Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 14-11-2009, 20:28   #31
Polarny
ford::professional
 
Avatar Polarny
 
Zarejestrowany: 17-05-2007
Skąd: Wrocław/Warszawa
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0 TDCI @205KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,346
Domyślnie Odp: Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.

No i operacja zmiany koloru podświetlenia powiodła się. W moim przypadku polegało to na zmianie koloru zielonego na biały.

Najbardziej czasochlonny etap to zdrapywanie zielonej farby. Okazuje się, że zastosowane są tak dwie warstwy. Pierwsze to zielona, która nadaje kolor. Druga to biała przeźroczysta. Moim zdaniem ta druga (biała) ma za zadanie nieznacznie przyblokować przenikające światło. Chodzi tutaj o to, że gdy mamy wyłączone światła, a świecą sie podświetlenia kolorków, to bez tej farby licznik lekko świeci.
Warto wykorzystać poradę i wyposażyć się we wspomniany nóż do czyszczenia płyt ceramicznych. Bez niego można się zajechać. Ja dodatkowo w międzyczasie ostrzyłem go, bo naprawdę szybko się tępił.

Do podświetlenia wykorzystałem diody LED stożkowe w kolorze białym. Całość prezentuje się genialnie, po prostu efekt lepszy niż oczekiwałem.

Problem może pojawić się podczas ściągania wskazówek. Siedzą one baaaaardzo mocno i wszelkie próby wyciągania ich raczej spisane są na niepowodzenie. Jedyny sensowny sposób to wykręcenie silniczków i odciągnięcie ich - wskazówki wtedy same odpadają.
Kolejny problem to skręcanie liczników. Otóż nie wciskajcie do końca wskazówek, bo musicie sprawdzić czy dobrze osadziliście je. Chodzi o to, że po osadzeniu wskazówek i podpięciu licznika następuje test zegarów. Zobaczcie czy dobrze wychylają się wskazówki - raczej nie uda sie Wam od razu trafić na poprawke ustawienie. Metodą prób i błędów (ustawienie wskazówki, podpięcie zegarów, uruchomienie stacyjki - test zegarów i sprawdzenie czy już OK, czy coś poprawić). Zabawy jest trochę, ale warto to zrobić, bo jak nie, to okaże się, że jadąc 100km/h jedziecie 140 lub 70, albo normalna temperatura Waszego samochodu jest w okolicy czerwonego pola.

Przy okazji dowiedziałem się, że o ile bez podpiętego licznika można jeździć autem, o tyle jest jeden problem - nie działają wtedy kierunkowskazy.

Zmiana podświetlenia ma jedną stanowczą wadę, którą muszę jakoś wyeliminować. Można to zobaczyć zarówno na moim jak i puchcioo zdjęciach. Otóż dioda daje słabsze światło niż żarówka i niemal prawie w ogóle niepodświetlone są wskazówki.
Wydaje mi się, że jest to wynik zastosowania stożkowego LEDa, który wysyła niewiele światła do przodu. Spróbuję wsadzić diode kulistą i sprawdzę efekt. Jeżeli nadal nie będzie on satysfakcjonujący, to wezmę i dorobie diodę która będzie podświetlała same wskazówki (mam już pomysł jak to zrobić i raczej nie powinno być problemów).

Oto mój efekt - na razie na szybko zdjęcie komórką:
http://img7.imageshack.us/img7/5729/14112009010.jpg


Ostatnio edytowane przez Polarny ; 14-11-2009 o 20:32
Polarny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-11-2009, 20:41   #32
Anabela
ford::beginner
 
Avatar Anabela
 
Imię: Anka
Zarejestrowany: 17-07-2009
Model: HYUNDAI IX20
Silnik: 1,6 125KM
Rocznik: 2003
Postów: 39
Domyślnie Odp: Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.

