Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 28-12-2014, 16:36   #1
Lysek
ford::beginner
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 13-05-2012
Skąd: Krapkowice
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2001
Postów: 27
Domyślnie Rozrusznik nie kręci na mrozie.

Witam,

Mam problem z moim Trasitem rocznik 1990, silnik 2.5d 52 KW.

Otóż postawiłem go w środę rano na podwórku, jak wiadomo z piątku na sobotę były mrozy, a wczoraj w dzień było -7 stopni.
Siadam wczoraj do auta przekręcam zapłon, pali się kontrolka świecy płomieniowej, czekam aż zgaśnie próbuje palić i słyszę tylko cyknięcie jakby w elektromagnesie i tyle nie kręci. Próbuję jeszcze raz, nic (kontrolki nie przygasają), włączam światła - świecą mocno, próbuje jeszcze kilka razy nic (za każdym razem słychać cyknięcie elektromagnesu). Próbujemy palić na kable z innego samochodu - ta sama sytuacja samochód nie kręci, słychać tylko cyknięcie. Zapada decyzja, że bierzemy go do garażu biorę na hol, wyciągam z podwórka ( mam lekko pod górkę), próbujemy ostatni raz zakręcić rozrusznikiem iii kręci i odpala!!
Zawiozłem do znajomych co miałem zawieźć, a wrócić miałem dzisiaj. Siadam dzisiaj po południu próbuje palić i nic, to samo za każdym razem cyknięcie. Zdesperowani próbujemy palić na popych z trzeciego biegu ale w dwójkę uzyskaliśmy za małą prędkość i tylko raz obrócił kołami co nie wystarczyło. Daliśmy spokój, ale siadam do samochodu przekręcam kluczyk i słyszę cyknięcie, próbuje drugi raz iii odpala za drugim obróceniem...

Teraz pytanie do was koledzy, co to może być - akumulator, rozrusznik, czy może elektromagnes, a może jakiś kabel/kostka nie zwiera???

Lysek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-12-2014, 16:53   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci na mrozie.

Może cykać przekaźnik rozrusznika, może cykać elektrowłącznik (stycznik) na rozruszniku.

Myślę, że przekaźnik jest ok, sprawdzić trzeba czy elektrowłącznik działa, jeżeli także cyka, to jego przewody na krótko zewrzeć - jeżeli rozrusznik wtedy zadziała, to styki są zawilgocone (zamarzają) lub wypalone, jeżeli nie zadziała - szczotki się kończą.

Jeżeli stycznik nie cyka tylko sam przekaźnik, trzeba sprawdzić połączenie między przekaźnikiem i rozrusznikiem (przewód czarno-czerwony, z tego samego pinu przekaźnika wychodzi przewód czarno-zielony do modułu świecy płomieniowej).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 28-12-2014 o 17:41
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-12-2014, 17:24   #3
Lysek
ford::beginner
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 13-05-2012
Skąd: Krapkowice
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2001
Postów: 27
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci na mrozie.

Samochodem jeżdżę od czerwca i nigdy takie coś się nie przydarzyło, a przyjechałem około 7 tys. kilometrów. Nawet podczas temperatury w okolicach zera też się nic takie nie działo. Dopiero podczas mrozów...

Mógłbyś wstawić jakieś zdjęcia na których widać elementy które trzeba sprawdzić?
Trzeba wymontować z samochodu rozrusznik?

Dodam że rozrusznik choć nie kręci, ZAWSZE cyknie gdy przekręcę kluczyk w pozycję palenia samochodu.
Lysek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-12-2014, 17:38   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci na mrozie.

Cytat:
Napisał Lysek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mógłbyś wstawić jakieś zdjęcia na których widać elementy które trzeba sprawdzić?
Trzeba wymontować z samochodu rozrusznik?
Kolego, to są proste czynności sprawdzające, wszystkie styki są dobrze widoczne i na wierzchu, jeżeli ktoś ma minimum wiedzy elektrotechnicznej, to da sobie radę. Jeżeli nie ma - żadne zdjęcia nie pomogą.
Do sprawdzenia o którym pisałem, rozrusznika nie trzeba wyjmować. Jeżeli jednak okazałoby się, że elektrowłącznik ma wypalone styki lub kończą się szczotki - wtedy trzeba go wyjąć.

