie?
rafbog jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-07-2011, 12:52   #5
maciej_b
ford::professional
 
Avatar maciej_b
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 17-02-2007
Model: Focus kombi | Transit DCiV L3H2
Silnik: 1.6 TDCi Econetic 105KM | 2.0 TDCi EcoBlue 130KM
Rocznik: 2013 | 2019
Postów: 1,608
Domyślnie Odp: Diagnostyka elm327-parametry pracy silnika

Podepnij wakuometr na kolektor ssący lub po przez diag komputerem-profi. Co do bałwanków to jest podobnie. Ja robiłem próbę drogową (dane z obd) i wyszło że są piki aż do 2 barów. Ważne jest jaki zakres obr obejmuje nominalne cisnienie.

Jaką wersję masz programu??
__________________
Był Focus MK1 1.8 TDDi 90 KM, przyszedł czas na zmiany i jest Focus MK3 1.6 TDCi 105KM.

Ostatnio edytowane przez maciej_b ; 22-07-2011 o 19:33
maciej_b jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-07-2011, 07:14   #6
rafbog
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-08-2010
Skąd: Pabianice
Model: Focus
Silnik: 1.8 TDDI 75KM
Rocznik: 2001
Postów: 13
Domyślnie Odp: Diagnostyka elm327-parametry pracy silnika

Cytat:
Napisał maciej_b Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jaką wersję masz programu??
2.0.7 (855)

Udało mi się zrobić wykres wybranych parametrów podczas poszarpywania.
Szarpanie u mnie występuje najczęściej po wkręceniu na ok. 2500 , wyhamowaniu i próbie utrzymania obrotów ok 1900-2000 (3 bieg). Wszystko to podczas jazdy.
Wykres załączam w formie zip-a bo nie udało mi się inaczej ze względu na rozmiar i ograniczenia forum.
Z wykresu wynika że podczas poszarpywania szaleją dawki paliwa, odczyty z pedału przyspieszenia są ok. Zastanawia mnie sygnał z EGR bo on też "skacze".


Na chomiku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] wrzuciłem jeszcze log ze scanxl i definicje wykresów. Można to wrzucić do programu i obejrzeć pełny zapis.
Załączone Pliki
Typ Pliku: zip wykres.zip (44.9 KB, 82 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez rafbog ; 23-07-2011 o 07:21
rafbog jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-07-2011, 10:30   #7
revenge
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-07-2011
Skąd: Polska
Model: Focus
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 12
Domyślnie Odp: Diagnostyka elm327-parametry pracy silnika

Najczęstszą przyczyną złej pracy silnika w okolicach 2000 obrotów to niesprawny/źle funkcjonujący zawór EGR. Właśnie w tym zakresie następuje jego uruchomienie/zamykanie.
revenge jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-07-2011, 20:52   #8
maciej_b
ford::professional
 
Avatar maciej_b
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 17-02-2007
Model: Focus kombi | Transit DCiV L3H2
Silnik: 1.6 TDCi Econetic 105KM | 2.0 TDCi EcoBlue 130KM
Rocznik: 2013 | 2019
Postów: 1,608
Domyślnie Odp: Diagnostyka elm327-parametry pracy silnika

Kolega wyżej może miec rację. Ja proponuję zaślepić egr i wyczyścić dolot (ile się da). Mam prośbę zapodaj pełnego loga tzn wszystkie parametry jakie dasz radę odczytać, puszczę to w programie i porównam do siebie jeszcze inne parametry. Jak zachowują się dawki korekcji wtrysku? Sygnał z pedału gazu podczas poszarpywania też nie jest taki gładki... a egr może szaleć bo zmieniają się dawki paliwa i próbuje jakoś reagować. Ale najtaniej na początek to jest wyczyścić dolot i zawór.
__________________
Był Focus MK1 1.8 TDDi 90 KM, przyszedł czas na zmiany i jest Focus MK3 1.6 TDCi 105KM.
maciej_b jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-07-2011, 07:29   #9
rafbog
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-08-2010
Skąd: Pabianice
Model: Focus
Silnik: 1.8 TDDI 75KM
Rocznik: 2001
Postów: 13
Domyślnie Odp: Diagnostyka elm327-parametry pracy silnika

Cytat:
Napisał maciej_b Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kolega wyżej może miec rację. Ja proponuję zaślepić egr i wyczyścić dolot (ile się da) ......
EGR swego czasu zaślepiałem i nie było różnicy.
Korekta dawki wtrysków na przy tych obrotach nie występuje.
Sygnał z pedału przyspieszenia idealnie gładki nie jest ale też ciężko utrzymać stopę idealnie równo.
Pełnego loga wrzuciłem na chomika (log_full.lgf). Efekt szarpania począwszy od ramki 896. Niestety odświeżanie ramek jest co sekundę, dlatego wcześniej wrzuciłem takiego odchudzonego loga gdzie udało się wyciągnąć odświeżanie ok 4 razy na sekundę.
rafbog jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-07-2011, 14:14   #10
maciej_b
ford::professional
 
Avatar maciej_b
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 17-02-2007
Model: Focus kombi | Transit DCiV L3H2
Silnik: 1.6 TDCi Econetic 105KM | 2.0 TDCi EcoBlue 130KM
Rocznik: 2013 | 2019
Postów: 1,608
Domyślnie Odp: Diagnostyka elm327-parametry pracy silnika

Patrzałem na swoje zrzuty i widzę, że u mnie egr tak bardzo nie szaleje. Tzn zmienia położenie tylko gdy zmienia się znacznie położenie gazu. Przy puszczeniu gazu (zmiana biegu, chamowanie) i przy mocnym deptaniu. Jeżeli jadę spokojnie ze stałą prędkością oscyluje na poziomie 50% otwarcia.
__________________
Był Focus MK1 1.8 TDDi 90 KM, przyszedł czas na zmiany i jest Focus MK3 1.6 TDCi 105KM.
maciej_b jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:15.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.