I wszystko by było ok, gdyby nie ten zielony wyświetlacz na dole zegara Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Nie pasi mi tu wcale, tak samo u puchcia było...
__________________
Skoro nikt za mnie nie umrze, niech nikt mi nie mówi jak mam żyć...
Anabela jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-11-2009, 21:01   #33
puchcioo
ford::beginner
 
Avatar puchcioo
 
Zarejestrowany: 08-04-2009
Skąd: 3miasto
Model: Mdo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 26
Domyślnie Odp: Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.

no bardzo pieknie to Ci wyszlo. Gratuluje !! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

pzdr
Maciek
__________________
Niniejszy post przedstawia opinie autora w dniu publikacji. Nie mogą być one wykorzystane przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po nim dniu. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyn
puchcioo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-11-2009, 22:19   #34
Polarny
ford::professional
 
Avatar Polarny
 
Zarejestrowany: 17-05-2007
Skąd: Wrocław/Warszawa
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0 TDCI @205KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,346
Domyślnie Odp: Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.

Anabela - powstaje jednak pytanie na jaki kolor zmienić ów wyświetlacz? W przypadku puchcioo można byłoby pokusić się o kolor niebieski. Natomiast w moim przypadku zmiana koloru to albo na biały - ale nie wiem jakby to wyszło w praktyce, ale na jakiś inny. Mi jakiś inny niż zielony nie pasuje, bo pozostałe elementy oświetlenia mam zielone. Zresztą akuratnie on mi nie przeszkadza i zielony może być.

puchcioo - dzięki. A powiedz mi jak sprawa ze wskazówkami ma się u Ciebie? Też masz niepodświetlone wskazówki? Próbowałeś wsadzać tam inne diody niż ta stożkowa?
Polarny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-11-2009, 23:56   #35
Anabela
ford::beginner
 
Avatar Anabela
 
Imię: Anka
Zarejestrowany: 17-07-2009
Model: HYUNDAI IX20
Silnik: 1,6 125KM
Rocznik: 2003
Postów: 39
Domyślnie Odp: Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.

No nie wiem, jakoś mi nie pasuje do całości... Może jakby całość zobaczyć na żywo...
__________________
Skoro nikt za mnie nie umrze, niech nikt mi nie mówi jak mam żyć...
Anabela jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-11-2009, 07:54   #36
maestro06
ford::professional
 
Avatar maestro06
 
Zarejestrowany: 02-11-2008
Skąd: Opole
Model: Mondeo MkIII
Silnik: TDDI by VTECH
Rocznik: 2002
Postów: 1,343
Domyślnie Odp: Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.

Puchcioo pytanko do Ciebie, jak wyskalowałeś później wskazówki zegarów? Najbardziej to mnie martwi ta od paliwa Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. choć jutro zaleje go do pełna i wtedy ustawie, a od prędkości wg biegów ( mam nadzieję że wcześniej przed demontażem był dobrze ustawiony
maestro06 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-11-2009, 08:06   #37
maestro06
ford::professional
 
Avatar maestro06
 
Zarejestrowany: 02-11-2008
Skąd: Opole
Model: Mondeo MkIII
Silnik: TDDI by VTECH
Rocznik: 2002
Postów: 1,343
Domyślnie Odp: Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.

zapomniałem dodać że przy okazji wymiany podświetlenie stwierdziłem, że pora wymienić tarcze zegarów (raziły moje oko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ) i to są efekty
jeszcze gdyby mi ktoś napisał jak się zabrać za te 2a LCD z przebiegiem (żeby ich nie rozwalić) to będę mega wdzięczny
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 20091114042.jpg (85.7 KB, 698 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 20091114046.jpg (75.7 KB, 799 wyświetleń)
maestro06 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-11-2009, 08:55   #38
Polarny
ford::professional
 
Avatar Polarny
 
Zarejestrowany: 17-05-2007
Skąd: Wrocław/Warszawa
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0 TDCI @205KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,346
Domyślnie Odp: Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.

maestro06 - kalibracje wskazówek masz opisaną przeze mnie powyżej.