Cytat:
Napisał Lysek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Samochodem jeżdżę od czerwca i nigdy takie coś się nie przydarzyło, a przyjechałem około 7 tys. kilometrów.
Problem chyba polega na tym, że przez kilka dni lało wyjątkowo mocno i przyszedł nagły mróz. Do styków weszła wilgoć, zamarzając woda tworzy warstewkę puchnącego lodu - i brak kontaktu.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 28-12-2014 o 17:44
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-12-2014, 17:39   #5
hak64
ford::advanced
 
Imię: Henryk
Zarejestrowany: 26-03-2014
Skąd: Żory
Model: inny
Silnik: 3,6
Rocznik: 61
Postów: 492
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci na mrozie.

Odrobina wilgoci, mróz i wszystko jasne. Nawet przy sprawnym akumulatorze może być problem z rozruchem. Mróz i woda potrafi wręcz "zespawać" dwa różne elementy (w tym wypadku wirnik i stojan rozrusznika). Wystarczy jednak młoteczek - puk i naprawione...
__________________
§23
hak64 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-12-2014, 17:52   #6
Lysek
ford::beginner
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 13-05-2012
Skąd: Krapkowice
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2001
Postów: 27
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci na mrozie.

Próbowałem pukać w rozrusznik (aczkolwiek może błędnie w pierwszą część, ta która jest przykręcona na dwie nakrętki do reszty) nie mocno trzonkiem młotka, nie pomagało, wczoraj też pukaliśmy i też nie pomogło..
Lysek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-12-2014, 18:00   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci na mrozie.

Jak już pukać, to nie trzonkiem, tylko mocno samym obuchem. Ale to pomaga raczej wtedy gdy zawieszają się lub kończą się szczotki.

Spróbuj zewrzeć na krótko śruby styków stycznika (auto na luzie!) - jeżeli zakręci, to znaczy, że szczotki są ok.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2015, 09:34   #8
Lysek
ford::beginner
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 13-05-2012
Skąd: Krapkowice
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2001
Postów: 27
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci na mrozie.

Odgrzeje kotleta bo problem się powtórzył.
wymieniłem elektrowlacznik na rozruszniku na nowy, przy okazji rozebralem rozrusznik( szczotek jeszcze jest sporo, wilgoci brak, sprężyny na szczotkach chodzą płynnie nie przywieszaja sie).
Problem dalej podobny jak jest na plusie pali super jak na minusie tyka elektrowlacznik tak jakby wyrzucal zębatke na koło zamachowe ale nie kręci ALE przerobiłem sobie jakiś czas temu świece płomieniowa na przycisk w taki sposób, że mogę ją uruchamiać z kabiny przyciskiem kiedy chce. Gdy rozrusznik tyka podgrzewanie świecy tez nie działa l, nie zapala się wgl kontrolka. Gdy rozrusznik działa normalnie l, świeca grzeje normalnie.
jakieś pomysły, sugestie?
Aha i jak rozrusznik tyka to jak zewre go na krótko przy elektromagnesie to kręci. ..
Lysek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2015, 17:05   #9
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci na mrozie.

Główny przewód zasilający świecę idzie bezpośrednio od akumulatora, podobnie jak zasilający rozrusznik głównym prądem. Sprawdź te wszystkie główne grube czerwone prądowe przewody.
Ale:

Cytat:
Napisał Lysek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Aha i jak rozrusznik tyka to jak zewre go na krótko przy elektromagnesie to kręci. ..
To wskazuje na zwalony elektrowłącznik - chyba to jest słaby zamiennik...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 31-01-2015 o 17:10
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-02-2015, 22:43   #10
ziemek56
ford::expert
 
Avatar ziemek56
 
Zarejestrowany: 30-12-2006
Skąd: Szczecin
Model: Ś. P. Transit 100
Silnik: 2,5 D
Rocznik: *1992 / +2011
Postów: 2,272
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci na mrozie.

Albo spadek napięcia akumulatora powoduje utratę "mocy" ... sprawdź parametry aku.
__________________
A prywatnie ... Toyotka D4D
ziemek56 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:27.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.