Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 05-09-2011, 07:14   #1
jaco67
ford::average
 
Zarejestrowany: 12-01-2010
Skąd: Płock
Model: Ford focus C-Max
Silnik: 1.6 benzyna 100kM by LPG STAG-4
Rocznik: 2005
Postów: 130
Domyślnie samodzielny pomiar prądu ładowania akumulatora

Witam
Czy mając do dyzpozycji miernik typu multimetr z zakresem prądowym 10A i 20A istnieje możliwość samodzielnego pomierzenia prądu ładowania akumulatora?
Jeżeli tak, to gdzie wpiąć się w obwód ładowania akumulatora przez alternator?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

jaco67 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-09-2011, 13:48   #2
jatolek
ford::average
 
Zarejestrowany: 23-05-2009
Skąd: Kraków
Model: Jest Focus Kombi, był C-MAX GHIA
Silnik: 1,5 TDCI 120KM / 1,6 TDCI 109KM
Rocznik: 2016 / 2005
Postów: 69
Domyślnie Odp: samodzielny pomiar prądu ładowania akumulatora

Aby zmierzyć prąd ładowania (natężenie prądu) należy wpiąć miernik - amperomierz - szeregowo tz. "przeciąć obwód" np. odpiąć klemę z akumulatora i wpiąć w szereg amperomierz (nie jestem pewien co do max natężenia amperomierza 20 amper może być za mało - w najgorszym razie spalisz miernik).

Aku sprawdza się również poprzez pomiar napięcia prądu - na pracującym silniku powinien być w zakresie 14-15 Volt - podłączasz wtedy miernik voltomierz równolegle tzn. plus do plusa na aku minus na masie. Pamiętaj aby wtedy ustawić na mierniku pomiar prądu stałego.
jatolek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-09-2011, 18:41   #3
radari
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 19-02-2009
Skąd: Kraków
Model: Fiesta MK6
Silnik: 1,4 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 14
Domyślnie Odp: samodzielny pomiar prądu ładowania akumulatora

Bez obrazy "jatolek" ale troszkę sprostuje: nie ma czegoś takiego jak "napięcie prądu", jest prąd oraz napięcie. A podczas pomiaru napięcia ładowania należy ustawić zakres na pomiar napięcia stałego, nie prądu, bo zrobisz zwarcie.

Co do pomiaru przy zakresie miernika 20A podczas startu silnika (nawet benzynowego), to stanowczo za mało (szkoda miernika, a w zasadzie bezpiecznika który w nim powinien zadziałać). Tak duży prąd jest chwilowy, ale wystarczy żeby uszkodzić bezpiecznik.
radari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-09-2011, 19:27   #4
tedii
ford::advanced
 
Avatar tedii
 
Zarejestrowany: 21-03-2010
Skąd: śląsk
Model: c-max GHIA
Silnik: 1,6tdci
Rocznik: 2005
Postów: 332
Domyślnie Odp: samodzielny pomiar prądu ładowania akumulatora

Cytat:
Napisał radari Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Bez obrazy "jatolek" ale troszkę sprostuje: nie ma czegoś takiego jak "napięcie prądu", jest prąd oraz napięcie. A podczas pomiaru napięcia ładowania należy ustawić zakres na pomiar napięcia stałego, nie prądu, bo zrobisz zwarcie.

Co do pomiaru przy zakresie miernika 20A podczas startu silnika (nawet benzynowego), to stanowczo za mało (szkoda miernika, a w zasadzie bezpiecznika który w nim powinien zadziałać). Tak duży prąd jest chwilowy, ale wystarczy żeby uszkodzić bezpiecznik.
No ale elektrykiem to ty nie jesteś, nie wprowadzaj w błąd jak czegoś nie wiesz. sprawdź-http://www.sciaga.pl/tekst/3994-4-prad_elektryczny_natezenie_i_napiecie_i_opor_elekt ryczny
tedii jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-09-2011, 19:52   #5
radari
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 19-02-2009
Skąd: Kraków
Model: Fiesta MK6
Silnik: 1,4 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 14
Domyślnie Odp: samodzielny pomiar prądu ładowania akumulatora

