Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-01-2012, 15:43   #1
rosak
ford::beginner
 
Imię: aa
Zarejestrowany: 02-11-2011
Skąd: UK
Model: Mondeo MK3
Silnik: TDDi
Rocznik: 06.2001
Postów: 10
Domyślnie Jak rozpoznać zużycie zawieszenia?

Witam,
nie bardzo wiedziałem jak sformułować pytanie. Niedawno kupiłem MK3 TDDi 2001r, anglik. Autko we w miarę dobrym stanie jednak co zaczyna się sypać w zawieszeniu. Szczerze mówiąc to podczas jazdy mam mam wrażenie jakby wszystkie śruby były poluzowane bo wszystko stuka i trzeszczy. Zacząłem od próby wymiany gum na tylnym stabilizatorze aby pozbyć się stuków (takie było moje podejrzenie), jeszcze mi się nie udało, pryskam WD40 bo śruby nie chcą puscić.
Dobra, nie chcąc się niepotrzebnie rozpisywać chciałem zadać laickie pytanie- po czym rozpoznać zużycie łączników stabilizatora oraz samego drążka? Wczoraj wymieniłem jeden łącznik z tyłu (pomyślałem że dawno nie był wymieniany a że skrzypi coś z lewej strony więc myślałem że pomoże), jednak ten, który wyciągnąłem na moje oko nie wygląda na zużyty, ale to tylko moje oko, nie znam się. Gumy nie są popękane a śruby wyginają się tak samo jak w nowym. No i jak ocenić zużycie samego drążka? (szczerze mówiąc nie wiem nawet do czego ten drążek jest potrzebny).
Co jeszcze może być przyczyną walenia z tyłu na nierównościach, zakładając że poduszki belki są ok? (3 lata temu wymieniana cała belka). Podejrzewam jeszcze górne mocowanie amortyzatora, tam też są jakie gumy chyba.. Czy na "trzepaczce" wyjdą na jaw wszystkie zużycia gum, wahaczy, stabilizatora itp?
Wybaczcie tyle laickich pytań ale bardzo jestem tego ciekawy a nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi...
Pozdrawiam

rosak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2012, 17:24   #2
Jakub
ford::professional
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 14-09-2004
Skąd: Bielsko - Biała
Model: Kuga
Silnik: 1.5
Rocznik: 2020
Postów: 1,930
Domyślnie Odp: Jak rozpoznać zużycie zawieszenia?

Kanał, brecha i do dzieła. Na szarpakach zazwyczaj nie wiele wychodzi. Główna przyczyną hałasu w MKIII są pourywane mocowania linek hamulca ręcznego od wahaczy. Sam drążek stabilizatora tez może hałasować, jesli gumy są wyrobione.
Jakub jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2012, 18:42   #3
rosak
ford::beginner
 
Imię: aa
Zarejestrowany: 02-11-2011
Skąd: UK
Model: Mondeo MK3
Silnik: TDDi
Rocznik: 06.2001
Postów: 10
Domyślnie Odp: Jak rozpoznać zużycie zawieszenia?

Czyli sugerujesz wymianę wszystkiego po kolei? Chciałem tego uniknąć, tym bardziej że wiem że auto było regularnie serwisowane, ale nie w ASO.. Powymieniam te gumy na drążku i zobaczę. Ale jak rozpoznać czy sam drążek jest zużyty czy nie? I co mylisz o tej górnej częsci/mocowaniu kolumny amortyzatora? Zużywa się to też? Ma wpływ na stuki? Sprawdzę te linki ale to na pewno nie o to chodzi, tył mi wręcz "wali" na dziurach czy uskokach..
rosak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2012, 19:00   #4
karloss
FCP member
 
Avatar karloss
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 19-05-2009
Skąd: Warszawa
Model: Ford Mondeo MK4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2012
Postów: 2,017
Domyślnie Odp: Jak rozpoznać zużycie zawieszenia?

Przyczyną stuków z tyłu mogą być:
- zużyte tuleje wahaczy
- wyrobione łączniki stabilizatora
- zużyte amortyzatory
Jeżeli tak jak piszesz auto było naprawiane w zwykłym warsztacie możliwe że do zawieszenia (np. Tuleje wahacza) użyto zamienników a nie oryginałów, a tego niestety fordy nie lubią. Po za tym jak już łączniki stabilizatora lepiej wymieniać parami, podobnie jak końcówki drążków kierowniczych.
karloss jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-01-2012, 20:21   #5
dg.
ford::advanced
 
Avatar dg.
 
Imię: Dawid
Zarejestrowany: 27-05-2008
Model: Mondeo mk5
Silnik: 2.0 TDCI 150KM>180KM>211KM chip
Rocznik: 2015
Postów: 354
Domyślnie Odp: Jak rozpoznać zużycie zawieszenia?

każdy porządny mechanik powie ci co trzeba wymienic w zawieszeniu aby nie pukalo.

4 lata temu robilem komplet tulei, sworzen, drazki przod. -jezdzi do dzisiaj good.
ostatnio niestety do wymiany laczniki przod, tyl plus gumy - pukalo. Ale przejezdzily 13 lat w (nigdy nie wymieniane) wiec nie tragizuje. wymienione za rozsadna kase cisza (tzn auto tak sztywne ze wsrodku zaczelo mi cos trzeszczec Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. hehe.
__________________
Mondeo mk2 1.8TD 90KM 1999r, Mondeo mk3 2.0TDCi 115KM 2004r, C-Max 2.0 Duratec 145KM 2005r, Mondeo mk5 2.0TDCi 150KM>180KM Titanium 2015r.
dg. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2012, 02:51   #6
MichhalMCH
ford::average
 
Avatar MichhalMCH
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 26-11-2009
Skąd: Ballymena UK (Northern Ireland)
Model: Mondeo ZETEC
Silnik: 2.0 TDCI 130
Rocznik: 2004
Postów: 161
Domyślnie Odp: Jak rozpoznać zużycie zawieszenia?

Cytat:
Napisał rosak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
szczerze mówiąc nie wiem nawet do czego ten drążek jest potrzebny
drążek? wnioskuje że chodzi ci o stabilizator. Raczej jeszcze nie słyszałem żeby stabilizator się "zużył", a służy on tak jak sama nazwa wskazuje do stabilizowania przechyłu samochodu w trakcie pokonywania zakrętów. Na chłopski rozum: żeby samochód się nie przechylał na zakrętach Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Cytat:
Napisał jakubbi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kanał, brecha i do dzieła
jakubbi sugeruje samodzielne sprawdzenie zawieszenia za pomocą brechy, a nie wymianę wszystkiego po kolei.
__________________
Mój Samochód:
http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=170449
ZAPRASZAM!!!!
MichhalMCH jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2012, 21:08   #7
93karol
ford::advanced
 
Avatar 93karol
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 22-01-2009
Skąd: RTA/RST
Model: .
Silnik: 2.4
Rocznik: .
Postów: 278
Domyślnie Odp: Jak rozpoznać zużycie zawieszenia?

podczas użytkowania mojego Mondeo mk3 to słyszałem tylko tuleje z tylnych sanek, wymieniłem już z rok temu i do tej pory spokój narazie.
93karol jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:06.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.