Po prostu wykorzystuje się tutaj test zegarów. Jak odłączysz i podłączysz licznik, to on wykonuje test (czyli odchyla po pierwsze wszystkie wskazówki na maksimum. Ja to robiłem tak, że patrzyłem na wybraną wskazówkę (bo ciężko obserwować cztery na raz), podpinałem licznik i uruchamiałem test. W przypadku prędkościomierz i obrotomierz jest to łatwe, bo wychylić się musi na maksymalną wartość (ale nie poza nią). Natomiast wskazówki od temperatury i paliwa trochę inaczej.
W przypadku wskazówki temperatury najlepiej jest chyba przejechać się autkiem, aby rozgrzało się do poprawnej temperatury. Wtedy wskazówka ma być idealnie pionowa.
Co do wskazówki od poziomu paliwa, to ja to zrobiłem tak, ze zobaczyłem ile maksymalnie wychyla się wskazówka od temperatury (po jej ustawieniu oczywiście) i założyłem, że wskazówka od paliwa wychyla się identycznie. Zresztą ta od paliwanie jest specjalnie ważna - jak pomylimy się o 1 mm to przecież to żaden problem.


Jeżeli chodzi o zegary LCD, to w Twoim przypadku sprawa jest bardzo łatwa w Twoim przypadku. Otóż kolor tych zegarów także nadaje folia, która jest na wierzchu. Nie dobierałem się do niej jeszcze, ale pewnie albo jest po prosty założona albo przyklejona. Wystarczy więc zakupić w sklepie niebieską folie przeźroczystą, wsadzić ja tam i już masz w całej swojej kolorystyce.
Ja natomiast zastanawiam się jak to będzie wygladało w przypadku białego koloru. O ile ta folia nie jest przyklejana, to łatwo mi będze sprawdzić, ale jak jest na kleju, to już problem, bo nie da się jej spowrotem założyć gdyby wyszła kicha przy białym podświetleniu.

maestro06 - powiedz mi Ty u siebie zmieniłeś całą tarczkę? Rozumiem, że podświetlasz ją oryginalną żarówką (bo widzę żółty kolor pod wskazówką)?
Polarny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-11-2009, 08:57   #39
puchcioo
ford::beginner
 
Avatar puchcioo
 
Zarejestrowany: 08-04-2009
Skąd: 3miasto
Model: Mdo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 26
Domyślnie Odp: Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.

Cytat:
Napisał Polarny Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W przypadku puchcioo można byłoby pokusić się o kolor niebieski....A powiedz mi jak sprawa ze wskazówkami ma się u Ciebie? Też masz niepodświetlone wskazówki? Próbowałeś wsadzać tam inne diody niż ta stożkowa?
dlaczego u mnie niebieski a u Ciebie nie? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Mi sie nie chcialo bawic z LCD. Co do wskazówek to mi to jakoś nie przeszkadza. Ale tez nie mam podswietlonych.

Cytat:
Napisał maestro06 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Puchcioo pytanko do Ciebie, jak wyskalowałeś później wskazówki zegarów?
no wlasnie ze najprosciej jest ustawic wskazowke od paliwa, predkosciomierz i temp. a mi nie wyszlo ustawienie wskazowki obrotomierza. Troche teraz chodzi nieplynnie i pokazuje o 100obr/min za malo. Narazie nie mam czasu zeby to zrobic.

pzdr
Maciek
__________________
Niniejszy post przedstawia opinie autora w dniu publikacji. Nie mogą być one wykorzystane przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po nim dniu. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyn
puchcioo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-11-2009, 09:33   #40
Polarny
ford::professional
 
Avatar Polarny
 
Zarejestrowany: 17-05-2007
Skąd: Wrocław/Warszawa
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0 TDCI @205KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,346
Domyślnie Odp: Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.

Bo uważam, że dodanie niebieskiego koloru spowoduje, że będę miał już wszystkie kolory świata. Po prostu nie widzi mi się to. A zielony pasuje mi do całej reszty. Ty masz całość rzuconą w niebieski kolor, więc faktycznie zielony tam zupełnie nie pasuje.

A co do wskazówek to mi to bardzo przeszkadza - wygląda mi to jak jakaś niedoróbka. Ja nie pozostawie tego tak jak jest - musi być ładnie i poprawie (-:
Polarny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:29.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.