Cytat:
Napisał tedii Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
No ale elektrykiem to ty nie jesteś,
Widzisz teddi i tu jesteś w błędzie... Swoje wiem i nie wyssałem tego z palca, tylko z ładnych kilku lat nauki i praktyki.
Cytat:
Napisał tedii Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
nie wprowadzaj w błąd jak czegoś nie wiesz. sprawdź-http://www.sciaga.pl/tekst/3994-4-prad_elektryczny_natezenie_i_napiecie_i_opor_elekt ryczny
Nie sugerował bym się tym co ktoś przepisał z kiepskiego źródła. Jeśli chcesz mogę Ci podać kilka pozycji godnych uwagi.
radari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-09-2011, 20:30   #6
Slawko
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: samodzielny pomiar prądu ładowania akumulatora

radari dobrze prawi.

dodam tylko, ze prąd ładowania akumulatora zależy od jego stanu naładowania. Im bardziej naładowany, tym mniejszy prąd ładowania i odwrotnie.

Jaco67. Ze względu na to, ze podczas pracy silnika akumulator powinien być podłączony, nie robi się bezpośredniego pomiaru prądu ładowania, no, chyba, że miernikami cęgowymi o zakresie 500A. Taki zakres potrzebny jest na czas rozruchu co @radari już napisał.
Pomiar robi się pośrednio poprzez pomiar napięcia ładowania na zaciskach/klemach akumulatora.
jakie powinno to być napięcie wynika czysto ze specyfikacji akumulatora kwasowego.

Ogólnie przyjęto(wynika ze specyfikacji tego rodzaju akumulatorów), ze jeśli napięcie na klemach osiągnie 14.4V to aku jest w pełni naładowany, jak również następuje równowaga pomiędzy prądem ładowania a prądem samorozładowania- tak zwana praca buforowa.

jeśli będzie wyższe(ma prawo dojść do 15.6V) to akumulator się uszkodzi(po osiągnięciu takiego napięcia, należny bezzwłocznie przerwać proces ładowania, a wiadomo, ze w samochodzie nie ma takiej możliwości, jak i nie ma tego pomiaru wizualnego na stałe[pomijam, ze 80% kierowców nie miała by pojęcia o co w tym biega]).

jeśli niższe, to albo alternator nie wydaje, albo jest uszkodzony regulator napięcia, albo akumulator jest uszkodzony(tu napięcie będzie w okolicy 12V), albo akumulator jest całkowicie rozładowany, albo duże spadki napięć na przewodach i/lub ich łączeniach.

Ostatnio edytowane przez Slawko ; 05-09-2011 o 20:34 Powód: literówki
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-09-2011, 20:50   #7
radari
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 19-02-2009
Skąd: Kraków
Model: Fiesta MK6
Silnik: 1,4 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 14
Domyślnie Odp: samodzielny pomiar prądu ładowania akumulatora

Cytat:
Napisał Slawko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jeśli niższe, to albo alternator nie wydaje, albo jest uszkodzony regulator napięcia, albo akumulator jest uszkodzony(tu napięcie będzie w okolicy 12V), albo akumulator jest całkowicie rozładowany, albo duże spadki napięć na przewodach i/lub ich łączeniach.
z ciekawostek dodam że w Escorcie MK7 który jeszcze do niedawna miałem, podczas normalnej jazdy (czyli dobrym ładowaniu) napięcie w instalacji było 13,5V i było to dla niego całkowicie normalne. Sprawdzałem regulator napięcia i był ok, nie miałem tez nigdy problemów z akumulatorem, więc chyba ten typ tak miał Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ale jest to dziwne... (raczej nie normalne)
radari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-09-2011, 21:00   #8
Slawko
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: samodzielny pomiar prądu ładowania akumulatora

ja tez mam 13.6V przy w pełni naładowanym aku. u mnie są spadki napięć a poza tym prąd żre oświetlenie i wtryski LPG 1ohm. jak przełączę na Pb(wtryski maja ok 9ohm) napięcie wzrasta do 13.9V, a jak powyłączam oświetlenie, to nawet i 14V mam czasami Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
  Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:53.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.